Izolácia proti vode: 5 zásad pri práci s penetračným náterom

Penetračný náter používaný pri izolácii proti vode má svoje vlastnosti, vďaka ktorým nachádza uplatnenie v boji proti vlhkosti, ale pokojne aj v boji proti pádu celého domu. Pri troche zveličovania totiž vlhké základy nemusia mať na svedomí len respiračné ochorenia obyvateľov stavby, ale tiež narúšanie a rozpadanie základov s ich fatálnym poškodením. Hydroizolácia tak má vždy svoj zmysel a najlepšie je ju riešiť razantne zásahom a správnym materiálom. Základy, prípadne rovné strechy, využívajú na murivo najskôr asfaltový penetračný náter a až naň sa pokladá izolačný materiál. Je to preto, že tak lepšie drží, povrch je spevnený a ide tak o výbornú kombináciu, vďaka ktorej nebude dôvod ľutovať, že ste sa do projektu pustili. Aj preto je dobré mať na pamäti nasledovných pár zásad pri práci s penetračným asfaltovým náterom.

Asfaltový penetračný náter

1. Mimoriadne silné farbivo

Asfaltový penetračný náter je mimoriadne silné farbivo. V skutočnosti je táto funkcia spôsobená vysokou priľnavosťou čiernej rôzne hustej tekutiny. Má extrémne vlastnosti zachytenia na murive. Preto si dávajte pozor, ako veľmi sa dotýkate natretých miest a čo máte oblečené. Fŕkance a aj nečistoty spôsobené prenášaním štetca môžu zanechať nezmazateľné stopy. Na koži to vyrieši večerná sprcha a trochu drhnutia. Len pozor, čokoľvek na to použijete, už nebude krásne biele.

2. Schne rýchlo

Správny penetračný náter schne rýchlo, ideálne na suchu a slnku. Je to aj preto, že za bežných okolností môže byť po nanášaní penetračného náteru v priebehu pár hodín nanášaná aj izolačná vrstva. Na penetračnom nátere výborne drží. Vy sami teda môžete počítať s tým, že v rámci úspory času je možné stihnúť viac.

3. Silný zápach

Rôzne druhy asfaltového penetračného náteru zapáchajú s rôznou intenzitou. Vždy však majú nádych ropných látok a niekoľko typov vôní. Pri dlhšej práci môžete trpieť bolesťami hlavy. Okná je odporúčané mať pri práci zatvorené, keďže štipľavejšie tóny zápachu ľahko prenikajú do interiéru a držia sa v ňom. V prípade hustejšej nanášanej vrstvy sa môže postupne slabnúci zápach držať pri mieste nanášania 24 hodín. Najmä počas bezvetria a v priestoroch výkopu základov. Alebo kým nenasadíte izolačnú vrstvu.

4. Nástroje používané pri penetrovaní

Základný nástroj je štetec. Dobre veľký, aby sa s ním dalo pracovať. Pokojne najlacnejší jednorazový, pretože po jeho použití ho už na nič iné, ani na ďalší penetračný pokus, nepoužijete. Výberom štetca sa nezdržujte. Postačí bežný na natieranie farieb.  Dobrá je menšia nádoba, do ktorej si prelejete z pôvodného balenia. Prelievanie samo o sebe si žiada opatrnosť, nech nedôjde k zafarbeniu zámkovej dlažby. Skúste to na trávniku, ktorého vám nebude tak ľúto.

5. Radšej nanášajte viac a získate viac

Pokiaľ môžete, nanášajte asfaltového náteru viac. Máte možnosť pri jeho nanášaní murivo len zafarbiť a vytvoriť tak aspoň akú takú čiernu farbu na murive, avšak získate tým len farbiacu schopnosť, ktorá nemá v boji proti vlhkosti a v prevencii žiaden zmysel. Získate tým zároveň funkciu lepšej priľnavosti ďalšej izolácie, no nie takú silnú, ako pri lepšej vrstve tekutiny. Prílišné šetrenie je viditeľné aj tým, že pri veľmi skromnom nátere sú vynechané štrbiny a spoje. Doprajte aj týmto miestam penetračný náter. Už len pre spevnenie a poriadnu vrstvu penetračnej tekutiny v nerovnostiach. Štetcom to už rozotriete rovnomerne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu