Rekonštrukcia domu: Osekanie starej omietky na holé tehly

Osekávanie alebo obúchavanie starej omietky z múrov na dome pred rekonštrukciou je jednou z činností, ktoré zvládnete aj bez potreby špecializovaných firiem. Staré omietky určite chcieť nebudete najmä v prípade domov, kde budete kompletne nasádzať nové omietky a vyrovnávať ich. Staré múry nepoužívali laserové zameriavače a pri ich výstavbe sa nebral ohľad na rovné línie.

Vyholené steny až na tehlu

Pri ich rekonštrukcii môžete prísť o nervy najmä v prípadoch, kedy zhodnotíte zmenu plánu a použitie sadrokartónového riešenia vyrovnávaním cez konzoly. To môže zmenšiť opticky, aj reálne miestnosť. Nuž, ale vráťme sa k obúchavaniu stien. Pri rekonštrukcii starého domu je to často jedna z najprvších vecí a zásahov, do ktorých sa môžete pustiť. Platí tu však niekoľko zásad.

Odstraňovanie starej omietky. Čím ju odstrániť?

Dá sa pristúpiť k stene, chytiť kladivo a búchať, čo sily stačia. Šialenosť, ktorú prevádzkujú neskúsení robotníci a stavební pomocníci však môže mať za následok zrútenie múrov, či stavby. Už len preto, že vďaka ich vybúchavaniu od človeka priamo k stene nadskakujú tehly a z druhej strany múru nastáva problém v podobe nestability muriva a maltového spojiva búchaním rozprášeného na prach. Najmä tenké múry je nebezpečné vybúchavať len tak.

Na vysekávanie starej hrubej omietky používajú niektorí rýchli robotníci zbíjačku a sekacie pneumatické kladivá. Je to jedna forma, pokiaľ sa vykonáva šetrne. Všade inde sa spoľahnite na kovové kliny a tvrdé dláta ktoré s údermi kladivom tvoria ten najlepší nástroj s ktorým máte všetko pod kontrolou. Základom je však netrieskať do steny spôsobom, akým vlastne vystreľujete tehly z druhej strany z múru. Snažte sa čo najmenej pôsobiť tlak na tehly, ale pomocou klinu alebo dláta smerujte do strán. Stenu zbavujete omietky a nie tehál.

Na čo pozor – elektrina, rozvody a zmeny tvarov

Pri starých domoch sa môžu staré rozvody nachádzať kdekoľvek. Väčšia dôvera je v domoch, kde sú zástrčky stále na rovnakých miestach. Ak vysekávate starú omietku, predpokladá sa, že elektrina je vypnutá a vôbec s elektrinou v takýchto miestnostiach s a už nepočíta. Pokiaľ elektrické rozvody chcete zachovať, hoci je to svojim spôsobom hlúposť a riziko, je tak či tak potrebná veľká ostražitosť pri výseku v okolí kabeláže a zásuviek. Káble nesmú byť pod prúdom. Pri náleze zmien tvarovania omietky a povrchu je možné, že sa pod omietkou nachádzajú rúry, či iné predmety. Preto sa oplatí byť opäť ostražitý.

Vedľajší produkt

Z omietok vzniká nemálo odpadu. Nezdá sa to, no stena 4m x 2,6m môže pokojne vyprodukovať dva až štyri fúriky odpadu. Záleží od hrúbky prachového odpadu. Chráňte sa rúškom a okuliarmi, pri zvýšenej miere prachu, ktorý nie je prievanom vyťahovaný von, hrozia pomerne vážne problémy s dýchaním. Netreba zabúdať, z čoho boli staré omietky na starých domoch pripravované.

TIP: ak má váš dom vysoké stropy a staré omietky sa nachádzajú aj na nich, poraďte sa so sadrokartonármi, ktorí vám budú robiť nové stropy. Ak ich nebudete musieť osekávať, ušetríte si prácu aj odvoz odpadu. Zároveň bude mať starý strop určitú izolačnú schopnosť. Nový strop sa bude inštalovať na ne. Hovoríme stále o starom rodinnom dome. Pokiaľ je však starý strop starý aj materiálovo, čo znamená, že je poškodený a slabý, bude jeho vysekanie a kompletná rekonštrukcia oveľa nákladnejšia.

V článku opäť ako ilustrácia poslúžila fotografia z môjho kráľovstva trápenia sa.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu