Zariaďujete nový byt alebo ste sa rozhodli vymeniť staré ošúchané dvere za nové? Interiérové dvere budete používať a mať na očiach každý deň, preto ich výber nie je dobré podceniť. Navyše majú okrem estetickej plno praktických funkcií. Oddeľujú miestnosti v dome, čím pomáhajú udržiavať teplo a zabraňujú šíreniu prachu. Taktiež zvyšujú bezpečnosť a tlmia zvuky.
Ak nechcete, aby dvere pútali veľkú pozornosť, najvýhodnejšie bude zvoliť hladké dvere. Ich dizajn je jednoduchý, no stále elegantný. Spomedzi hladkých dverí sú najlacnejšie plné dvere s jadrom z impregnovanej lepenky. Pokiaľ potrebujete, aby vaše dvere vydržali väčšiu záťaž, vhodnejšia bude vnútorná výplň z drevotriesky. Tento typ dverí sa odporúča inštalovať v prípade častého používania. Taktiež tlmia zvuk lepšie ako prvý typ dverí s lepenkou.
Ďalej máte na výber zo škály rámových dverí, ktoré sú ešte o niečo stabilnejšie a masívnych dverí. Tie patria medzi najťažšie typy, no zároveň sú najodolnejšie a môžu byť ľahko renovované.
Čo sa týka povrchovej úpravy dverí, medzi najrozšírenejšie patrí lak, CPL laminát a fólia.
Klasické šírky interiérových dverí sú 60, 70, 80 a 90 cm. Výška sa pohybujete okolo 197 až 210 cm. Mimoriadne dôležité je pamätať na to, že stavebný otvor musí byť o 10 cm širší ako zárubňa a približne 5 cm sa odporúča nechať ako rezerva na výšku.
Interiérové dvere môžu byť ľavé alebo pravé. Zvážte uhol, pod ktorým sa majú dvere otvárať a podľa toho vyberte, na ktorú stranu umiestnite pánty.
Do priestorov, ktoré by mali byť čo najviac vyhrievané slnečným svetlom, ako napríklad obývačka, je vhodné umiestniť presklené dvere. Naopak do miestností ako je kúpeľňa, pracovňa alebo spálňa sa oveľa viac hodia plné dvere.
Ak máte na interiérové dvere len obmedzený priestor, ponúkajú sa dva varianty. Prvým sú posuvné dvere. Môžu sa zasúvať priamo do puzdra v stene alebo sa posúvať po koľajnici pri stene. Druhú možnosť tvoria zhrňovacie dvere, ktoré sa dajú jednoducho nainštalovať do zárubne.
0 komentárov