Agáve americana ´Mediopicta alba´: dvojfarebná mexická nádhera

Agáve je známe ako dužinatá rastlina, z ktorej vyrábajú tequilu a aj ďalšie nápoje. Hoci jej domovinou je Mexiko a USA, je známa na celom svete a rovnako tak sa aj na celom svete pestuje. Druh Mediopicta alba je jeden z tých krásnych, ktoré pestujeme pre vzhľad, ale aj farebnosť. Jeho „mäsité“ listy vyrastajúce zo stredu majú charakteristický stredový krémový pás a matno-zelené okraje po stranách. Rastlina je pevná, hutná, pôsobí odolne a dokáže sa brániť. Nejde o kaktus, ako sa laický pohľad často nazdáva. Agáve je však druhom, ktorý sa na ne podobá spôsobom ochrany pred mechanickým namáhaním. Má ostne. Na niektorých miestach jeho listov dostatočne tvrdé, aby dokázali zraniť. Napriek tomu je obľúbeným kúskom, ktorý chceme mať v našich záhradách a doprajeme mu tiež radi výrazné viditeľné miesto.

Agáve Mediopicta alba a pestovanie v slovenskej záhrade

Mediopicta alba je naozaj krásna a patrí medzi najkrajšie agáve, aké vieme na Slovensku v predaji získať, ba najkrajšie aj vo svete. Je ostnatá a preto aj jej preprava, ak si ju objednávate online, spočíva v škatuli a zaistení okolia (listy nie sú ohybné, ale sú hrubé, pevné). Rastlina má ostne po krajoch a jeden stredový dlhý na konci listu. Patrí medzi najcennejšie kvôli vzhľadu, ba dokonca nesie v zahraničí aj názov „Rastlina storočia“. Nemá prakticky žiadne choroby a znečistiť ju môže len pavučina, nános z padajúceho lístia, ihličia, alebo šupinový hmyz, ktorý by chcel využiť jej ružicu na úkryt. Rastlina si nevyžaduje sprchovanie, ani poprašovanie.

  • Pôvod rastliny je v lokalitách Mexiko, Texas, Arizona, takže s takouto tematikou možno pracovať aj pri aranžovaní zelene na pozemku.
  • Vhodnou pôdou je kamenistá, piesočnatá a dobre priepustná. Mierne kyslá.
  • Rastie pomaly a dlho, takže nemusíte často meniť nádobu
  • Polohou pre pestovanie je tá slnečná, prípadne svetlý polotieň
  • Kvitnutie: Rastlina môže vytvárať veľké pekné zelenožlté kvety až keď je vo veku 10 a viac rokov. Mladé rastliny nekvitnú. Vytvárajú sa naozaj sporadicky a ak sa tak stane, je možné, že po odkvitnutí rastlina zomrie. Samotný kvet však vo voľnej prírode láka mnohé druhy opeľovačov, aj kolibríky.
  • Nádoba na pestovanie by mala byť s otvormi na odtok prebytočnej vody. Rastlina by nemala stáť utopená v podmáčanej pôde kvoli odhnitiu koreňov.
  • Presádzanie sa robí menej často
  • Zálievka postačí mierna raz za týždeň, výdatnejšia raz za dva týždne, prípadne postačí zalievať len ak nezalieva prirodzený dážď
  • Zimná zálievka by mala byť ešte miernejšia ako letná.
  • Maximálna veľkosť? V dospelosti dorastie do krásnych rozmerov 100 – 120 cm na výšku a cca 150 a viac cm na šírku

Pozor: sami sa nepokúšajte vyrábať šťavy z agáve, keďže môžu byť dráždivé. Nebezpečné pre malé deti môžu byť ostne. Tak ako pri kaktusoch, aj agáve má bolestivé pichnutie. Pichliač je pevný, za bežných okolností sa neláme.

Pozor: strih a rez si nevyžaduje. Iba ak ide o staré poškodené listy, alebo odhnívajúce listy. Pri strihu je potrebné chrániť si oči pred prsknutím šťavy, a je vhodné používať hrubé rukavice.

Agave Americana 'Mediopicta Alba'

TIP: Na Slovensku sa dá kúpiť rastlinka s výškou do 15 cm a šírkou do 30 cm. Nájdete ju na zahradnici.sk

Zimovanie a mrazuvzdornosť tohto agáve

Vhodnými polohami pre pestovanie tohto druhu agáve sú južné časti Slovenska a všetky tie, kde nepresahuje zima hlbšie než pod -12°C. AK už mrazy nastanú, je dobré ak je pôda suchá. Mokrá pôda pr takýchto mrazoch môže poškodiť rastlinu. S takýmito mrazmi si ešte poradí. Počas zimy ju môžeme prekryť svetlou tkaninou, alebo okolo nej spraviť provizórny fóliovník. Najvhodnejšie zimovanie je však v zimnej záhrade, alebo na svetlej terase, kde sa počas zimy pohybuje teplota okolo 10°. To je zárukou, že rastlina prežije do ďalšieho roka bez omrzlín a poškodení.

Ideálne je preto kvôli prenášaniu pestovanie tohto agáve v črepníku / kvetináči. Takto zasadené agáve je vhodné do akýchkoľvek oblastí Slovenska. Nádherné sú zasadené v terakotových kvetináčoch, vo veľkých betónových a keramických nádobách. Pôsobia exoticky a mimo zimné mesiace môžu byť unikátnym solitérom v skalke, v predzáhradke, alebo na iných miestach, kde ich dvojfarebnosť lepšie vynikne a polahodí oku. Nehovoriac o kvete.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu