Recenzia: prenosný zverák Strongbold S1, pomocník v dielni aj záhrade

Vybavenie dielne alebo drevárne má rôzne kategórie. Osobitou sú však prenosné zveráky. Tie, ktoré nie sú určené na ponk a pracovný stôl, ale na trávnik, chodník, či kdekoľvek do pracovného priestoru. Zverák akým je Strongbold S1 je už na prvý pohľad netradičný. Nepochybne rovnako tak upúta pozornosť a naštartuje záujem. Čím je a je to vôbec nástroj pre vás?

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Strongbold S1 je totiž praktická vychytávka, ktorej silná konštrukcia dovoľuje zvládnuť množstvo práce a využiť ho môžete na niekoľko spôsobov. Ako silný stojan, stôl, podperu na spôsob pracovnej kozy, ale hlavne je zverákom, ktorým si dokážeme uchopiť stavebné rezivo, ťažšie hranoly, palivové drevo na rezanie a mnoho iných materiálov či profilov. Potešia sa pritom nie len vlastné kríže.

V záhrade si jeho tri nohy dokážu ľahšie nájsť stabilné miesto a poradí si s uchopením aj hrubých kmeňov stromu, ktoré poslušne a bez pohnutia stoja na mieste aj pri zrezávaní motorovou pílou. Nech už je píla akákoľvek, časť bezpečnosti a rizika tvorí práve zle alebo nijako neupevnené drevo. Preto má Strongbold S1 jednu zo svojich prednosti jasnú. Drží, čo mu dáte držať.

Prvé zoznámenie a poskladanie

Zverák Strongbold S1 je tvorený silnou na nožičkách sklápateľnou železnou konštrukciou. Výrazná kombinácia žltej a čiernej farby v kombinácii s nožičkami oceľovej farby sa hodí k všetkej dielenskej výbave, je jasne vidieť a ani dizajnom sa nehrá na šéfa, no hravo sa ním stane. Štandardné kuriérom doručené balenie je v škatuli s váhou 20 kilogramov, čo pri veľkosti škatule môže predstavovať ťažšiu manipuláciu. Úprimnejší kuriér si možno neodpustí poznámku :-).

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Na zvislé prenášanie je madlo (súčasťou balenia v samostatnej škatuľke, primontovateľné). V prípadoch, kedy sa viac hodí prenášanie zloženého nástroja na šírku (nastupovanie, nakladanie, šliapanie po schodoch, nízke prekážky) sa ľahko zverák uchopí za jednu z nôh a bez prevažovania sa dá aj takto ľahko prenášať, pretože zverák aj zložený pôsobí veľmi pevne a všetko na ňom drží. V zloženom stave je ho možné položiť aj postaviť bez balansu. Zverák s tým počíta a preto je pri oboch spôsoboch na mieste bez pohybu.

V jednoduchosti je krása: Rozložiť ho (postaviť do pracovného režimu) je záležitosťou niekoľkých desiatok sekúnd. Po čase možno ešte menej. Práve poradie krokov zaisťuje, že sa pri prenášaní nemá ako otvoriť a je bezpečný. Pomýliť sa je nemožné.

 1. Základom je odistiť samostatnú nohu a posunúť ju tak, aby šla vyklopiť.
 2. Po vyklopení jednej nohy ide uvoľniť čiernu páku (pedál) a uvoľnia sa náprotivné dve nohy.
 3. Ich vyklopenie si potom žiada nástroj otočiť na nohy.
 4. Vyklopíte ešte čierny pedál na nohu, ktorým sa upevňujú čeľuste a hotovo. Drží perfektne

Rozložený zverák a jeho použitie

Primárne sa zverák mal v našej dielni a záhrade ocitnúť ako pomôcka pri rezaní dreva motorovou pílou, alebo ako nástroj uchytenia stavebného reziva. Napríklad pri dlhých kusoch a potrebe náterov, opracovania a čapovania. Hneď po rozložení si všímame, že pevne drží na mieste. Po postavení 90 kilogramového človeka drží nástroj na zemi bez posunu a vŕzgania. Jeho nosnosť je však ešte výrazne vyššia, keďže podľa technického popisu má max. 250 kg. Pri domácich a väčšine profesionálnych podmienok využitia bohato vystačujúca. Paradoxne poslúžil nám najskôr na výmenu žiarovky, upratanie v kazetovom strope a pri vešaní vtáčej búdky. Činnosti, na ktoré určený nie je, no práve pre silu, nosnosť a povrch poslúžil výborne.

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Dôležitými prednosťami zveráku je jeho pevnosť, nosnosť, ako aj možnosť uchopenia materiálu. To, čo bude zaujímať každého používateľa ako prvé, je spôsob, akým si drevo, alebo rezivo uchopí vo zveráku a udrží. Napríklad v prípadoch, kedy máte v rukách ťažké náradie, nástroje, alebo roztočenú pílu. Na upevnenie materiálu slúži čierna páka (pedál), ktorá je určená na nohu. Nohou vieme ľahko zatlačiť v mnohých situáciách. Aj tých, keď potrebujeme pri držaní a smerovaní materiálu ruky voľné. Má to mnoho výhod a ďalšie objaví samotný používateľ povedzme pri situáciách možno nie tu ani spomínaných.

Strongbold S1 multifunkčný zverák do dielne a záhrady

Kľúčová časť zveráku je pedál. Ním upevníte materiál, zaistíte poistku a materiál drží. Uvoľňuje sa jednoducho. Uvoľníte poistku ako prvú, následne znova šliapnete na pedál. Vtedy sa uvoľní zovretie a pohyblivú čeľusť ľahko odsuniete aj holou rukou. Takto sa dá ľahko prichycovať a uvoľnovať pomocou pedálu a červenej poistky neustále, podľa potreby. Napríklad ak pretáčate uchytený materiál / produkt úpravy.

Čeľuste pre rôzne materiály a spôsob uchopenia

Gumené čeľuste v štandardnej výbave sú skvelé pre dielňu, uchopenie dreva, reziva a pod. Drevo totiž zverák nepoškodí a nepoškodí rovnako tak ani iné materiály. Napríklad uchopenie pozinkovaných žľabových zvodov  tak nezanecháva nijaké stopy. Vďaka zveráku máte možnosť bez ďalšieho páru rúk a komplikovaného držania ľahšie odrezať ručnou, priamočiarou pílou alebo uhlovou brúskou aj rôzne plastové rúry. Prípadne pokojne aj platne, ktoré sú vložiteľné do rozstupu čeľustí (uvádzané je rozpätie 95 cm).

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Gumené čeľuste si však môžeme ľahko opotrebovať pri práci v záhrade s palivovým drevom. Najmä ak je dreva na kúrenie veľa, ide o drevo spílených stromov s kôrou, nerovnosťami, konármi, či pozostatkami po konároch. Nerovné, hrboľaté. Je jasné, že aj prípadné zasmolenie spíleného smreku by gume neprospelo. Výborné je, že na takýto účel slúžia aj ďalšie čeľuste vhodnejšie na uchytenie nerovnej guľatiny a kmeňov s kôrou. Zverák pri testovaní zvládol slušné preťaženie na jednej zo strán, ale radšej provokovať neodporúčame. Napríklad pri orezávaní ťažkého kmeňa len z jednej strany sa to ťažisko predsa len mení. Istotou bude kmene orezávať rovnomerne.

Poznámka: čeľuste zvládnu pôsobiť upínacou silou 10 kN (to je 1 tona /1 000 kg), čo hovorí samo za seba s akou extrémnou silou sa dá materiál upevniť. Čisto v teoretickej rovine tak ide o drvičku s extrémnou silou. Samozrejme však nejde o drvičku. Je to zverák 🙂

Prenášanie a skladovanie

Neexistuje azda nám dostupná iná alternatíva s vlastnosťami zveráku Strongbold S1, ktorú by sme dokázali zmestiť bez pohoršenia susedov do výťahu. Ktorý by sme zvládli zmestiť do malého auta do kufra, na sedadlo, alebo ako v našom prípade, preniesť v autobuse medzi celým okresom a tváriť sa, že je to len bežná batožina. Strongbold S1 je zložiteľný do menších rozmerov napriek tomu, že prakticky ide o nohy a pedál, ktoré len zmenia smerovanie. Pracovná plocha prístroja zostáva bez zmeny. Zložením nástroja sa teda nijako nemení.

Zloženie nástroja je jednoduché. Obe nohy majú klapky, ktoré ich držia nehybne vo svojej polohe. Klapky sú tvorené jazýčkami, ktoré je možné pohybom ruky na farebne výrazných dieloch zatiahnutím uvoľniť a nohy ide sklopiť. Čierny pedál má farebne odlíšený kovový diel s otvorom, ktorý stačí natiahnuť a vtedy sa uvoľní poistka. Následne ide sklopiť. Samostatná noha, ako posledný diel, ktorý musíte zložiť, sa len mierne vysúva z kotviaceho „hniezda“ a následne ju je možné sklopiť a vsunúť do presne pripraveného otvoru.  Všetko sa deje hladko a bez ťažkostí. Opäť nie je čo pokaziť.

Pri drevostavbe viacero uplatnení

Ak ideme podľa seba, hoci ešte úplná sezóna na stavby z dreva nezačala, využitie nájde pri množstve činností, kedy je potrebný vyzdvihnutý materiál, ale aj jeho uchopenie. Pri drevených hranoloch 3  metre dlhých si dokážete vystačiť s jediným zverákom. Uchopený vyvážený hranol sa dá natierať, alebo impregnovať (a na vzduchu lepšie sušiť). Pri väčšom tlaku, napríklad hobľovaní a brúsení by už malo ísť o kratší hranol. Pri dlhších hranoloch, pri ktorých pracujeme s vyšším tlakom na materiál – rezanie, hobľovanie a pod… je istejšie v predaji dostupné príslušenstvo – podporný systém na podloženie dlhých profilov aj guľatiny. Poslúži lepšej stabilite, ale povedzme aj proti prehýbaniu materiálu.

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Rezanie dosiek, hranolov a fošní bez prišliapavania pri zemi je takým laickým pohľadom na (pre niekoho možno najčastejšie) využitie zveráku. Za bežných okolností pri potrebe ručnou pílou niečo zrezať to možno stačí. Vo zveráku je však menej trápenia, menej spotrebovanej sily, viac bezpečia a lepšie to vyzerá aj v očiach tých, čo vás sledujú a podľa toho posudzujú (vzťah remeselník + zákazník).

Keď to vyzerá dobre a aj má to vyzerať dobre

Pri rezaní dreva, kedy ste sami bez pomocníka má takýto zverák množstvo výhod. Gumové čeľuste (štandardná výbava) drevo nepoškodia, na pevno ho uchopia a pri rezaní v ňom vám možno už ani nenapadne skrátiť si cestu pri rezaní lišty prišliapnutím „po starom“. Pri stabilitu, nosnosť, ale aj odolnosť voči tlaku pri ťažkých elektrických aj ručných pílach, už ani nemožno inak.

Postreh: Minimálny priestor, na ktorý sa čerstvo opracované drevo pokladá znamená minimálne riziko na znečistenie a nutnosť prebrusovania. Nie každý máme totiž čistú dielňu s dostatkom priestoru a mnohí riešime úpravy, či dokonca výstavbu takejto dielne v neupravenom priestore. V exteriéri, „na zelenej lúke“, alebo na mieste, kde skrátka bežne neprebieha opracovanie stavebného reziva. Mať nástroj, ktorý drží opracovávaný materiál čo najďalej od nečistôt, zeme, trávy a pod. má svoj význam. Pre nás je to plus.

Nič neznáme. Dobré meno už má.

Treba dodať, že tento model a zverák sám o sebe nie je nijakou neznámou vychytávkou. Už má veľmi dobré meno, v susedných Čechách je svojou spoľahlivosťou a využiteľnosťou známejší. Pri hľadaní informácií o tom, či je tento nástroj riešením pre naše redakčné aj súkromné potreby, sme mali jasno najmä vďaka českým zdrojom. Používatelia sú s týmto nástrojom spokojní. Rovnako tak naša redakcia. Zveráku sa venujeme predovšetkým ako konštrukčne podarenej zaujímavosti, praktickému nástroju. Hlavne ako pomôcke, v ktorej si zrejme každý domáci kutil aj profesionál nájde nejaké viac prevažujúce využitie.

Ďalšie zaujímavosti a výhody:

 • Svojimi rozmermi v zloženom stave sa ľahko zmestí do kufra menšieho auta. Je dobré len pre váhu zveráku podložiť ho, aby práve váhou nepotlačil iné predmety v kufri. Stačí na to pár kusov šiat, alebo deka na pracovné účely.
 • Profesionálni stavbári pracujúci s drevom by ocenili dva kusy súčasne, kedy by v takom prípade šlo o párik kôz s výbornými vlastnosťami. Pri nosnosti 250 kilogramov a dvoch kusoch pri opracovaní hranolov celkom reálna predstava. Rovnaký výrobca, ktorý vyrába Strongbold S1 má v portfóliu aj sortiment pracovných kôz. Ak už ale poznáme stojanový zverák, vôbec by predstava ich párového využitia nemusela byť zlá.
 • Hranol môžeme aj potlačiť – posúvať, ak nie sú čeľuste stlačené, avšak dokúpiteľná ďalšia výbava dáva zveráku aj vylepšené funkcie. Takéto posúvanie do značnej miery uľahčuje dokúpiteľná valčeková podpera.
 • Držadlo je skvelá vec na prenášanie a presnú manipuláciu v zloženom stave.

Dôležité technické informácie o Strongbold S1:

 • Rozmery: 100 x 110 x 80 cm
 • Rozmery (zložený): 80 x 30 x 30 cm
 • Pracovná výška: 90 cm
 • Rozmery čeľustí: 20 x 8 cm
 • Dĺžka koľajnice: 0 – 95 cm
 • Upínacia sila: 10 kN (1 000 kg)
 • Max nosnosť: 250 kg
 • Hmotnosť nástroja: 19 kg

Verdikt?

Rôznych pracovných stolov a kôz existuje mnoho druhov a spôsobov. Do určitej miery môže stojanový zverák plniť úlohu „stola“, alebo podpornej pracovnej kozy. Hneď v prvý deň použitia sme mali jasno, že bude neoceniteľným pomocníkom pri plánovanej drevostavbe, kde takýto nástroj doteraz chýbal a žiadal si improvizáciu. Pri dlhých hranoloch, aj pri krátkych doskách. Oceniť môžeme, že sa ako trojnohá, sama o sebe dosť ťažká, ale tým aj pevná a stabilná podpora, nepohybuje. Vyzerá perfektne, veľmi ľahko sa ovláda, výborne sa s ním manipuluje a zaberá minimum miesta. Žiada si len suché miesto, na ktorom môže čakať svoje ďalšie využitie.

Strongbold S1 multifunkčný zverák záhrada dieľňa

Pri jeho skladaní sa nemožno pomýliť a prakticky na nástroji nemožno nič pokaziť, ak by sme ho nechceli cielene zničiť. Fungovanie pedálu a vkladanie nohy je jednoduché. Nevyžaduje si žiaden gríf a nijako ani nepotrápi a ruky zostávajú voľné. Takéto upínanie šetrí strašne veľa času aj nervov. Toto sú presne tie vychytávky, ktoré využijeme v dielni aj v záhrade. Motorová píla a pilčík samotný sa nenatrápi a neriskuje holý život či končatiny, pretože stojanový zverák Strongbold S1 skrátka drží a stojí. Zubové čeluste aj gumové štandardné nám ponúkajú pevné uchopenie a výsledky. Dobré náradie nám pomáha k dobrým výsledkom. Zverák Strongbold S1 je výborným nástrojom pre svoju skladnosť, nosnosť, spoľahlivosť, praktickosť a rýchlosť.

V neposlednom rade dobre vyzerá. Poloha a prítomnosť nožičiek sa nám už pomaly fixuje do hlavy. Nástroj doteraz u nás nebol bežný, no zvykáme si na jeho prítomnosť, aj prínos. Motorová píla, či elektrické náradie na opracovanie hobby a stavebného dreva budú pracovať čoraz s väčšou istotou a obratnosťou.

Článok a recenzia vychádza zo skúseností redakcie. Autorom článku je redakcia magazínu DOM a ZÁHRADA. Do článku nezasahoval výrobca, ani obchod a ani obsah nebol upravovaný podľa požiadaviek výrobcov, alebo predajcov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu