Sóda bikarbóna a 11 praktických spôsobov ako a načo ju využiť

Sóda bikarbóna je úžasne multifunkčný a cenovo dostupný prostriedok. Každá jedna bežná rodina má určite v domácnosti sódu bikarbónu, teda jedlú sódu k dispozícii (jej oficiálny názov je hydrogénuhličitan sodný). Ak nie, oplatí sa ju dokúpiť, pretože je neoceniteľným pomocníkom nielen v domácnosti, v kuchyni ale aj ako prvá pomoc pri niektorých zdravotných problémoch. Nehovoriac o jej výhodnej cene.

sóda bikarbóna

Poďme si bližšie objasniť jej mnohopočetné využitie. Niektoré vás možno aj prekvapia.

1. zložka receptu na koláč

U mňa hádam jedno z najbežnejších využití, je použitie sódy bikarbóny do koláča, zákusku či inej fajnovej sladkej dobroty. Každá z vás milé gazdinky, ste sa už isto stretli v recepte so sódou bikarbónou, teda jedlou sódou. Je to adekvátna náhrada za prášok do pečiva, koláč je z nej nádherne nadýchaný.

2. využitie aj v slaných jedlách

Skúšali ste už niekedy využiť sódu bikarbónu pri príprave raňajok? Ak nie, skúste si malé množstvo pridať pri príprave omelety do vajec a uvidíte tú nadýchanosť.

Ak pridáte štipku sódy bikarbóny do zelenej polievky, akou je brokolicová či hrášková, zachová si krásnu zelenú farbu.

3. sóda bikarbóna je aj pohlcovač pachov

Určite sa vám už stalo, že ste sa nevedeli zbaviť rôzneho pachu, či už v kuchyni alebo na rôznych miestach v domácnosti. Skúste siahnuť po sóde. Nasypte sódu bikarbónu do umývačky riadu, alebo s ňou vytrite chladničku alebo mikrovlnnú rúru a zápachu sa istotne zbavíte.

4. výborný čistič v kuchyni

Sóda je veľmi účinná pri čistení rôznych ťažko odstrániteľných škvŕn. Či už po čaji, káve alebo inej potravine. Veľmi účinná je aj pri čistení hrncov, riadov či rôznych nádobiek. Nasypte si sódu na hubku či handričku, alebo si zarobte hustejšiu pastu so sódy a vody, prípadne pridajte aj ocot. Výborne si poradí aj s výlevkami. Stačí do nej sódu bikarbónu nasypať a nechať pôsobiť.

5. zázrak na gril, parkety či wc

Hlavne v letnej grilovacej sezóne sa nám môže sóda hodiť na zjednodušenie vyčistenia grilu. Stačí ak si pripravíte pastu zo sódy a octu a poriadne ňou gril povytierate. Taktiež môžete skúsiť pridať sódu do bežného prípravku na vyčistenie parkiet.

Do vášho wc stačí nasypať sódu, nechať ju pôsobiť celú noc a potom ráno spláchnuť. Aké jednoduché!

6. spotené nohy či uštipnutie hmyzom? sóda vám pomôže

Do lavóra si napustite vodu, pridajte sódu bikarbónu – tak 2-3 lyžičky a užite si kúpeľ aspoň pól hodinku. Kúpeľ môžete opakovať každý týždeň. Okrem toho, že by sa vám mali menej potiť nohy, sóda má aj antibakteriálne účinky.

Škaredo vás štipol hmyz? Skúste si postihnuté miesto natrieť pastou z vody a sódy bikarbóny a nechajte pôsobiť. Mal by upokojiť svrbenie a zmierniť opuch.

7. sóda a jej účinnosť v kozmetike

– sóda je vhodná na boj proti mastným vlasom. Pridajte  do sódy kávu a trochu vody a vmasírujte do vlasov. Následne vlasy opláchnite.

– vhodná je aj ako peeling. Skúste si vyrobiť domáci peeling na tvár či telo, zmiešaním sódy a olivového oleja. Natrite ho a vmasírujte do pokožky, následne opláchnite.

– využitie má aj pri bielení zubov. Skúste si bieliacu pastu zo sódy naniesť na zuby a jemne ňou zuby vyčistiť. Neopakujte však príliš často, sóda je dosť agresívna na zubnú sklovinu. V tomto prípade je menej viac.

8. záhradné záležitosti: sóda a kvety

Ak vás trápi burina, skúste na postihnuté miesto nasypať sódu bikarbónu.

A ak chcete aby vám kytica vo váze vydržala čo najdlhšie, pridajte do nej sódu bikarbónu. Pohlcuje pachy a vyrovnáva kyslosť vody, teda aj kvety v nej čerstvé vydržia dlhšie.

9. pálenie záhy, vysoký tlak či imunita?

Okrem toho, že jedlá sóda upravuje krvný tlak, posilňuje imunitu či omladzuje celý organizmus, je neoceniteľnou prvou pomocou pri pálení záhy. Keďže má sóda bikarbóna vyššie pH, efektívne neutralizuje žalúdočné kyseliny. Lyžičku sódy vmiešajte do pohára s vodou a vypite, malo by sa vám uľaviť. Overený je aj recept s jablčným octom. Zmiešajte 2 lyžičky octu s pol lyžičkou sódy a pridajte dva deci vody. Odkysleniu organizmu sa venuje viacero odborných kníh a domácich zdravotných poradcov.

10. na afty aj bolesť hrdla

Ak vás pobolieva hrdlo, zamiešajte si 1 kávovú lyžičku sódy bikarbóny s 1-2 deci vody a kloktajte. Tak isto je kloktanie vhodné na afty v ústach. No čo, najbližšie to vyskúšate?

11. migréna či bolesť hlavy?

Často vás trápia bolesti hlavy? Skúste namiesto liekov siahnuť po sóde bikarbóne. Keďže je dokázané, že pozitíne vplýva na krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu a čistí steny ciev, je dokázané, že pomáha aj pri bolestiach hlavy.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu