Juka stromová (Yucca Rostrata): krásna, odolná a nenáročná

Yucca Rostrata je ďalší zástupca z obľúbeného druhu – juka, ktorej sa dobre darí aj v našich podmienkach. Táto patrí medzi najkrajšie. Zvláda zimy do -22°C až -25°C. Napriek tomu, že jej domovinou je suché a slnečné Mexiko. V domácich vhodných podmienkach yucca rostrata dorastá až do výšky 4 metrov. V našich podmienkach je skôr známa nižším vzrastom. Pravdou však je, že na pár metrov vyžaduje dlhé roky a yucca rostrata nie je až tak výrazne rozšírená, ako napríklad druh filamentosa.

Yucca Rostrata, juka stromová

Krátke informácie:

 • Druh: yucca rostrata
 • Tvar koruny: takmer okrúhla, alebo pologuľa
 • Starostlivosť: minimálna
 • Výška: v našich podmienkach od 3 m+
 • Šírka v dospelosti: 1 – 2 m
 • Listy: modrozelené s mastným voskovým povlakom
 • Ideálna pôda: piesčitá, kamenistá, menej úrodná, priepustná
 • Stanovisko: celodenné slnko
 • Kvitnutie: zložité biele voňavé kvety
 • Mrazuvzdornosť okolo -22°C až -25°C podľa veku
 • Zimovanie: v chladných oblastiach kryté, prípadne v zimnej záhrade

Oblá guľovitá hustá koruna a postupný rast

Ako mladá rastlinka tvorí skôr guľovitý tvar priamo pri zemi, či pri črepníku a tak ešte nevytvára onen dojem „stromovej yucci“, ako sa jej tiež hovorí. Kmeň sa vytvára až časom postupným rastom a posúvaním koruny vyššie. Kmeň tvorený „palmovým rastom“ tak skutočnosti rastie vďaka postupnému presúvaniu hustej ružice čoraz vyššie. Listy, ktoré tvoria túto ružicu, vekom silnejú a postupne vytvárajú hustú kupolovitú korunu. Listy zakončené ostrým špicom majú typické sfarbenie do matno-modro-zelených farieb typických pre juky.

Yucca rostrata juka stormová

Yucca rostrata, foto: Jean-Michel Dupuyoo, zdroj: flickr.com

Pozor pri plánovaní rastliny a jej veľkosti. Ako malá a mladá môže yucca rostrata zaujať svojim tvarom a motivovať nás k prisadeniu iných druhov. Listy ako veľmi tenké pôsobia krehko, no postupne vekom sa zväčšujú. Rastlinka postupne môže zväčšiť svoju korunu niekoľkonásobne.

Poznámka:  na jar rastlinu nevystavujeme priamemu slnku, ak sme ju mali v tieni, či v zimnej záhrade. Vonku ju nechajme aklimatizovať na polotieni, alebo v tieni a na slnko prechádzajte s nádobou postupne po viac ako týždni a klimatizácie. Pozor pritom na prípadné silné mrazy, ktoré by mohli byť nepríjemným skokom „späť“.

V predaji:

Yucca rostrata je v predaji na Slovensku ako kontajnerový stromček rôznej veľkosti.

Pestovanie a starostlivosť

Juky sú aj v našich podmienkach obľúbenou okrasnou rastlinou v našich záhradách. Zvládajú obdobia sucha a teda nevyžadujú pravidelnú zálievku a starostlivosť. Sú odolné voči zábudlivým pestovateľom. Ako rastlina odolná voči dlhodobým suchám a vysokým teplotám si nežiada žiaden zásadný zásah, či starostlivosť. Zálievka tak postačí tá z prirodzených zrážok. S tým možno počítať pri navrhovaní záhrad a skaliek práve so zastúpením juky rostraty, alebo jej podobným druhom.

yucca rostrata, mladá rastlina juky

Mladá rastlina a pohľad do koruny, foto: zahradnici.sk

Ako púštna rastlina ocení stanovisko s celodenným slnkom. Dobrým stanoviskom je vyvýšená skalka, v ktorej má juka umiestnenie nad úrovňou bežného terénu v piesčitej, alebo kamenitej pôde. Dôvodom je, že sa na takomto stanovisku nedrží voda, ktorá môže poškodiť korene, spôsobiť ich nahnívanie, ale aj v zimnom období v tomto mieste nestojí voda, ktorá by mohla spôsobovať zamŕzanie koreňového systému. Rastliny v kvetináčoch sú náchylnejšie na zamŕzanie koreňov, preto ich preneste do zimnej záhrady, alebo osvetlenej garáže, kde neklesá teplota pod -8° alebo -12°C podľa veku rastliny.

Poznámka: mladé rastliny, ktoré ešte dostatočne nezakorenili zálievku ocenia. Postupne po nadobudnutí sily a istote, že je rastlina dostatočne zakorenená, ju však možno vynechávať.

Vytváranie kmeňa

Kmeň tejto „stromovej“ juky (Yucca Rostrata) je tvorený odumieraním listov a ich odstraňovaním. Pestovateľ rastline dopomáha práve tým, že staré vysušené a odumreté listy odreže. Tento úkon robíme príležitostne. Nie je to nevyhnutné pre vitalitu rastliny. Získavame tak čoraz vyššiu rastlinku. Aj týmto rastom a vzhľadom parí medzi atraktívne spestrenia skaliek a ozvláštnenia aj slovenských záhrad.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu