Recenzia: Fiskars a univerzálny nôž radu Hardware pre prácu pri dome

Univerzálny pracovný nôž do záhrady, do dielne ak práci okolo domu, je priam povinnosť. Na samotnej záhrade sa javí nôž ako nevyužiteľný nástroj, no iba ak ste si našli náročnejší spôsob riešenia, či neriešenia. Mať po ruke nôž ako je Fiskars Hardware tak trochu inšpiruje. Alebo poučí, koľko vecí je možné náhle riešiť. Skracovanie a úprava hadice, rezanie pások, špagátov, aj výroba drobných odrezkov, kde je istota viac nôž, ako nožnice. Vyskúšali sme si pre nás novinku z dielne Fiskars a s názormi sa prichádzame podeliť v nasledovnom článku.

Fiskars univerzálny nôž Hardware rad

Fiskars a nože radu Hardware

Originálny názov pre nože, ktoré majú byť univerzálnym pomocníkom a nástrojom. Kto sa nabehá po záhrade, či na dvore, to bude poznať. Mať za opaskom pripojený nôž je v mnohých smeroch výhodou. Náš doteraz posledný pracovný nôž bol tiež Fiskars, hoci s celkom iným systémom puzdra a iným dátumom výroby. To, s čím prichádza rad Hardware má ale niečo navyše. Puzdro je zároveň brúskou. Vkladaním noža tak nôž brúsite. Nebrúsite ho len, ak ho omylom vložíte opačne, čo sa tiež pri nesledovaní, kam ruka ide, môže stať (nôž ale nezaklapne).

Fiskars univerzálny nôž Hardware rad

Samotné puzdro má sponu na zachytenie o montérky, či nohavice. Odopnúť sa dá ľahko, aj zapnúť. Samovoľne nám ale puzdro s nožom nevypadlo ani po niekoľkých dňoch práce s ťažšími výkopmi a terénnymi úpravami niekoľkých desiatok metrov štvorcových, ani pri práci na rebríkoch a na streche. Je fajn mať novú verziu pracovného noža známeho fínskeho výrobcu po ruke. Nasledovných niekoľko názorov nech je priblížením prvých dojmov a pocitov z práce.

Postrehy a dojmy z noža Hardware

Z niekoľkých typov máme ten, ktorý je označený ako univerzálny. Po vysunutí z puzdra sa ozve zvuk ostrenia. Je to preto, že čepeľ prechádza po brúske, no brúsenie nie je nevyhnutné. Pri vyberaní ho stačí potlačiť akoby „vpred“ (čepeľ odtiahnuť od brúsky a vtedy sa brúseniu vyhne). Brúska je však v každom prípade vítaným doplnkom. Poslúžiť môže aj cielene na spôsob klasickej brúsky, keď puzdro pridržíte a čepeľ úmyselne prebrúsite štandardným pohybom ako pri klasickej brúske.

O to viac sa zíde, ak má byť nôž pripravený na niečo naozaj dôležité. Ako ostrý a vždy pripravený nám poslúžil na rôznu činnosť. Pri rezaní fólií, špagátov, hraní sa so živým drevom, aj pri rezaní nopovej fólie. Rezanie nopovej fólie je ako prechádzať po masle, a to aj napriek dvoj či trojitej vrstve. Upravíte ním aj vyčnievajúce triesky na nehobľovaných hranoloch na nežiaducom mieste a aj palicu vyhladíte od konárov. Odrezávanie vrbového prútia k Veľkej Noci bolo tiež o niečo ľahšie. Krátka čepeľ má výhodu pri rezaní plastových fliaš (pohyblivé plašičky vtákov a pod., lapače na osy a pod.) a svoj podiel má na tom ostrý hrot noža.

Niekoľko konkrétnych postrehov

 • Celý nôž je veľmi ľahký. Zavesené puzdro na nohaviciach ani neťaží a neviete že ho máte. Trochu hrkavý zvuk síce nôž prezrádza.
 • Úspešné zasunutie do puzdra prezradí zvuk. Keď si však všimnete puzdro, je zložené z dvoch dielov. Vnútorný oranžový s brúskou sa dá vysunúť po stlačení oboch oranžových kruhov a viete vnútro otočiť. Potom si ho môžete zavesiť aj z ľavej strany – riešenie pre ľavákov.
 • Nôž má malú čepeľ, môže tak pôsobiť, že veľa nezmôže. Rambov nôž pri bežnej práci okolo domu naozaj nie je potrebný. Takto malá čepeľ ako pri Hardware, vie zastať potrebnú prácu.
 • Rukoväť má typické Fiskars farby. Materiálové vyhotovenie kombinuje materiály dva. Pevný tvrdý plast a mäkšiu časť pre prsty. Nôž nepôsobí chladne, v ruke sa nešmýka.
 • Čepeľ sa dobre čistí, nezachytáva sa o ňu bežná nečistota. To, čo si bude vyžadovať lieh je prekvapivo lepiaca páska. Ostatne, to je vždy najzradnejší a najjednoduchší znečistovač čepelí nožníc aj nožov.

Fiskars univerzálny nôž Hardware rad

 • Kto má rád značku Fiskars, dostane výrobok s typickým dizajnom, signovaný značkou na čepeli, ako aj na puzdre.
 • Puzdro má na jednej strane otvor a na druhej výstupok. Tieto dva prvky umožňujú zapnúť na seba aj viacero puzdier – napríklad dva nože, povedzme rôzny variant nožov radu Hardware.
 • Nôž si ľahko poradí s mäkkým suchým smrekovým drevom a pri vyrezávaní. Pomohol napríklad pri opracovaní konkrétnych dosiek „po starom“, ktoré bolo potrebné zrezať po dĺžke do presného neforemného tvaru.

Fiskars univerzálny nôž Hardware rad

Zopár technologických vlastností:

 • Dizajn: dvojfarebný, Fiskars kombinácia jasnej oranžovej a čiernej
 • Váha: 123 gramov, bez puzdra: 87 gramov
 • Dĺžka celého noža v puzdre: 22,5 cm
 • Dĺžka čepele: 8,6 cm, výška: 1,8
 • Dĺžka rukoväte: 12,6 cm, výška v najhrubšom mieste: 3,6 cm
 • Číslo produktu: 1023618
 • EAN: 6411501560179
 • Oficiálne stránky: fiskars.sk

Fiskars univerzálny nôž Hardware rad

Rad „Hardware nožov“ má 5 variantov (murársky, na náročnú prácu, remeselnícky, tesársky a univerzálny). V našom prípade máme univerzálny a nemáme možnosť porovnať rad v rámci iných variantov. Práve v univerzálnom modeli však nájde bežný používateľ pre všetky typy využitia nepochybne stále aj univerzálneho pomocníka. Kým iné typy sa vyznačujú napríklad pilníkom, či skoseným hrotom ako pri tesárskom, vždy je základ zachovaný. Základ ako farba, kvalita, puzdro s brúskou, či ľahkosť s akou funguje.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu