Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere interiérových dverí

Poobzerajte sa okolo seba na svoj domov. Použili ste príjemné farby na steny a vidíte množstvo pekných zákutí. Ale čo vaše interiérové dvere? V mnohých domoch a bytoch je na dverách vidno, že ich výber obyvatelia absolútne podcenili. Ak si však vyberiete pekné dvere, možno so zdobením alebo presklením, pridáte vzdušnosť, krásu a charakter svojmu domovu.

Interiérové dvere

Ak sa ešte len chystáte vyberať nové dvere, zvážte niekoľko kľúčových vecí, na ktoré si dať pozor. Dvere používate veľakrát každý deň, preto je dobré vybrať si tie, ktoré sú hodné investície. Takisto, nezvažujte len dnešok a zajtrajšok. Možno o niekoľko rokov prehodíte spálňu a detskú izbu alebo sa zmenia vaše fyzické schopnosti – na to by ste mali pri výbere najmä veľkosti a presklenia dverí myslieť.

Funkcie interiérových dverí

Funkcionalita dverí je často prehliadaným aspektom dverí, avšak je dôležitejšia ako dizajn. Domy a byty vždy majú viacero interiérových dverí s viacerými funkciami. Zatvoríte ich, aby ste získali súkromie, zabezpečujú zvukotesnosť a bránia pohybu vzduchu – prievanu.

Dvere pomáhajú oddeliť funkčne rozdielne priestory. Keď si vyberáte dvere, myslite aj na to, kto a kde ich bude používať. Ak to budú dvere do spálne, je fajn, keď sa zatvárajú potichu. Ak v domácnosti budú žiť starší alebo zdravotne znevýhodnení ľudia, zvážte široké dvojité dvere, dosť široké pre prejazd vozíčka. Takisto treba myslieť na smer, do ktorého sa dvere budú otvárať – dovnútra miestnosti alebo vonku? Budú pánty vpravo alebo vľavo? Aj to má vplyv na ich vyhotovenie a umiestnenie.

Typy dverových konštrukcií

Jednokrídlové dvere

Najbežnejšie konštrukčné vyhotovenie dverí. Sú dostupné v mnohých dizajnoch a materiáloch.

Dvojkrídlové dvere

Interiérové dvere

Dvojkrídlové dvere, či už so symetrickými alebo asymetrickými krídlami (každé krídlo má inú šírku), sú výrazným estetickým prvkom v každom interiéri. Najmä presklené dokážu významne presvetliť priestor. Sú veľmi vhodné do obydlí, kde je potrebný širší priechod.

Posuvné dvere

Neotvárajú sa do miestnosti, ale posúvajú sa popri stene, prípadne sa zasúvajú do steny. Najväčšou výhodou posuvných dverí je to, že šetria priestor. Posuvné dvere do stavebného puzdra v stene sa často vyrábajú ako dvojkrídlové. Ide o moderné a elegantné riešenie. Zároveň praktické, keďže v závislosti od typu riešenia zasunutím alebo odsunutím dverí významne meníte veľkosť interiéru.

Pri výbere týchto dverí si dajte pozor na posuvný mechanizmus. Mal by sa pohybovať čo najtichšie. Mal by zabezpečovať ľahký posuv dverí, mať dlhú životnosť a buď ochranu proti znečisteniu alebo možnosť jednoduchého čistenia. Pri zvažovaní tohto typu dverí majte na pamäti, že hrúbka steny by mala byť najmenej 125 mm.

Bezfalcové dvere

Dvere, ktoré presne lícujú so zárubňou, sú čoraz viac obľúbené. Vďaka svojmu špecifiku nenarúšajú priestor a preto sa hodia tam, kde oceníte elegantné čisté línie.

Tieto dvere vhodne dopĺňajú skryté pánty a magnetické zámky.

Reverzné dvere

Táto špeciálna úprava umožňuje otváranie dverí do opačného smeru, ako by sme predpokladali vzhľadom na umiestnenie zárubne. Kombináciou reverzných a bezfalcových dverí je možné vytvoriť jednotný vzhľad miestností, kde je viacero dverí, ktoré sa neotvárajú jedným smerom.

Materiály, používané na výrobu dverí

Dýhované dvere

Tieto dvere imitujú celodrevené dvere tým, že vrchnú vrstvu tvorí vrstva pravého dreva (dýha). Keďže ide o drevo odkrajované z kmeňov stromov, každý plát a každé dvere majú jedinečný vzhľad. Výhodou je priaznivá cena. Nevýhodou môže byť farebná nestálosť povrchu, ktorá závisí na dopadajúcom svetle a dobe jeho pôsobenia.

Laminátové dvere

Laminát je dnes obľúbeným materiálom, jednoduchý na údržbu a dostupný v mnohých dizajnoch. Je pevný, odolný a zdravotne nezávadný. Dvere, ktoré majú vrchnú dosku z laminátu, sú význačné vysokou mechanickou odolnosťou proti poškriabaniu, oderu a farebnou stálosťou. Niektoré z typov laminátov sú od reálneho dreva na nerozoznanie. Tieto dvere takisto majú priaznivú cenu.

Drevené dvere

Interiérové dvere

Jeden z najtrvácnejších, avšak aj najdrahších typov dverí. Ponúkajú širokú škálu farebných prevedení v závislosti od dreva, z ktorého boli dvere vyrobené. Takisto skvele izolujú zvuky. Nevýhodou je vysoká cena a drevo takisto podlieha zmenám, najmä v závislosti od vlhkosti.

Sklenené dvere

Interiérové dvere

Sklenené dvere krásne presvetlia interiér. Bývajú vložené do dreveného či kovového rámu alebo celosklenené. Najmä celosklenené dvere sú dnes veľmi moderné a sú efektným doplnkom interiérov. Pri výbere týchto dverí dajte pozor, aby sklo v nich bolo bezpečnostné, čo znamená, že sa nedá rozbiť bežným spôsobom a ak sa po obzvlášť silných úderoch rozbije, triešti sa na malé časti s oblými hranami.

Sklo, použité pri výrobe týchto dverí, je možné upraviť rôznymi spôsobmi, čím ponúka širokú škálu rôznych dizajnov. Nevýhodou je vyššia cena. Inštalácia celosklenených dverí býva náročná, preto je lepšie nechať ju na dodávateľa.

Zárubne

K dverám nevyhnutne patria aj zárubne, pri dizajnovaní a rozpočtovaní dverí by ste na nich nemali zabudnúť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu