Staré tehly z búrania starej stavby sú úžasný materiál.

Ak si dáte v súčasnosti postaviť dom, klasické staré tehly, typicky červené kvádre, budete hľadať márne. Trendom sú rýchlejšie stavby z Ytong tehál, alebo iných tvárnic s lepšou opracovateľnosťou. Avšak aj klasické staré červené tehly majú niečo, čo dokážeme oceniť dnes. Vzhľad, pevnosť a osobitú krásu.

Staré tehly

Staré tehly sú po búraní skvelý nález

Pri búraní starej stavby, domu alebo tehlových múrov, máte len dve možnosti. Buď sa zbaviť všetkého muriva a sutiny, alebo znížiť obsah odvážnych kontajnerov využitím toho, čo inde vykupujú. Buď firmy pre ďalší predaj, alebo jednotlivci, ktorí vedia čo chcú. Pri stavbe tehlových stavieb sa pre možné nerovnosti a veľkosť tehál používa veľmi veľa malty. Pri búraní je tak podstatná časť neporiadku tvorená sypkou maltou. Zmysel má teda len očistená tehla. Sami ju môžete použiť na množstvo spôsobov a neraz jej vyhodenie ľutujú tí, čo po rokoch chcú stavať krb, prístrešok,. Alebo len dláždiť chodník v záhrade.

Extol murárske kladivo na staré tehly

Foto: na snímke typ kladiva Berlínske murárske kladivo, výrobca Extol, váha 600 g.

Očistenie tehál sa dá rôznymi spôsobmi. Najlepší spôsob pre ruku a účinok je použiť murárske kladivo. Klasické kladivo neurobí taký účinok, hoci má ostrejšiu časť. Ideálne sú zaostrené kladivá, od ktorých tvrdá malta odskakuje ľahšie a podarí sa nimi narušiť aj zvyšok okolitej malty. Očistené tehly sa dajú ľahšie skladovať a je z nich menej neporiadku. Hlavne však uložíte takýchto tehál viac na seba bez rizika kolapsu a pádu na nejakého člena rodiny, čo by „múrik“ zhodil len prechodom okolo.

Staré tehly využijete na sto spôsobov

Staré tehly sa dajú naozaj využiť na sto spôsobov. Ak by sme sa v tom veľmi vŕtali, možno aj 200. Staré tehly nám dnes slúžia pre opätovnú stavbu domov. Áno, stále sú používané a obľúbené. Využívame ich pri stavbe múrov, ktoré majú vyzerať pôvodne a využívajú na to vzhľad tehál. Ich vzhľad je totiž nezameniteľný. Tehly sú používané pri rekonštrukciách historických budov, dostavieb historických budov. Recyklované staré tehly sú obľúbené pri záhradných stavbách, rôznych múrikoch. Sú najžiadanejším materiálom pri stavbe základov a múrov altánkov a krbov. Murovaný záhradný altánok je síce prácnejší ako čisto drevený a niektoré stavby si už žiadajú aj stavebné povolenie, no kto si potrpí na detaily, tehly nepochybne využije ako prevažný materiál spolu s kameňom.

Nepálená tehla už takéto využitie nemá

Z búrania starých domov najmä na južnom Slovensku nemusíte mať toľko pekných úlovkov ako v iných končinách Slovenska. Zastúpenie pôvodných hlinených domov postavených z nepálenej tehly, je ešte veľmi časté. Sú to domy staršie ako 60 rokov. Nepálená tehla má niektoré vlastnosti, aké vieme oceniť aj dnes, avšak nemá schopnosť držať skrutky, nevydrží veľký tlak prípadnej nadstavby, rýchlo a výdatne saje vodu a taktiež po vybrať a ponechaní na daždi sa z nej rýchlo stáva len hromada hliny.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu