Tamariška a pestovanie: okrasný ker nadchne farbou a vzhľadom

Už ste nepochybne krík známy ako tamariška videli. Nedá sa prehliadnuť. Počet kvetov na dospelej tamariške nemožno spočítať. Je ich naozaj veľa. Tým je ker dorastajúci až do výšky 5 metrov (ak sa nestrihá) výnimočný. Je unikátnym kríkom do záhrady, ktorá sa komplikovane zalieva a kým iné druhy tak trpia suchom, tamariška ich zvláda. Je nenáročná a to doslova. Zvláda suché pôdy, veď aj jej domovina sa nachádza na rabskom polostrove a v Stredomorí.

tamariška tamarix a pestovanie

Počas apríla až mája rozkvitne mimoriadne bohatou nádielkou drobných ružovo-bielych kvetov. Z diaľky sa nedá prehliadnuť a minúť. Tamariška je v tomto období naozaj unikátna. Siahame po nej do okrasných záhrad, parkov, do okolia úradov, škôl, na sídliskách, v predzáhradkách a hoci sa viac pestuje ako voľne vysadená pre dobré vlastnosti odolnosti, ako mladú ju pokojne môžeme pestovať aj v nádobách, ak to pozemok, či dvor neumožňujú (zámková dlažba, štrkom vysypané dvory a pod.). Tamarišku máme aj v našej galérii na našom Instagrame.

Čím je zaujímavá až jedinečná?

 • Tamarix, alebo po slovensky tamariška, je zaujímavá predovšetkým pre svoj vzhľad a sfarbenie kvetov, ktoré sú výraznejšie, než čokoľvek iné v apríli.
 • Vydrží veľa pre výnimočné vlastnosti odolnosti aj voči suchám.
 • Je výborným vylepšením okrasnej a kombinovanej záhrady, ako aj menších priestorov
 • Koreňmi môžu spevňovať svahy
 • Charakteristické sú zvesené vetvičky rastúce priamo od koreňa
 • Využijeme ich ako solitér, aj ako živý plot.
 • Vynikne aj v kombinácií s ihličnanmi, či tvrdými drevinami a rôznych kombinácií v záhradnej architektúre.
 • Mrazuvzdorná môže byť až do 40°, čo však neznamená, že jej neublíži aj menší mráz. Ten môže zničiť úrodu mladých pukov a lístkov, rastlina sa ťažšie spamätáva, ale prežije.
 • Tamariška je v ponuke zahradnici.sk v kategórii Kvitnúce kríky a dreviny.

Ako pestovať tamarišky?

Tým, že tamarišky patria medzi mimoriadne obľúbené a žiadané druhy v celom Stredomorí, Egypte, Arábii a populárne sú po celom Španielsku, Francúzsku a Taliansku najmä na pobreží, je jasné, čo potrebuje. Slnko. Tamarišky vysádzame na slnečné stanovisko. Prípadne na polotieň s výraznou prevahou slnka počas dňa.

Zvoľte pre ne miesto, ktoré bude mať dostatočne veľa slnka a môže byť mimo bežný dohľad vašej starostlivosti. Ak ju pozabudnete poliať, neuškodí jej to. Úplne bez vody zostať nemôže, no v rámci údržby si žiada naozaj minimum. Ideálnou pôdou je priepustná a ľahká. Nie ílovitá a vodnatá. Ak je určená ako stavebný prvok živého plota, vyberajte slnečné polohy a viacero voľnokorenných mladých rastlín. Na miestach s tieňom, zvoľte iné druhy rastlín. Je výbornou výplňou tam, kde odumrie a uschne tuja a zostáva prázdne miesto, ktoré je potrebné rýchlo prekryť.

Strih a množenie

Striháme ju počas zimy, alebo po odkvitnutí. Už ako mladá rastlina si vyžaduje zastrihnutie, hlavnej vetvy dokonca až o jednu tretinu. Pomôže to novým výhonom, ktoré rastlinu rozšíria do strany. V opačnom prípade bude rásť úzko a vzpriamene do podoby vzpriameného stromu, čo je tiež obľúbená možnosť. Rastie rýchlo, takže zanedbať strih počas prvých rokov znamená získať vysoká rastlinu. Rozkonárená tamariška v dospelosti potrebuje už len rez podľa potreby – podľa oka pestovateľa, určite však odstraňujeme suché a choré vetvy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dom a záhrada (@domazahradask)

V prípade záujmu o odrezky a množenie, môžeme použiť zimné odrezky, ale aj tie letné. Používajú sa odrezky jednoročných konárikov. Spodný rez má byť šikmý, horný tesne nad očkom, z ktorého vyrastie vetvička. Spodný rez ošetríme zakoreňovačom a vysádzame do jemného substrátu v parenisku, alebo pod svetlou pokrievkou. Množenie je pritom možné aj pomocou „ponárania“ vetvy do hliny.

Zaujímavé postrehy k sadeniu a pestovaniu

Pri pestovaní tamarišiek je odporúčaným pravidlom kupovať mladú rastlinu, nie dospelý veľký krík. Mladá sa lepšie ujme novým podmienkam. Mladú rastlinu polievame po zasadení každý druhý deň, prípadne v podobnej intenzite. Následne raz za týždeň. Rastlina, ktorá sa dobre uchytí, môže byť ponechaná na prirodzených zrážkach, ktorým nezaškodí občas pomôcť.

tamariška tamarix a pestovanie

Zaujímavou vlastnosťou je odolnosť voči znečistenému ovzdušiu, voči soli a rôznym pH hodnotám. Na pH nie je náročná, pričom odporúčané sú určite neutrálne pôdy. Zvládne polohu pri ceste, vstupnej bráne. Ocení však najmä vysadenie do trávnika. Ako solitér získa prístup k slnku z viacerých strán. Má silné korene, podľa niektorých zdrojov kopírujú približne veľkosť koruny nad zemou. Preto ju nevysádzajte k múrom starších domov, susedovej stavby, alebo nad kanalizáciou o ktorej budete presvedčení, že ju časom budete musieť prerábať.

Aké poznáme druhy populárnych tamarišiek?

Poznáme viac ako osemdesiat druhov. Prevažne ide o kríky dorastajúce do výšky 2 – 3 metrov. Kvitnú v ružových, fialových, červených, aj bieloružových farbách. V európskych parkoch a záhradách sú najvýraznejšie rozšírené štyri druhy tamarišiek. Ako krík sa vyznačuje odolnosťou voči morskej vode, respektíve zasolenej pôde, čo v našich podmienkach nie je nijako zásadnou funkciou.

 • Tamariška drobnokvetá – Tamarix parviflora: Má drobné ružové kvety a jemné listy. Je tolerantný voči suchu a vhodný pre suché záhrady. Tvarovaním, ale aj výberom vhodnej rastliny je možné pestovať ju na šírku, alebo na výšku. Dosahuje výšku až do 4 metrov. Má drobné lístočky, ale skôr, než sa objavia, spoznáme jej kvet. Presnejšie stovky, či tisíce kvetov. To z diaľky pôsobí, akoby ste mali v záhrade nádherný chumáč ružových konárov. Len čo kvety odpadnú a rastlinka sa začne viac zelenať, zvýrazní sa aj tmavá hnedá farba vetvičiek.
 • Francúzska tamariška – Tamarix gallica: Má vzpriamený rast a ružové kvety, rozšírený v prímorských oblastiach s vlastnosťami odolnosti. Tento druh má historicky pochádzať zo Saudskej Arábie.
 • Tamariška kaspická – Tamarix ramosissima: Má hustý vzpriamený rast a ružové kvety. Je odolný voči suchu a vetru. Latinský názov ramosissima vychádza z latinského „ramos“ čo znamená vetva. Je to preto, že tento druh rastie výrazne rozkonárene.
 • Tamariška štvortyčinková – Tamarix tetrandra: Má ružové kvety a jemné listy. Opäť je to druh výrazne odolný voči suchu a slaným pôdam. Kvitne len na jednoročných vetvách. Lístky sú drobné a pôsobia, akoby šlo o exotický ihličnan. Výšku môže mať rovnakú ako šírku. Je vhodný na živé ploty, ktoré si však žiadajú o niečo širšiu hrúbku, než pri hrabe, ši tujach. Môžeme ich použiť aj na vyplnenie suchých miest tam, kde odumrie tuja, alebo cypruštek.

Tamariška štvorkvetá

Foto: lístky tamarišky štvortyčinkovej, zahradnici.sk

 • Tamariška Odeská – Tamarix odessana: zaujímavosťou tejto menej známej tamarišky je dlhšia doba kvitnutia.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu