Na čo myslieť pri zakladaní zeleninovej záhrady?

Rozdiel medzi zeleninou z obchodu a vlastnej záhrady nie je zanedbateľný. Či už sa jedná o chuťové hľadisko alebo výživovú hodnotu. Námaha vložená do pestovania sa vám niekoľkonásobne vráti vo forme kvalitných plodov a pocitu spokojnosti z dobre odvedenej práce. Navyše sami zistíte, že vedenie zeleninovej záhrady vôbec nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

zelenina

Naplánujte si, čo a kde budete sadiť

Stanovte si, ktoré druhy zeleniny plánujete pestovať a množstvo, ktoré myslíte, že budete schopní spotrebovať. V závislosti od toho vyberte miesto pre záhradu. Potrebujete zvážiť, aké svetelné podmienky daná rastlina vyžaduje, ako aj typ pôdy, v ktorom sa jej najlepšie darí. Jednotlivé druhy môžete vedľa seba nakombinovať tak, aby sa zhodovali ich potreby. Väčšina preferuje plné slnečné svetlo, ale napríklad špenát, reďkovky alebo kapustu môžete pestovať v polotieni.

Nezabúdajte, že sa k rastlinám budete potrebovať bez problémov dostať. Či už kvôli starostlivosti alebo pri samotnom zbere. Nezastavajte si preto prístup k niektorým častiam záhrady.

Pripravte si pôdu

Predtým, ako sa pustíte do samotného sadenia obohaťte pôdu organickými látkami. Môžete použiť kompost alebo kvalitné organické hnojivo. Ak sa rozhodnete použiť hnoj, vyberte radšej hnoj starší ako šesť mesiacov, inak môže obsahovať semená burín.

Zožeňte si všetko potrebné

Nemá zmysel začať budovať zeleninovú záhradku, keď si dopredu nenachystáte potrebné náradie či semienka na sadenie. Takmer určite sa nepohnete bez rýľa, hrablí a motyky. V priebehu sadenia taktiež oceníte, ak budete mať poruke vedro, krhlu a fúrik.

Zbytočne sa neponáhľajte

Rastliny okrem vhodnej pôdy a svetelných podmienok potrebujú aj svoj čas. Pri vysadení príliš skoro ich môže poškodiť mráz. Počkajte, kým sa pôda dostatočne zahreje a vysuší. Počas tohto obdobia môžete v skleníku alebo interiéri pestovať priesady, vďaka čomu získate náskok.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu