Záhradná ručná pílka na prerezávanie konárov: Fiskars SW68 aj SW69

Jar sa nám spája s mnohými nevyhnutnými zásahmi v záhrade. V ovocnom sade, pri zrezávaní konárov, suchých a chorých vetiev, nám pomáha viacero nástrojov. Pre jednu zapojenú ruku využívané ručné pílky. Výrazné pílkové zuby už na prvý pohľad slúžia na rez živého mäkkého dreva. V našej redakcii máme aktuálne dva modely nových ručných pílok od známej značky Fiskars. Ide o značku, ktorá je pre mnohých aj štýlovou záležitosťou, či dokonca vášňou. Sekerám Fiskars, aj iným vychytávkam sme sa už venovali, preto si nedokážeme odpustiť minúť príležitosť siahnuť po pílkach a hneď dvoch veľkostných prevedeniach. Pílka SW68 (15 cm) a SW69 (21 cm).

 fiskars pílka na konáre SW68 a SW69

Záhradná ručná pílka na prerezávanie konárov od Fiskars

Staršie modely pílok do záhrady Fiskars, ako aj iné značky dostupné v bežnom predaji, sme už mali možnosť vyskúšať. Existuje nespočetne dizajnov, ktoré sa však často držia osvedčenej ergonómie a tvarovania. Oba modely noviniek od Fiskars, ktoré sa pomaly dostávajú do rôznych obchodov a teda nie sú zatiaľ obsiahnuté všade, zaujmú zásadnými vlastnosťami.

 • Kvalita samotnej značky Fiskars
 • Tri rôzne polohy – prepínač sklonu čepele k rukoväti
 • Jedna z polôh je pre podrezávanie od spodu
 • Ovládacím prvkom je len poistka mechanickým tlačidlom, ktorou sa uvoľnuje pohyb čepele.
 • Pri rezaní čepele držia vo svojej polohe
 • Rezanie je spoľahlivé a pre materiál, ostrosť a tvarovanie zubov nie je nutné nijako zásadne tlačiť.
 • Na trhu má Fiskars dva veľkostné varianty. SW69 s 21 cm čepeľou a SW68 s 15 cm čepeľou
 • Pílka je skladacia. Čepeľ si tak priamo skryjete do rukoväte. Pri tých ostrých zuboch je nemysliteľné mať tento nástroj v inej ako skladacej podobe. Zachytávanie o textil, šaty, igelit, poškodenie iných nástrojov… to je skrátka nežiadúce. Skladanie a skrytie zubov má tak svoje výhody. Tie lepšie pílky na to pamätajú a SW69 aj SW68 to majú.

Skladacia píla Plus™ SW68 (15cm)

Rozbaľovanie produktov Fiskars je pre nás v redakcii vždy zážitkom. Charakteristické čierne balenie obsahuje ten potrebný úvod, ktorý potrebuje každý, čo sa s nástrojom len zoznamuje a autor článkov, ako je tento. Typické farby, kombinácia oceľovej, čiernej a oranžovej, je pre značku typická. 15 centimetrová čepeľ oproti dlhšiemu modelu SW69 (21 cm) na prvé počutie nevyznie ako veľký rozdiel. No s rukoväťou je to nakoniec po otvorení oboch pílok aj viditeľné. Ľahko sa uchopí, nepôsobí chladne v holej ruke a prepínanie troch rôznych polôh rezania sa dá ľahko upraviť stlačením tlačidla (bezpečnostná poistka). Tomu v jednej ruke dopomôže aj opretie o konár, ak nie druhá ruka.

fiskars pílka na konáre SW68 a SW69

Záhradná pílka SW68 (15 cm) bude ideálnym nástrojom do vinohradov, do ovocných sadov, k malým stromom, kríkom, či vyrasteným hrubým ružiam. Poslúžil nám počas prvých jarných dní práve tento model s kratšou čepeľou. Ľahko sa s ňou manipuluje pod malými krami, v spleti hustých starých ruží. Napríklad ak vyberáme konkrétny vyrastený kmienok vo viackmenných kroch. Malá čepeľ je pochopiteľne určená na menší priemer konárov. Nepotrápi vás však ani 7-9 cm hrubý konár, no ideálnejší je na použitie na menšie. Samozrejme, oceniteľnou vlastnosťou je podrezávanie, kedy si vieme konár od spodku pripraviť „v rovnej linke“, aby nám pri rezaní z hora nestiahlo pri prevážení konára môžu zo stromu a neporanilo strom nežiadúcim spôsobom.

Na oficiálnych stránkach: fiskars.sk

Skladacia píla Plus™ SW69 (21cm)

Dlhší variant nového radu záhradnej pílky Plus označený SW69 má 21 cm čepeľ a teda aj dlhšiu rúčku, do ktorej sa zložená pílka ukrýva. Opäť sú to tri rôzne fázy, priame rezanie, mierny sklon, alebo podrezávanie. Ak sme na strome a konáre na rez v rôznych výškach, tieto fázy, či „režimy“ rezu majú svoju dôležitosť. Všetky tri možno bohato využívať. Dlhšia čepeľ umožňuje dlhší „beh“ zubov po konároch. V tomto prípade určite hrubších.

Pílka si ľahko poradí s konármi s hrubším priemerom. Rezali sme suché konáre na jabloni s priemerom 10 – 13 cm. V porovnaní s inými pílkami, či klasickou ručnou pílkou na drevo, je výrazne efektívnejšia. Opäť sú to trojito-brúsené zuby a minimálny nutný tlak na to, aby pôsobili na prerezávané drevo. Hrubé figové konáre sú otázkou niekoľkých desiatok rezov. Na svoju dĺžku a výkon je nástroj ľahký. Sklopená čepeľ v rukoväti tento nástroj zmenšuje. Ľahko sa zmestí do ruksaku, tašky, povedzme dokonca kabelky. Sklopená drží, kým nestlačíte poistku.

Pílku sme zneužili na rezanie spílených konárov z minulého roka, tvrdého agátu aj borovice bez smoly. Rez na suchom dreve je čistý, hladký, bez skokov. Pílka ako nová nemá čím sklamať a zadováženie oboch je pre záhradu a prácu v nej výhodou.

Na oficiálnych stránkach: fiskars.sk

Spoločné vlastnosti, postrehy a prednosti

Obe pílky sú predstaviteľmi skupiny nástrojov, ktoré používame a budeme používať. Fiskars je sama o sebe akousi zárukou, že trojito brúsené zuby a čepeľ vydržia viac ako len jednu sezónu. Oba modely pílok sú novinkou. Nejde o ťažký nástroj. Obe sú mimoriadne ľahké, no konštrukčne jednoduché. Ide len o jedinú skrutku, ktorú je nutné uvoľniť v prípade výmeny čepele. Čepeľ je vymeniteľná – v predaji je totiž aj náhradná.

fiskars pílka na konáre SW68 a SW69

 • Oba nože majú vymeniteľnú čepeľ
 • Sú skladacie, ale nie vystreľovacie. Na vysunutie čepele z rukoväte je nutná druhá ruka. No ďalšie ovládanie a prepínanie fází však druhú ruku už nepotrebujú, ak si pomôžeme konárom. Sklopená čepeľ z nástroja robí na prvý pohľad neznámy predmet – zložená pílka neznalému nenapovie, o čo ide (otestované), pretože sa v zloženom stave neponáša na to, čím je po vyklopení čepele.
 • Oba nástroje vyzerajú dobre a majú kvalitné materiály.
 • Čepeľ oboch variantov reže. Rez je agresívny aj bez tlaku v ruke. Na úvod je dobré pritlačiť, no akonáhle „chytíte líniu rezu“, rezanie ide ľahko.
 • Rukoväť má na konci dierku. Použiteľná je napríklad pre napojenie šnúrky, či na zavesenie na dlhší háčik.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu