Rekordné ceny energií spôsobujú, že sa mnoho domácností prikláňa k vykurovaniu drevom alebo objavujú výhody drevených peliet. Okrem kotlov s automatickým alebo manuálnym dopĺňaním paliva ponúkajú výrobcovia aj kombinované riešenie.
Pevné palivo trvale zostáva najlacnejšou možnosťou, ako vykúriť dom či chalupu. Kombinované kotly umožňujú striedať viac typov paliva podľa toho, ako vám vyhovuje. Vďaka tomu máte vždy na výber z dvoch možností – kúriť v automatickom režime, alebo doplniť palivo ručne.
Pri výbere kotla na tuhé palivo sa musíte najskôr rozhodnúť, aké palivo vám svojimi vlastnosťami najviac vyhovuje. V hre sú náklady na nákup paliva, výhrevnosť, možnosti skladovania a aj náročnosť pri príprave, manipulácii a prikladaní. Uhlie, drevo a pelety sa v používaní podstatne líšia, najviac v možnosti automatického prikladania.
Rozkúriť oheň a pravidelne prikladať drevo, na tom sa po stáročia nič nemení. Výraznou zmenou však prešli kotly na drevo. Moderné splyňovacie kotly, ktoré sa pripoja do centrálnej vykurovacej sústavy s radiátormi, už dnes riadi elektronická jednotka s displejom. Priebeh vykurovania reguluje svojimi otáčkami odťahový ventilátor. Na majiteľovi zostáva pravidelné ručné dopĺňanie dreva. Aj nevyhnutné prikladanie sa dnes dá zjednodušiť.
Ako si spríjemniť prikladanie dreva do kotla?
Pelety spaľované v automatickom kotli predstavujú najkomfortnejší spôsob vykurovania tuhými palivami. Peletky sú tak ako aj drevo ekologické palivo s neutrálnou uhlíkovou stopou. Pelety vznikajú lisovaním drevených pilín do tvaru malých valčekov, ktoré sa ľahko prevážajú, skladujú a hlavne používajú.
O vykurovanie v automatickom kotli na pelety sa skoro nemusíte starať, takže ide o takmer bezobslužnú prevádzku. Okrem dosypania peliet do zásobníka nemáte žiadne starosti. Manuálne doplnenie zásobníka je potrebné obvykle raz za 3 až 5 dní, záleží na jeho veľkosti a výkone kotla.
Obľúbené kotly OPOP Biopel mini sa dajú ovládať aj cez aplikáciu. Vďaka vzdialenému prístupu zapnete a upravíte vykurovanie v dome odkiaľkoľvek.
Čo všetko zaisťuje kotol na pelety automaticky?
OPOP ponúka tiež príslušenstvo (automatické odpopolnenie alebo kompresorový set na čistenie horáka), ktoré výrazne eliminuje nutnú údržbu kotla.
Hlavný dôvod pre využívanie uhlia je jeho vysoká výhrevnosť a výhodná cena. Hnedé uhlie sa dá kúpiť lacnejšie než pelety, a to je aj dôvod, prečo si mnohí majitelia domov či chát vyberajú práve kombinované kotly na pelety a uhlie. Toto riešenie umožňuje ľubovoľne prechádzať z jedného paliva na druhé, a tým využívať ich výhody podľa aktuálnej situácie.
Používanie kombinovaného kotla na pelety a uhlie od OPOP nie je vôbec zložité. Kotol H4 EKO PELLET má multifunkčný mechanizmus odklápania horáka. Pri kúrení peletami vsuniete do kotla horák, ktorý zaistíte. Pri prechode na uhlie jednoducho odklopíte horák nabok. Záleží na vás, či v danej chvíli preferujete automatické fungovanie kotla so spaľovaním peliet, alebo finančnú úsporu za palivo v podobe manuálnej prevádzky na uhlie.
Bez ohľadu na konkrétne palivo spĺňa každý kotol na drevo, peletky aj uhlie od značky OPOP prísne podmienky Európskej únie pre ekologické používanie s minimom emisií. Ich prevádzka je bez obmedzenia schválená na používanie v nasledujúcich rokoch. Kotly na pelety a drevo môžete použiť aj pre čerpanie dotácie pri výmene starého neekologického kotla.
Podrobné informácie nájdete na webe www.opop.sk.
Zdroj fotografií: OPOP, Shutterstock
0 komentárov