Trávovník Hidalgo Dasylirion Glaucophyllum, ktorému v anglicky hovoriacich krajinách hovoria aj ako Hidalgo Blue Sotol, je blízkym príbuzným jukám. Ich dužinaté listy sú výraznejšie, vyzbrojené pílkovými zúbkami. V dospelosti dosahujú jeho modrozelené listy dĺžku aj 1 m. Majú striebristý voskový povrch, ktorý len pridáva na atraktivite celkového vzhľadu. Patrí medzi obľúbené prvky suchých záhrad. Vyniká totiž odolnosťou v suchom období, keďže pôvodne pochádza zo suchého prostredia severného Mexika, Texasu a Arizony.
foto: TANAKA Juuyoh, zdroj: flickr.com
Na južnom teplom Slovensku je možné pestovať trávovník aj vonku v pôde. V zime je však nutné zaistiť minimálny prísun vody, ktorý jej v zime škodí. Nezalieva sa, pretože si vlahu obstará sám zo vzduchu. Keďže je však nemožné zaistiť nevlhkú zem v časoch častých nesnehových dažďových prehánok, je ideálne, ak je rastlina izolovaná v zemi od zvyšku pôdy a prestrešená. Riešením môže byť vysadenie v skleníku, alebo v črepníku, s ktorým rastlinu zimujeme na mieste, kde má dostatok svetla a teplotu aspoň -3°C. Zvláda však aj -6°C, prípadne viac, hoci s rizikom poškodenia.
foto: Stefano, zdroj: flickr.com
Počas zvyšku roka je však výbornou rastlinou do skalky, na miesta, ktoré sú vystavené slnku a najmä na miesta, o ktoré sa nemusíte starať. Napríklad na miestach, ktoré nenavštevujete často, nezasahuje k nim automatická závlaha a ani ručná závlaha, nájde všetko čo potrebuje. V extrémnych teplotách síce zálievku nevyžaduje, no ako správni pestovatelia ju doprajeme aspoň večer s tým, že rastlina by vlahu nemala pri koreňoch zadržiavať. Ide o suchomilnú rastlinu, ktorá zálievku potrebovať nebude.
Ideálna je preto aj pre menej zodpovedného pestovateľa, ktorý ju pred silnejšími mrazmi vie skryť v garáži, alebo v predsieni. V prípade dobrej starostlivosti môže dosiahnuť až 2 metre, výnimočne viac. Je podobná na druh Dasylirion Wheeleri, ktorý však má viac ležérnejší spôsob rastu.
Ako druh nie je náročný na pôdu. Ideálnou je piesčitá zmes s klasickou pôdou černozemou. Ideálnou hodnotou pH je neutrálna, až hodnota 5.5 až 6.7 pH. Podľa toho aj môžeme počas skorej jari hnojiť. Je možné používať domáci kompost, dobre premiešaný bez obsahu vajíčkových škrupín, ktoré by mohli značne zvýšiť pH k zásaditým hodnotám.
Hoci má trávovník Dasylirion Glaucophyllum svoj slovenský názov tvorený slovom tráva, reálne ide o príbuzného juke, ktorý má od klasickej trávy ďaleko. Dužinaté listy vyrastajúce zo stredovej ružice, rastú vzpriamene a vekom tvoria tvar gule. Okrajové listy sa skláňajú k zemi a postupne tak vytvárajú smerom k stredu kupolu. Jemné tenké konce listov môžu byť ako ľahučké prehnuté. Sú tenučké a pôsobiť môžu z diaľky ako trs trávy. Takýto efekt možno využiť aj v okrasnej záhrade. Na miestach, ktoré aranžujete ako suché. Skalky orientované na štrk, minimum buriny, podložené fóliou alebo textíliou, ktoré nezalievame a ponechávame na prirodzenom výskyte vody, budú ideálny miestom pre trávovník.
Trávovník je druhom, ktorý nachádza využitie pri technike záhradníctva xeriscaping – čiže takého riešenia, ktorá znižuje potrebu zavlažovania. To je požiadavkou v lokalitách s ťažšími možnosťami zavlažovania, alebo je požiadavkou majiteľov pozemkov, dvorov a záhrad (alebo prevádzok hotelov, parkov a zariadení). Zväčša v prostredí bez prísunu vody, pravidelnej starostlivosti a je napríklad kladený dôraz na vzhľad rastlín. V prípade trávovníka tak môže ísť o kombináciu s opunciami, agáve, jukami, kameňom a viacerými pôdokryvnými rastlinami.
TIP: Ďalšie druhy trávovníka nájdete na NajPalmy.sk
0 komentárov