Strava pre šteniatka – dbajte na kvalitné granule

Pre správny vývoj a rast šteňaťa je potrebné riadiť sa základnými pravidlami pri kŕmení. Sú to napríklad stráviteľnosť a chutnosť potravy, nutričný príjem na základe špecifických vlastností veku, hmotnosti a plemena.

šteniatko granule

Ako šteniatko kŕmiť

Dobré kŕmenie šteniatka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie a šťastie. Keď je šteňa dostatočne staré na to, aby mohlo jesť tuhú stravu – zvyčajne vo veku 6-8 týždňov – je čas zaviesť kompletné a vyvážené krmivo, špeciálne navrhnuté tak, aby vyhovovalo jeho potrebám. Nezabúdajme na fakt, že šteniatko dokáže spáliť až dvojnásobok kalórií ako dospelý pes a prvé mesiace života sú skutočne kľúčové.

Zistíte aj či nemá váš pes nejaké stravovacie problémy a do budúcna tak budete vedieť správne zvoliť aj prípadné špeciálne granule pre psa s citlivým trávením.

Výživa a hydratácia

Vedľa misky s jedlom nesmie nikdy chýbať miska s čistou vodou, ktorú často vymieňate a psík ju má vždy  v dostupnosti.

Alternácia stravy

Kŕmenie musí byť v prvom rade pravidelné. Akákoľvek zmena by mala byť vykonaná postupne, najmä ak prechádzate z jednej značky na druhú alebo z konzervovaných potravín na suché. Ideálnym prístupom je postupné zvyšovanie dávky nového jedla v pomere k starému.

Neodmysliteľným doplnkom stravy sú určite špeciálne granule pre šteniatka, ktoré pomáha udržiavať ďasná aj zuby zdravé a silné, bez zubného kameňa. Okrem toho granule umožňujú ušetriť viac peňazí pretože potrebujete len menšie množstvo.

Neodporúča sa šteňaťu dávať medzi jednotlivými jedlami kosti (najmä kuracie a králičie), zvyšky z ľudskej stravy, krmivo pre mačky alebo čokoládu, ktorá obsahuje teobromín, toxickú chemikáliu pre psov.

Miesto kŕmenia

Miesto, kde šteniatko žerie, musí byť ľahko dostupné a tiché. Keď raz dané miesto vyberiete, nemeňte ho. Aby sa predišlo stresu a nepohodliu, šteniatko musí jesť vždy v rovnakom čase, tri/štyrikrát denne až do 4 mesiacov. Počas prvých 3 mesiacov, aby sa uľahčilo žuvanie, môže byť dávka mierne navlhčená.

Od 5 mesiacov do dospelosti bude šteňa jesť dvakrát denne, ráno a večer. Na účely lepšej socializácie s ľuďmi môže byť vhodné naučiť šteňa okamžite, že môže dostávať jedlo od všetkých členov rodiny. Po vyjedení misky je nutné ju zakaždým poriadne umyť, resp. nikdy v nej nenechávať nedojedenú stravu.

Zdroj obrázku: eva_blanco / Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu