Ochrana ovocných drevín pred prízemnými mrazmi

Boj s mrazmi je nekončiacou vojnou medzi pestovateľmi a prírodou. Hoci poznačenou činnosťou človeka. Pre jarné obdobie je typické časté striedanie teplôt a s tým sú spojené aj jarné mrazy, ktoré môžu udrieť kedykoľvek. Ak sú ovocné stromy či vinohrady v plnom kvete vystavené mrazom, stačí len niekoľko hodín a je po úrode. Proti tejto nepriazni však možno bojovať. Proti mrazom sa používa množstvo spôsobov ako im zabrániť, napríklad ohrievať sviečkami vinohrad, rozprašovať v sadoch vodu, obaľovať rastliny textíliou… poznáme aj každoročné reportáže z veľkých ovocných sadov, ktoré investujú do horľavín a nádob, ktoré medzi radmi stromoradia zapaľujú počas noci. Dym a teplo z nich pomáha udržať stromy s pár stupňami nad nulou.

Ovocné stromy

Ochrana pred mrazmi môže byť nákladná, ale tiež nekončiacim bojom. Zásadne sa totiž menia podmienky podľa toho, aké stromy pestujeme, na akých miestach sú, ako veľmi je prístupní prefukovanie, teplotné rozdiely a ako sú chránené miesta.  S mrazmi sa pasujú záhradníctva aj sady, veľkopestovatelia a prichádzajú tým o značnú úrodu. Na šťastie, niektoré mrazivé noci je možné predpovedať a lepšie sa pripraviť. Pred mrazmi počas bežných zimných mesiacov je dobré sa pripraviť dlhodobým riešením.

Pred mrazmi pri menšom počte, pomôže obal

Menej stromov viete ochrániť obalením kmeňa od zeme do textilu, alebo do papiera, ktorý môžete previazať špagátom, alebo drôtom. Pomáha to proti prízemným mrazom v jarnom období. Všimli sme si na južnom Slovensku aj fintu s nakosenou trávou (ak už sa dala nakosiť), či slamou, prípadne senom, ktoré sa priloží o tento obal a pôsobí ako izolácia pri stromoch, na ktorých mimoriadne záleží. Zakryjeme tak aj korene, ktoré sú príliš blízko povrchu, ak nemáme snehovú pokrývku.

Rosenie-zadažďovanie

Rosenie je efektívne opatrenie, ak teplota klesne pod 0°. Do korún kvitnúcich stromov sa strieka čistá voda. Táto ochrana pred mrazom je najspoľahlivejšia. Kvapky vody stále ovlažujú povrch pukov, kvetov a dreva. Rosenie je najlepšie skončiť až vtedy, keď teplota vystúpi nad 0° a obalový ľad na stromoch sa rozpustí. Ak sa začnú konáre obalené ľadom lámať, podoprite ich.

Zadymovanie

Zadymovanie je ďalším zo spôsobov ako ochrániť dreviny pred prízemnými mrazmi. Môže sa robiť len, keď je bezvetrie. Pálime napríklad drevo, slamu či raždie, ktoré viacej tlejú ako horia a to je oveľa účinnejšie. Materiál umiestnime tak, aby dym stúpal medzi zakvitnuté konáre. Pozor na plamene. Pôsobenie priveľkého tepla alebo plameňov už nie je o zadymení, ale o spálení stromu.

Bielenie

Biele stromy v slovenských záhradách poznáme mnohí. Kmeň tvorí základ stromu. Je sprostredkovateľom medzi korunou a koreňom. Prúdia nimi živiny a voda, preto  si vyžadujú špeciálnu ochranu. V minulosti sa bielili ovocné stromy pred zimou roztokom vápna. Pred jarným obdobím sú veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Slnko cez deň kôru zohreje a v noci môže byť silný mráz. Následkom týchto teplotných rozdielov môže kôra pukať a odlupovať sa.

Pri malých kríkoch a stromčekoch je najideálnejšou voľbou zakrývanie plachtou, netkanou textíliou či slamenými rohožami. Ak máte v obľube eko výrobky v tom prípade sa vám zapáči rohož vyrobená z prameňov vlny s hrúbkou 4 cm, ktoré sú spevnené bavlnou. Vydrží 3-6 rokov. Všetko záleží od vplyvu počasia.

Glejotok

Glejotok je hustá slizová kvapalina, ktorá postihuje všetky druhy kôstkovín. Objaviť ju môžete na kmeňoch stromov. Je to znak toho, že bola poškodená kôra stromu v dôsledku silných mrazov. Často sú postihnuté marhule a ak ich praskliny dosiahnu väčšie rozmery, môžu stromy celkom znehodnotiť. Ak aj nie hneď, často ich deformujú, alebo sú cestou škodcov hlbšie do stromu.

Glejotok sa dá samozrejme odstrániť výrezom hladkým nožom. Ranu ošetríme 1%-nou Sulkou a následne zatrieme buď štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.

POZOR!!! Tento zásah robíme len v čase pučania kvetov alebo na jar. Nikdy neošetrujeme kôru stromov počas vegetačného kľudu alebo na konci leta. Práve vtedy sú stromy veľmi citlivé na infekcie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu