Brečtan: jeho pestovanie, využitie, vlastnosti aj farebné kultivary

Brečtan. Rastlina unikátna svojim rastom, vzhľadom, nenáročnosťou aj paradoxom. Tam kde by sme ho chceli si ho musíme kupovať. Tam kde ho nechceme, rastie sám od seba. Nepotrebuje slnko, vystačí si s tieňom, nezabije ho suchá pôda a po niekoľkých rokoch dokáže vytvoriť unikátne prírodné umenie na opustených stĺpoch, na starých stromoch, ale najmä na múroch, na ktorých sa uchycuje vďaka drevnatým stonkám a drobným úchytkám, ktoré vekom silnejú. Vo svete je známych 12 základných druhov brečtanu, rozšírený je vo väčšine známeho sveta s bežnými pôdami, dostatkom zrážok a najmä dostatkom možnosti pre rast a šplhanie. Ďalší paradox, ktorý sa s ním spája je, že je liekom aj jedom zároveň.

Brečtan

Brečtan ako rastlinný druh

Brečtan je celý rod popínavých patriaci do čeľade aralkovité (Araliaceae). Jeho latinský názov hedera helix je nám známy predovšetkým pre spojenie na známe kvapky Hedelix. Brečtan je známy pre svoje výrazné, kožovité a lesklé listy, ktoré majú zhruba tri tvary listov, pričom najcharakteristickejší je ten, ktorý je tvorený akoby troma lístočkami zrastenými k sebe. Vynikajú a sú tie synonymom pre unikátnu schopnosť prichycovať sa a popínať po povrchoch. Najznámejší je kultivar Hibernica, pretože rýchlo rastie, silnie a je často presne tým druhom, s ktorým majú najbohatšie skúsenosti aj pestovatelia na Slovensku.

brečtan

Pestujeme ich v exteriéroch aj interiéri. Pre ich nenáročnosť na podmienky, či pôdy, môžeme práve zaistením vhodných živín docieliť unikátnu rastlinu. Brečtan je burinou a okrasnou rastlinou zároveň. Otázne je, ako sa k nej postavíte, aký priestor jej ponúknete a ako ju usmerníte. Cielene vysádzaná k múrom, alebo fasádam domov môže byť súčasťou plánu zazelenania múrovej fasády. Počítame však s niekoľkými možnými rizikami. Napríklad neponechávame brečtan silnieť na drevenom obklade. O niekoľko rokov by ho mohol značne poškodiť.

Brečtan vám ponúkne, čo mnohé druhy nedokážu

Brečtan, čiastočne aj pavinič a im podobné rastliny, dokážu prekryť fasádu domu tak, že nie je poznať materiál steny, alebo farbu. Brečtan je celoročne zelený, kým pavinič opadáva a tvorí výrazný odpad, láka výraznejšie hmyz. Do brečtanom porastenej steny vniká hmyz taktiež. Môže v ňom hniezdiť vtáctvo, ale stále sú to unikátne spôsoby prepojenia s prírodou a prináša unikátny vzhľad. Brečtan je odolný, nezabijete ho len tak hocijakou „chybou pestovateľa“. Ak ho krotíte, je vynikajúcim sluhom. Množiť ho je možné odrezkami, aj semenami z veľkých kvetov pripomínajúcich vzdialene modré bobuľové ovocie.

Kultivary okrasného popínavého brečtanu

  1. Hedera helix ‚Hibernica‚ je známy aj ako írska brečtan. Charakteristické sú väčšie listy a rýchly rast, čím dokáže rýchlo pokryť veľké plochy. Presne tento druh je ten, ktorý dodáva domom na Britských ostrovoch, v americkom štáte Maine, či v iných lokalitách sveta ten jedinečný vzhľad. V ponukezahradnici.sk
  2. Hedera helix ‚Thorndale‚: tmavozelené listy so striebornými žilami pri tomto kultivare z neho robia žiadaný druh. Je vhodný na pokrytie stien, plotov a pergol. Staršie listy sú výrazne tmavšie oproti sviežim mladším svetlozeleným.
  3. Hedera helix ‚Goldheart‚: populárny kultivar má zlaté alebo žlté škvrny na zelených listoch, čo mu dodáva výrazný vzhľad. Je vhodný na ozdobu záhradných štruktúr. Ako dvojfarbený je mimoriadne žiadaný, ale často aj nedostupný.
  4. Hedera helix ‚Marginata Elegantissima‘: je opäť dvojfarebným kultivarom. Stred lístočku je zelený, pričom okraj, alebo veľká plocha listu môžu byť krémovej, nie úplne dokonalej bielej farby. Tento kultivar ponúka záhradníctvo zahradnici.sk
  5. Hedera helix ‚Montgomery‚: Tento kultivar má listy s krémovými a svetlozelenými škvrnami. Je pomerne nenáročný na pestovanie a má výrazný vzhľad.

Ako docieliť zdravý a vitálny rast?

Napriek nenáročnosti tohto druhu je možné docieliť ešte lepší rast a vitalitu rastliny. Brečtan, ktorý rastie z pôdy výdatne kompostovanej, bude mimoriadne vďačnou rastlinou. A má pôdu, ktorá nie je podmáčaná, ale je vlhká, ide o ideálne podmienky pre rozrastanie a tvorbu nových výhonkov a listov. V rámci hnojív je možné využívať aj bežne dostupné hnojivá určené na zelené rastliny, pričom ak skúsenosť a návod na obale nehovorí inak, hnojíme najmä na jar a v jeseni. Kyslá pôda brečtanom nevadí, no veľmi suchá pôda môže značne spomaliť jeho rast.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu