Recyklujte svoje batérie správne: čo robiť s vybitými batériami?

Slovo „recyklácia“ je pre niektorých toxické. Nespôsobí im len vrásku medzi obočím, zároveň vyvolá nepríjemný pocit. Skutočnosť, že sa o recyklácií hovorí stále viac je však veľmi dobrá. Zbytočne sú naše skládky plné odpadu, ktorý sa dá opätovne využiť. Medzi takýto odpad patria aj použité batérie. Počuli ste už o spôsobe, ako ich môžete recyklovať?

batéria a jej recyklácia

Nielen na školách ale aj v rôznych kanceláriách či supermarketoch môžete zazrieť vysoké (zväčša zelené) zberné nádoby určené na batérie. Aj keď ich ľudia majú takpovediac pod nosom, po otvorení nádoby zistíte, že je takmer prázdna. Ľudia zabúdajú batérie recyklovať.

Prečo je to ale dôležité?

1.  Nebezpečné olovo vie vážne ublížiť

Klasické tužkové aa batérie, a aj iné, sa vyrábajú z olova. Olovo je prvok veľmi toxický pre ľudský a zvierací organizmus. Otrava olovom môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, ktoré sa v najhoršom prípade môžu skončiť smrťou. Nepoužívané staré olovené batérie je teda nebezpečné mať doma. Nikdy neviete, či ich napríklad dieťa alebo pes nevezme do úst. Všetky použité batérie by ste tak mali recyklovať.

2. Recykláciou batérie šetríme životné prostredie

Nielen jedným spôsobom pomáhame životnému prostrediu. Recykláciou prispievame k tomu, že sa znižujú skládky, šetríme energiu, ktorá je potrebná na vytvorenie nového produktu z nejakého primárneho zdroja, napríklad nerastnej suroviny. Oveľa menej energie sa minie na vytvorenie nového produktu z materiálu, ktorý už raz bol použitý.

3. Domáce skládky sú tiež nebezpečné

Prekvapí vás zistenie, že v bežnej domácnosti sa nachádza v priemere približne dvadsať použitých batérií? Čím viac batérií napríklad typu aaa budete doma zhromažďovať, tým nebezpečnejšie môžu pre vás byť. Použité batérie vám môžu niekde zapadnúť a hoci veľmi pomaly, začnú sa rozkladať.

Zdroj obrázku: iama_sing / Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu