Nopová fólia, pomocník pri hydroizolácii na udržanie vody od múrov

Nopová fólia je silný pomocník v boji proti vlhkosti. Napriek tomu, že sa jej hovorí fólia, v skutočnosti ide o tvrdý čierny plast, ohybný a posiaty pravidelnými výstupkami. Ich zmysel je v oddialení fólie od steny, či základov domu, čím umožní vytvoriť priestor medzi zeminou a murivom. To je však možné len vtedy, ak nopovú fóliu nasadíte správne. Hlavná funkcia nopovacej fólie je udržať vlhkú zem a sypké materiály oddelene od múrov a základov domu. Tie môžu sať vlhkosť ako špongia. Ideálnym riešením je však len pri stavbách, ktoré majú hlbšie základy aj pivničné priestory. Domy, ktoré sú postavené priamo na hline, hoci so základmi, môžu vlhnúť aj naďalej z vnútornej časti základov. Nopová fólia je však stále nástrojom, na ktorý sa spoliehajú stavitelia pri terénnych stavbách, garážach, pri zabezpečení základov domov, pivníc a základov rôzneho druhu.

Nopová fólia, boj proti vlhkosti

Ako správne nasadiť nopovú fóliu

Nopovú fóliu prikladáme na očistené suché murivo. To by malo byť ošetrené minimálne penetračným náterom. Výstupky musia smerovať k murivu a oddaľovať tak plochú stranu fólie od steny. Nasadením plochej strany fólie na murivo s výstupkami smerujúcimi do zeminy spôsobíte, že síce zamedzíte kontakt muriva s vlhkou zeminou, no vlhkosť zospodu sa nebude odparovať. To je celkom vážne pochybenie, ak už ste si dali námahu s výkopom. Vykopať hlinu pri základoch nie je vždy jednoduché. pozor však na to, aby ste nikdy nevykopali hlbšie, ako sú základy domu. Nopová fólia sa kupuje vyššia ako je výška múrov. To preto, že mnohí odporúčajú zahnúť ju na dno výkopu.

Zarovnanie a uchytenie fólie

Zarovnanie fólie celkom hore na úroveň chodníka do roviny má svoj zmysel. Ide najmä o estetickú funkciu a ďalej zamedzíte jej poškodeniu. Do jednej úrovne vyrovnaná fólia sa môže zachytiť rôznymi spôsobmi do muriva. Pokiaľ tým neriskujete žiadnu kabeláž a poškodenia, môžete fóliu prichytiť navŕtaním dier a prichytením skrutkami s hmoždinkami. Stačí jedna na jeden meter.

Nopová fólia, boj proti vlhkosti

Nopová fólia má pomerne veľkú tvrdosť, čiže pár poistkových dierok jej neuškodí. Pri zasypávaní si tak fólia zachová svoj tvar. Často je používaný spôsob uchytenia ako pri zatepľovaní. Na snímke skrutkovač/vŕtačka Extol Industrial LI 16 CD.

Nopová fólia v upozorneniach:

POZOR: je dôležité, aby pri zasypávaní fólia kopírovala aj tvarovanie prípadných nerovností základov. Akonáhle totiž materiál zásypu začne tlačiť na fóliu a vypĺňať pod veľkou váhou voľný priestor, môže ťahať na niektorých miestach fóliu nižšie. Uistite sa, že nenechávate duté miesta, kam by sa tlačila zemina, či štrk a mohlo to tak poškodiť popísaným javom celé zarovnanie fólie, respektíve vytrhnúť prípadné istenie.

POZOR: nevykopte zeminu hlbšie, ako máte základy domu. hlúpa chyba vás môže pripraviť o statiku domu.

POZOR: príliš ostré miesta na základoch, ktoré takto ošetrujete, opracujte búracím kladivom. Pri veľkom tlaku zeminy na fóliu sa ľahko dopracujete k pretrhnutiu fólie a jej poškodeniu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu