Palma konopná zvláda slovenské mrazy. Ako túto exotiku pestovať?

Pri organizovaní záhrady, predzáhradky, alebo len zelene na vlastnom dvore, chceme a potrebujeme vedieť, ktoré rastliny sú vhodné. Nemôžu len dobre vyzerať, no musíme vedieť o nich aj to, či nám prežijú. Zistenie, že palma konopná, latinsky trachycarpus fortunei, ponúka exotický vzhľad krásnych palmových listov na jedinom kmeni a dokonca zvláda slovenské mrazy, je určite dôvodom, pre ktorý túto rastlinu môžeme zaradiť na zoznam možných a odolných rastlín. Palma konopná zvláda naše podmienky, má jedinečný vzhľad a nevadí jej sneh. Sneh môže byť pre ňu dokonca lepší, ako mrazy bez snehu. Bez ťažkostí prežíva -15° až -17° stupňov. Podľa iných zdrojov dokonca aj viac. Tajomstvo úspechu tejto odrody je predovšetkým jej nepálsky alebo čínsky pôvod.

palma konopná

Vyzerá dobre a cenovo patrí medzi dostupné kúsky. V záhradníctve zahradnici.sk je v ponuke niekoľko veľkostných variantov. Menšie s celkovou výškou do 70 cm, palmy s celkovou výškou do 160 cm s nádobou, aj variant plnohodnotnej tropickej palmy s celkovou výškou do 250 cm, ktorá si vyžaduje náročnejšiu prepravu. Viac paliem v jednom kvetináči má tiež svoj zaujímavý vzhľad. Kultivar s názvom Trachycarpus wagnerianus s mrazuvzdornosťou -19°C pritom tiež nemusí byť pri svojom vzhľade zlou voľbou.

Palma konopná

foto: palma konopná s výškou okolo 300 až 350 cm, zdroj zahradnici.sk

Pôvod palmy konopnej

Palma konopná pochádza z Číny. Konkrétne z horských oblastí južnej a západnej Číny, z podhoria Himalájí, oblasti Nepálu, so zásahom časti Indie. Populárna rastlina v záhradách a parkoch kvôli svojej robustnosti, vzhľadu a schopnosti rásť aj v chladnejších oblastiach má jeden vláknitý kmeň. Z neho vyrastajú veľké listy s dlhými stonkami. Dorásť môže až 10 metrov pri veľmi dobrých podmienkach a dlhoročnej starostlivosti.

Plodmi palmy sú čierne bobule so semienkami,  na ktorých si môžu pochutiť vtáky. Ich chuť ľudí nenadchne a tak sa ani nepovažujú za pochúťku, alebo nemajú svoje bežné kuchynské spracovanie. Dôležitým faktom, ktorý často rozhoduje o tom, že si ju pestovateľ zakúpi je, že sa dá pestovať v nádobách. Vtedy je ľahko prenášateľná. Korene pestovanie v nádobe zvládajú, no musí ísť o nádobu s otvormi a dobrým odvodnením, čím zamedzíme najmä odhnívaniu koreňov.

Ako pestovať palmu konopnú?

Vhodné miesto na zasadenie

Ideálnym miestom, na ktorom môžete palmu konopnú zasadiť, je slnečné, nie veľmi veterné, so záhradnou pôdou a prídavkom piesku, alebo štrku. Palma konopná rastie vo voľnej prírode britského pobrežia, aj po celej Európe. V parkoch, pred úradmi, na plážach, v areáloch firiem, hotelov, v záhradách a podobne. Palma zvláda naozaj rôzne podnebie aj pôdy. Priame popoludnajšie slnko je hrozbou pre mladé rastliny. Ak je možnosť vyhnúť sa priamemu slnku v tomto čase, využite takú polohu.

Zálievka

Palma konopná víta vlhkú, no nie premočené palmu. Podľa niektorých zdrojov ju nemožno preliať a voda jej nevadí, no odporúčané je zachovávať vlhkosť bez preháňania. Žiadnej rastline tohto typu jednoducho státie vo vode nebude svedčať. Dospelé vysoké rastliny nemusíme pravidelne zalievať. Mladé rastliny si však vyžadujú v suchom počasí určite kontrolu vlhkosti pôdy. Aby neunikala príliš rýchlo vlhkosť zo zeme, môžeme mať pod palmou vysadené pôdokryvné husté rastlinky bez hustých koreňov, alebo mať upravený povrch zeme pomocou drobného štrku. Výhodou môže byť natiahnutá kvapôčková závlaha, ktorá vás zbaví povinností. Úplne vyschnutá pôda však vhodná nie je.

Zimovanie

Palma zvláda od -15°aj -17°, ale stále môžeme minimalizovať škody a náročnosť zotavenia na jar tým, že rastlinu obalíme do textílie, alebo ak je to možné prekryjeme. Nie je to však nevyhnutnosť pri väčšej rastline. Tie mladé, čerstvo vysadené, alebo len pred rokom alebo dvoma zasadené do zeme, budú potrebovať viac ochrany. Len pre istotu. Mrazuvzdorné palmy zvládajú veľa, no ak nemusia, len im to pomôže.

Hnojenie

Palma konopná sa poteší, ak jej venujete pozornosť v rámci pravidelného hnojenia. Využijete pritom klasické voľne dostupné hnojivá určené priamo na palmy. Alebo univerzálne hnojivá bohaté na dusík, fosfor a draslík pre zelené rastliny. Keďže každé môže mať iné dávkovanie, riaďte sa podľa toho vášho a nekombinujte krátko po sebe viaceré druhy.

Strih a rez

Palmu konopnú nerežeme a nestriháme. Robíme len ošetrenie – zbavovanie rastliny odumretých suchých listov tak, ako je pri palmách zvykom všade vo svete. Šetrne, ostrým nástrojom a v rukaviciach kvôli tvrdým častiam paliem. Nikdy netrháme rukami zo živej rastliny suché stonky s listami.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu