Cyprusovec leylandský, rýchlurastúca „tuja“: vlastnosti a pestovanie

Cyprusovec leylandský  (lat. CUPRESSOCYPARIS LEYLANDII) je tujovitá rastlina, ktorá je výnimočná tým, že patrí medzi najrýchlejšie rastúce ihličnany. V dospelosti dorastá do výšky približne 75-90 cm za rok, ojedinele až 1 meter, do šírky je to ročný ročný prírastok 30 cm. Pokiaľ sa cyprusovec leylandský nestrihá, môže dorásť až do výšky 12-14 metrov. Okrem vlastnosti rýchleho rastu má aj ďalšiu dobrú vlastnosť: dobre sa tvaruje. Druh leylandský vznikol krížením 2 cyprusov: Cyprusu veľkoplodého (Cupressus macrocarpa) a Cyprusu Nutcaya (Chamaecyparis nootkatensis).

 cyprusovec leylandsky - cyprustek leylandii

Cyprusovec (hovorovo cypruštek) leylandský a jeho vzhľad

Drevina má kužeľovitý tvar a vyznačuje sa hustou štruktúrou. Ihlice cyprusovca leylandského sú končisté, tmavozelené (smaragdové) so sivým nádychom.

Ihličie má tvar zahrotených šupín, na okrajoch jemne ozubených. Rozprestierajú sa na vetvičkách do plochých vejárov/trsov, pričom jednotlivé vetvičky sú usporiadané do rôznych rovín. Ich farba je počas celej sezóny, aj v zime, tmavozelená. Konáriky cyprusovca sú hustejšie a kompaktnejšie. Cyprusovec začína kvitnúť v druhej polovici jari.

Plody cyprusovca leylandského sú maličké hnedé šišky. Samičie šišky sú tmavohnedé a majú priemer 1,5-2cm a je na nich 8 šupiniek. Tvar tejto tujovitej rastliny je v mladosti kužeľovitý, neskôr široko zaoblený. V prípade solitéra je tvar dreviny tiež kužeľovitý a dosahuje mohutné rozmery.

Cyprusovec (nielen) ako živý plot

Cyprusovec leylandský patrí medzi najobľúbenejšie rastliny vhodné na tvarovanie, výborne znáša strih a s obľubou sa vysádza do atraktívnych strihaných živých plotov. Cyprusovec veľmi dobre znáša rez, je veľmi vhodnou voľbou pri tvorbe živého plota, keďže sa dobre reže a tvorí vždyzelený živý plot, patrí medzi neopadavé dreviny. Cyprusovec zvláda rez s vynikajúcou schopnosťou opätovného rastu. Vytvára veľmi husté živé ploty. Strihanie cyprušteka sa odporúča od jari do konca leta. Ak sa pestovateľ rozhodne pestovať cyprusovec v nestrihanej forme, ihličnan sa pestuje hlavne do vetrolamov a živých stien, prípadne ako solitér.

cyprusovec leylandsky - cyprustek leylandii

foto: špirálový strih, zdroj foto: zahradnici.sk

Komerčne dostupné varianty na Slovensku:

Pekným zhrnutím variácií a ďalších variantov tohto druhu cyprušteka / cyprusovca je ponuka slovenského predajcu, kde je vidieť veľkostné ale aj estetické odstupňovanie:

Výsadba

Cyprusovec má nízke nároky na pôdu, odporúča sa ho vysádzať do akejkoľvek odvodnenej pôdy, pôda nesmie byť príliš podmáčaná.  Najvhodnejšia je hlboká, vzdušná, dobre priepustná pôda.  Cyprušteky rodu Leylandii by po výsadbe mali byť pravidelne zalievané, kým sa zakorenia, pretože v suchej pôde by mohli nastať problémy. Potrebujú dostatočné množstvo vody na podporu pre nich príznačného rýchleho rastu.  Pri výsadbe treba myslieť aj na to, že cyprusovec potrebuje mať dostatok miesta na korene.

Vhodná doba na výsadbu je v mesiacoch marec až november. Na výsadbu sa snažte uprednostniť slnečnejšie, polotienisté miesto. Ak cyprusovec vysádzame ako živý plot, pri výsadbe je potrebné dodržať vzdialenosti 50-60 cm. Pri vysádzaní cyprusovca leylandského platí pravidlo, že čím vyšší živý plot chcete, tým ďalej od seba by sa mali dreviny zasadiť. Voľne rastúce rastliny vysádzame vo vzdialenosti 4-5 metrov. Pri výsadbe treba myslieť na to, že drevina využíva väčšinu živín a vlahy z pôdy v okolí 2 metrov od kmeňa. Po výsadbe rastlín s malým balom je pre lepšie zakorenenie odporúčané na 2-3 roky použiť oporné stĺpiky popri kmeni.

Hnojenie

Rastlina si vyžaduje mierne hnojenie a strednú zálievku. Po zasadení sa pre predpoklad lepšieho zakorenenia dreviny v pôde, ako i zabezpečenie rýchlejšieho rastu, odporúča hnojenie pomaly sa uvoľňujúcim hnojivom zmiešaným s pôdou, v dávke 30 g do výsadbovej jamy.

Pestovanie

Keďže cyprusovec predstavuje veľmi rýchlo rastúci ihličnan, bude si od pestovateľa vyžadovať istú údržbu v podobe okrasného rezu, pokiaľ ho nechce nechať rozrásť nadivoko alebo ako solitéra, formálny rez si však drevina nevyžaduje. Ak pestujeme cyprusovec ako živý plot, počas vegetačného obdobia je potrebné ho strihať 2-3krát. Posledný rez sa vykonáva koncom leta alebo začiatkom jesene. Z ihličnanu je možné tvarovať okrasným rezom rôzne tvary: kužele, ihlany, guľôčky, špirály.  Pri nestrihaní cyprusovec dorastá do výšky 12-14 metrov a do šírky 4-5 metrov.

Rastlina je mrazuvzdorná do teploty -20°C, aj keď treba zdôrazniť, že mladé stromy sú na mráz citlivejšie. Rastlina sa môže pestovať v rôznych krajinách strednej Európy, okrem chladnejších horských oblastí.

Drevina je pomerne imúnna voči chorobám a škodcom. Pri cyprusovci je dôležité upozorniť aj na to, že jeho ihličie môže pri dotyku vyvolať kožnú alergiu. Drevina sa vyznačuje aj príjemnou vôňou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu