Impregnačné nátery: napúšťanie dreva pred náterom ako nevyhnutnosť

Napúšťadlo, inak tiež impregnačný náter, je niečo, na čo pri náteroch zabúdame. Má často vyzdvihovanú fungicídnu funkciu. To znamená, že zabraňuje, aby drevo napadli plesne, drevokazný hmyz a huby. Jeho výhodou je, že zachováva kresbu dreva a môžete tak naň použiť farbu, či lazúru podľa ľubovôle. Význam impregnačných náterov však zostáva v úzadí, napriek nesporným faktom, pre ktoré vôbec tento druh chémie na drevo na trhu je.

Nátery a drevo, impregnačný náter

Napúšťadlo čiže impregnácia je poistka do budúcnosti

Natrieť drevenú lavičku niekde na terase, alebo pod strechou priamo lakom, či farbou, je istota. Výsledok vašej práce vidíte hneď, no v skutočnosti už o pár rokov uvidíte, ako veľmi ste sa mýlili. Pôsobenie vody, zachytených nečistôt a hmyzu, sa prejaví v oveľa väčšej sile, pokiaľ v snahe ušetriť nebolo použité napúšťadlo. Má v podstate podobné účinky ako postrek v záhrade. Aj tam viacero prípravkov pôsobí na drevo. Napúšťadlo nedovolí prežiť, zachytiť a šíriť hubám, alebo škodcom. Existuje pritom mnoho druhov drevokazného hmyzu, ktoré pri najmenšom alebo nepatrnom poškodení nachádzajú vstup do celej drevenej hmoty.

Pri napúšťadlách platí:

  • Napúšťadlá sú bezfarebné, prípadne aj farebné (zelené, červené, hnedé)
  • Na nanášanie používame štetce, typ vhodný na lakovanie aj farbenie. Niekto používa aj menšie valčeky, pričom závisí najmä na type a šírke natieranej plochy. U predajcov je nutné nazrieť medzi maliarske náradie.
  • Pri nanášaní môže peniť.
  • Riedia sa vodou. Syntetické nie je možné riediť vodou, no sú účinnejšie a prenikajú hlbšie do dreva
  • Majú preventívny účinok, prípadne účinok schopný zastaviť ďalšie poškodzovanie už napadnutého drevo

Farebné odtiene napúšťadiel dreva a zmysel farieb

Za bežných okolností sú napúšťadlá bezfarebné. Na strešných trámoch ich poznáme vďaka zeleným, alebo červeným a hnedým farebným odtieňom. Je to preto, že zákazník požaduje napúšťadlom napustené drevo a nedostatky pri napustení je vidieť ako nedostatok pri zafarbení. Pri strechách nie je dobré podceniť vynechaný priestor, preto sa používajú farebné napúšťadlá. Pri práci s drevom v exteriéri a interiéri nie je nutné používať farebné napúšťadlá, keďže môžu sťažiť prácu s lakom a poškodiť vami požadovanú prírodnú farbu.

Fakt, že napúšťadlá s farbou sú viac ako bezfarebné, sa odzrkadľuje aj na cene. Najmä v prípade tých, ktoré sú vo väčších baleniach vyrábané v rôznych variantoch. Pre samotnú prácu v strešnom priestore je výhodou, ak sú napúšťadlá s farbou výrazné a viditeľné oproti bežnému drevu. Starý krov, ktorému sa obnovuje tento druh náteru, respektíve sa ním zachraňuje nikdy neošetrený starý krov, vytvára sa nový, alebo sa ním zabezpečujú konštrukcie, nemusí mať dostatok svetla a prístup k tomu, aby bolo pri bezfarebnom nátere vidieť rozsah a chýbajúce miesta. Farba to teda v každom prípade istí.

Čo sa stane, ak napúšťadlo nepoužijete pred náterom?

Častou otázkou je, či má napúšťadlo pred použitím náteru význam. Dôvodom, prečo nepoužívame náter napúšťadlom je najčastejšie finančná a časová úspora. Chceme mať mnohé veci hneď, pritom životnosť veci sa tým zníži. Po nanesení lazúry, alebo farby sa totiž uzatvára dýchateľnosť dreva a v podstate dôjde k jeho zakonzervovaniu. Lenže i to len do momentu, než farba, alebo lak stratí svoju schopnosť, odpadne, povrch sa naruší, poškodí a otvorí cestu hubám, či krátkodobej vlhkosti.

Napúšťadlo a teda impregnančný náter má svoju logiku. Žiada si dostatočné preschnutie nanesenej vrstvy. Následne použitie vhodného materiálu v závislosti od toho, či ide o drevo vonku, alebo pod strechou. Tenká lazúra a olej sa používajú tam, kde pôsobí dážď a vlhkosť. Čiže ploty, lavičky, vtáčie búdky, prístrešky a podobne. Kým laky, farby a hrubé lazúry sú určené do interiéru, alebo do priestorov terás pod strechou.

Ak ste na impregnáciu pozabudli, nie všade je možné farbu stiahnuť teplovzdušnou pištoľou, či úplným vybrúsením. Tam, kde to šlo, je možné opäť aplikovať impregnačný náter, aj keď nie vždy už s rovnakým účinkom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu