Odroda Polka: jesenná nízkokmenná stĺpovitá jabloň do malej záhrady

Stĺpovité stromy sú skvelé do mnohých záhrad. Predovšetkým malých, kde tvorí tieň a koruna susedské spory. Kým pri mnohých druhoch je tzv. stĺpovitosť len po obmedzený čas, jablone sú na tom lepšie. Jednou zo zaujímavých odrôd, ktoré vás môžu potešiť práve pre svoje možnosti pestovania je malus ballerina, odroda Polka. Jesenná jabloň, ktorej chutné jablká môžete skladovať počas zimy do februára.

Malus Ballerina - stĺpovitá jabloň Polka

foto: Malus Ballerina Polka, zdroj: zahradnici.sk

Stručné vlastnosti o stĺpovitej jabloni Polka:

 • Opelenie: Je čiastočne samo-opelivá, ocení teda iné jablone v blízkosti
 • Dodanie: v kontajneri
 • Rast: stredne rýchly
 • Veľkosť pri dodaní: do 140 cm
 • Veľkosť počas rastu: výška max 3 metre
 • Tvar: štíhly, potrebuje oporu
 • Stanovisko: slnečné, polotieň
 • Mrazuvzdornosť: -25°C
 • Starostlivosť: nenáročná
 • V predaji: na zahradnici.sk v ponuke kontajnerový strom

Stĺpovitá jabloň do záhrady aj úplnému laikovi

Polka má mnoho výhod, ktoré dokáže oceniť ktorýkoľvek záhradkár. Začínajúci, aj ten celkom ignorujúci akékoľvek potreby svojej záhrady. Trochu uletene povedané – Polka môže byť ako pekný originálny dar do záhrady komukoľvek, kto sa nezaoberá štúdium potrieb jednotlivých stromov. Strom si totiž nevyžaduje rez a pre relatívnu odolnosť nepotrebuje ani zásadnú chemickú ochranu.

Je ideálnym stromom do veľmi malých záhrad. Takých, kde môže byť problém tieň – vytvára totiž veľmi malý tieň, alebo takých, kde sa reálne nezmestí iný ovocný plnohodnotný strom. Polka je šľachtená tak, aby rástla na dlhom kmeni a netvorila silné bočné konáre. Zástrih si tak strom bude žiadať skôr výnimočne. Hodí sa tak do záhrad hustej radovej zástavby, kde si nedovoľujú ľudia vysádzať košaté koruny. Jej zaujímavosťou je zároveň fakt, že takýchto stromov môžete mať v jednej línii zasadených za sebou oveľa viac. Napríklad meter od seba.

Myslite aj pri sadení na tieto odporúčania:

 • Pre takto „stavaný“ (stĺpovitý bez plnohodnotnej koruny) strom je dobré mať oporu. Nasadenú tyč v zemi. Je dobré na to myslieť pri vysádzaní. Ak teda napríklad spolu so stromom zakopete aj väčšiu rúrku (napríklad kanalizačnú, vodárenskú, alebo aj takú rovnú drenážnu rúrku), ktorá neskôr môže byť držiakom postupne väčších a väčších palíc, môže slúžiť aj na zalievanie, ak si potrpíte na rovný neporušený trávnik.
 • Pravidelné hnojenie (vyššie spomenutá drenážna rúra k tomu môže poslúžiť tiež) a zalievanie by malo stačiť, aby strom prinášal úrodu.
 • Ako čiastočne-samoopelivý strom bude potrebovať druhý rovnaký strom vo svojom susedstve, alebo aspoň prítomnosť inej jablone v tesnej blízkosti. Sondujte preto susedov, pokiaľ máte veľmi obmedzený priestor len pre jediný strom.
 • Vyberajte miesto, ktoré je slnečné, alebo polotieň s prevahou slnečného času počas dňa. Polohu tiež voľte podľa prístupu slnka počas roka, nie počas jari, ak sú všetky okolité stromy bez listov.

Polka, jej úrodnosť a predajná dostupnosť jablone

Strom je možné zakúpiť online s dodávkou domov. Ako zabalený ho bežne prepravuje kuriér, prípade sa dá zakúpiť aj osobne. Jabloň je dodávaná v kotajneri (záhradnícky kvetináč), takže jej výsadba je možná kedykoľvek mimo zamrznuté mesiace, korene neprežívajú námahu a nie je nutné ich skracovať pre podporu rastu. Strom Malus Ballerina Polka v ponuke zahradnici.sk uvádza obvod kmeňa okolo 4 až 6 centimetrov a výšku 120 až 140 cm. Na fotografiách vidieť bohato olistené stromy, ale aj v rámci úrody ide o relatívne bohatú rodivosť.

Jabloň Polka patrí medzi jesenné a zber úrody sa jej týka v období augusta až septembra. Svetlé plody s červeným líčkom majú všetky možnosti využitia klasických jabĺk. Chuťové vlastnosti a možnosti spracovania sa týkajú všetkých typických spracovaní, priamej konzumácie a poteší aj dlhšia skladovateľnosť. Jablká vydržia v chladnej pivnici zhruba do februára, takže počas Vianoc určite urobia službu v kuchyni a nie iba raz.

Mimo všetky prednosti odrody Polka, nezabudnite aj na…

Ocenia ju aj deti. Tým, že nejde o strom s korunou, je možné jablká oberať už pomerne nízko pri zemi. Dostupné sú tak bez použitia rebríkov už samotnému záhradkárovi. Či už dospelému, alebo dieťaťu. Strom je vhodný naozaj komukoľvek. Môže byť originálnym a zaujímavým darom pre niekoho, kto stromy odmieta pre málo priestoru. V naozaj veľkých nádobách s poskytnutou oporou je ich možné pestovať aj v nádobe. Pri tomto pestovaní je obzvlášť nutné dohliadať nad pravidelnou zálievkou a určite hnojením. Vyzretý premiešaný kompost môže byť na to ideálny.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu