Pestovanie rajčín: problémy ako praskanie, pleseň a nedozrievanie

Pestovanie rajčín v slovenských záhradách má už svoju tradíciu. Sú to prevažne južné oblasti Slovenska Podunajskej nížiny, kde táto plodina nesmie chýbať. Pravdou je, že k nám prišla len pred dvesto rokmi a len vďaka Indiánom zo Strednej Ameriky, ktorí sú pôvodní šľachtitelia nie len rajčín, ale aj tabaku, papriky, chilli, kukurice, zemiakov a mnoho iného. Rajčiny nie sú pre pestovateľa náročné  nachádzajú bohaté uplatnenie v gastronómii, aj pri výrobe rôznych zaváraných pokrmov ako kečupy, šťavy a lečo. Pri pestovaní sa stretávame s viacerými problémami. Tie, ktorých príčiny je možné hravo zistiť a napraviť, si dnes spomenieme. Ak aj efekt na samotných plodoch sa už nepodarí zvrátiť, bude dôsledok aspoň motiváciou pre budúcu sezónu.

Nedozrievanie plodov rajčín

Pokiaľ sa vám nedarí dopestovať rajčiny a stále sú zelené, bude to zrejme pre nízke neploty a málo svetla. To sú najčastejšie problémy pri zelených tvrdých plodoch, ktoré odmietajú narásť a dozrieť. Ideálne je preto zvoliť na budúce pestovanie v fóliovníku alebo skleníku, kde je možné dosiahnuť teplotné výsledky lepšie.  Dozrievanie rajčín môže mať na svedomí aj príliš hustá rastlina, ktorá nestačí zásobovať všetky plody. Preto dostatočne zalievajte a presvetlite miesta, kde sú zelené plody Ak sú ukryté medzi listami a neprenikne k nim svetlo, ani sa nečudujte, že sú stále zelené.

praskanie rajčín, problémy v záhrade

Praskanie rajčín

Rajčina praská vtedy, ak je vystavená nepravidelnému zalievaniu. V období sucha, napríklad ako sme vystavený suchám v roku 2017, je celkom bežné, že naše rajčiny sú popraskané. Je to spôsobené nerovnomerným rastom a rýchlym naberaním vody do dužiny, k čomu nestačí pružnosť a vyschnutosť šupky. Tá sa nenapije vody tak rýchlo a nezmäkne. Vnútro potom vyvíja väčší tlak a plod pukne. Takto prasknutý plod by mal byť už odtrhnutý a skonzumovaný, inak môže byť ľahšou potravou pre prípadných nájazdníkov, hmyz a možné nečistoty.

Hnednutie a stvrdnutý povrch na spodku plodu

Pokiaľ sa prejavuje nedostatok vápnika, zistíte to pomocou od spodku plodu postupujúceho hnednutia plodu. Stvrdnuté, alebo mokvavé plesnivé hnedé sfarbenie je spôsobené nedostatočnou zálievkou a tým pádom nedostatočným vápnikom získavaným z pôdy a vody. Pre všetky ďalšie plody sa dá tento jav zvrátiť naštartovaním pravidelnej zálievky.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu