Hovorí sa, že motýľov je čoraz menej. Menej je aj mlynárika kapustového, ktorý je pôvodcom húsenice mimoriadne žravej. Vďaka nej niektoré obce a ich záhradkári ani nepoznajú nepoškodené hlávky kapusty, kým nepoužijú fungicíd proti nim. Zdrojom môže byť aj mlynárik repový, piadivky a aj iné druhy motýľov.
Brániť sa proti prelietavým motýľom, keď môžu prísť odkiaľkoľvek je nemožné. Teda ak nad svoju kapustu a ďalšiu zeleninu napadnutú húsenicami nenatiahnete jemnú sieť, ktorá nebráni rastu, nezachytáva sa a preniká cez ňu bez narušenia plná dávka slnečného žiarenia aj zrážky. Uchrániť si kapustový záhon pred motýľmi je ale pracná záležitosť.
Poškodenie: napadnuté listy, rôzne vzory, zároveň však aj výlučky húseníc na hlávkach listovej zeleniny.
Škodca: húsenice motýľov
Ochrana: Ochrániť záhon môžete natiahnutím jemných sietí, ktoré sú určené práve na zabránenie prístupu hmyzu a vtákom. Môže ísť o to viac nákladnú vec, čím väčší máte záhon. Dedinské domáce recepty hovoria o používaní falošných vtákov, aj keď v skutočnosti motýle nepohyblivých vtákov nemusia registrovať.
Vo všeobecnosti sú používané funkčné prostriedky a fungicídy. Húsenice vieme pozbierať ručne. Následne je ich nutné zahubiť, inak sa dokážu aj na veľké vzdialenosti vrátiť.
TIP: pokiaľ to iným plodinám nevadí, skúste do záhrady prilákať vtáky. Tie si na húseniciach pochutia jedna radosť. Vy ich potom nie ste nútený zbierať, lebo príroda sa o to postará sama. Vtáky prilákate kŕmením aj iného typu, permanentným prístupom k vode aj odstránením hrozieb.
0 komentárov