Aké palivo je najlepšie na vykurovanie vášho domu? Vyberte si

Rekordné ceny energií spôsobujú, že sa mnoho domácností prikláňa k vykurovaniu drevom alebo objavujú výhody drevených peliet. Okrem kotlov s automatickým alebo manuálnym dopĺňaním paliva ponúkajú výrobcovia aj kombinované riešenie.

 OPOP kotol so signalizaciou

Pevné palivo trvale zostáva najlacnejšou možnosťou, ako vykúriť dom či chalupu. Kombinované kotly umožňujú striedať viac typov paliva podľa toho, ako vám vyhovuje. Vďaka tomu máte vždy na výber z dvoch možností – kúriť v automatickom režime, alebo doplniť palivo ručne.

Tuhé palivo je stále najvýhodnejšie

Pri výbere kotla na tuhé palivo sa musíte najskôr rozhodnúť, aké palivo vám svojimi vlastnosťami najviac vyhovuje. V hre sú náklady na nákup paliva, výhrevnosť, možnosti skladovania a aj náročnosť pri príprave, manipulácii a prikladaní. Uhlie, drevo a pelety sa v používaní podstatne líšia, najviac v možnosti automatického prikladania.

Drevo je istota

Rozkúriť oheň a pravidelne prikladať drevo, na tom sa po stáročia nič nemení. Výraznou zmenou však prešli kotly na drevo. Moderné splyňovacie kotly, ktoré sa pripoja do centrálnej vykurovacej sústavy s radiátormi, už dnes riadi elektronická jednotka s displejom. Priebeh vykurovania reguluje svojimi otáčkami odťahový ventilátor. Na majiteľovi zostáva pravidelné ručné dopĺňanie dreva. Aj nevyhnutné prikladanie sa dnes dá zjednodušiť.

drevo

Ako si spríjemniť prikladanie dreva do kotla?

  1. Signalizácia dohorenia dreva: napríklad kotol OPOP H4EKO-D dá vedieť svojmu majiteľovi, že v prikladacej šachte dochádza palivo. Na displeji riadiacej jednotky a v aplikácii na mobilnom telefóne sa zobrazí upozornenie, že je vhodný čas priložiť.
  2. Odťahová klapka: Aby pri prikladaní neunikal do miestnosti dym, dokáže odťahová klapka kotla H4EKO-D pred otvorením odsať dym z prikladacej šachty.
  3. Akumulačná nádrž: Pripojením akumulačnej nádoby, kde sa udržuje ohriata voda, sa výrazne predĺži interval medzi nutným priložením nového paliva. Získate tak viac času bez starostí.
  4. Kotol na drevo so zásobníkom: Podľa veľkosti násypnej šachty a kúreniska má každý kotol limit, aké veľké kusy dreva doň vojdú. Ak máte kotol s veľkou násypnou šachtou, nemusíte tak často prikladať.

Pelety sú moderné

Pelety spaľované v automatickom kotli predstavujú najkomfortnejší spôsob vykurovania tuhými palivami. Peletky sú tak ako aj drevo ekologické palivo s neutrálnou uhlíkovou stopou. Pelety vznikajú lisovaním drevených pilín do tvaru malých valčekov, ktoré sa ľahko prevážajú, skladujú a hlavne používajú.

O vykurovanie v automatickom kotli na pelety sa skoro nemusíte starať, takže ide o takmer bezobslužnú prevádzku. Okrem dosypania peliet do zásobníka nemáte žiadne starosti. Manuálne doplnenie zásobníka je potrebné obvykle raz za 3 až 5 dní, záleží na jeho veľkosti a výkone kotla.

pelety

Obľúbené kotly OPOP Biopel mini sa dajú ovládať aj cez aplikáciu. Vďaka vzdialenému prístupu zapnete a upravíte vykurovanie v dome odkiaľkoľvek.

Čo všetko zaisťuje kotol na pelety automaticky?

  1. Zapálenie paliva pomocou patróny,
  2. pravidelné prikladanie peliet na rošt horáka,
  3. udržiavanie požadovanej teploty, prípadne uhasenie.

OPOP ponúka tiež príslušenstvo (automatické odpopolnenie alebo kompresorový set na čistenie horáka), ktoré výrazne eliminuje nutnú údržbu kotla.

Uhlie je klasika

Hlavný dôvod pre využívanie uhlia je jeho vysoká výhrevnosť a výhodná cena. Hnedé uhlie sa dá kúpiť lacnejšie než pelety, a to je aj dôvod, prečo si mnohí majitelia domov či chát vyberajú práve kombinované kotly na pelety a uhlie. Toto riešenie umožňuje ľubovoľne prechádzať z jedného paliva na druhé, a tým využívať ich výhody podľa aktuálnej situácie.

Používanie kombinovaného kotla na pelety a uhlie od OPOP nie je vôbec zložité. Kotol H4 EKO PELLET má multifunkčný mechanizmus odklápania horáka. Pri kúrení peletami vsuniete do kotla horák, ktorý zaistíte. Pri prechode na uhlie jednoducho odklopíte horák nabok. Záleží na vás, či v danej chvíli preferujete automatické fungovanie kotla so spaľovaním peliet, alebo finančnú úsporu za palivo v podobe manuálnej prevádzky na uhlie.

Za čisté ovzdušie bez kompromisov

Bez ohľadu na konkrétne palivo spĺňa každý kotol na drevo, peletky aj uhlie od značky OPOP prísne podmienky Európskej únie pre ekologické používanie s minimom emisií. Ich prevádzka je bez obmedzenia schválená na používanie v nasledujúcich rokoch. Kotly na pelety a drevo môžete použiť aj pre čerpanie dotácie pri výmene starého neekologického kotla.

Podrobné informácie nájdete na webe www.opop.sk.

Zdroj fotografií: OPOP, Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu