Už ste nepochybne krík známy ako tamariška videli. Nedá sa prehliadnuť. Počet kvetov na dospelej tamariške nemožno spočítať. Je ich naozaj veľa. Tým je ker dorastajúci až do výšky 5 metrov (ak sa nestrihá) výnimočný. Je unikátnym kríkom do záhrady, ktorá sa komplikovane zalieva a kým iné druhy tak trpia suchom, tamariška ich zvláda. Je nenáročná a to doslova. Zvláda suché pôdy, veď aj jej domovina sa nachádza na rabskom polostrove a v Stredomorí.
Počas apríla až mája rozkvitne mimoriadne bohatou nádielkou drobných ružovo-bielych kvetov. Z diaľky sa nedá prehliadnuť a minúť. Tamariška je v tomto období naozaj unikátna. Siahame po nej do okrasných záhrad, parkov, do okolia úradov, škôl, na sídliskách, v predzáhradkách a hoci sa viac pestuje ako voľne vysadená pre dobré vlastnosti odolnosti, ako mladú ju pokojne môžeme pestovať aj v nádobách, ak to pozemok, či dvor neumožňujú (zámková dlažba, štrkom vysypané dvory a pod.). Tamarišku máme aj v našej galérii na našom Instagrame.
Tým, že tamarišky patria medzi mimoriadne obľúbené a žiadané druhy v celom Stredomorí, Egypte, Arábii a populárne sú po celom Španielsku, Francúzsku a Taliansku najmä na pobreží, je jasné, čo potrebuje. Slnko. Tamarišky vysádzame na slnečné stanovisko. Prípadne na polotieň s výraznou prevahou slnka počas dňa.
Zvoľte pre ne miesto, ktoré bude mať dostatočne veľa slnka a môže byť mimo bežný dohľad vašej starostlivosti. Ak ju pozabudnete poliať, neuškodí jej to. Úplne bez vody zostať nemôže, no v rámci údržby si žiada naozaj minimum. Ideálnou pôdou je priepustná a ľahká. Nie ílovitá a vodnatá. Ak je určená ako stavebný prvok živého plota, vyberajte slnečné polohy a viacero voľnokorenných mladých rastlín. Na miestach s tieňom, zvoľte iné druhy rastlín. Je výbornou výplňou tam, kde odumrie a uschne tuja a zostáva prázdne miesto, ktoré je potrebné rýchlo prekryť.
Striháme ju počas zimy, alebo po odkvitnutí. Už ako mladá rastlina si vyžaduje zastrihnutie, hlavnej vetvy dokonca až o jednu tretinu. Pomôže to novým výhonom, ktoré rastlinu rozšíria do strany. V opačnom prípade bude rásť úzko a vzpriamene do podoby vzpriameného stromu, čo je tiež obľúbená možnosť. Rastie rýchlo, takže zanedbať strih počas prvých rokov znamená získať vysoká rastlinu. Rozkonárená tamariška v dospelosti potrebuje už len rez podľa potreby – podľa oka pestovateľa, určite však odstraňujeme suché a choré vetvy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V prípade záujmu o odrezky a množenie, môžeme použiť zimné odrezky, ale aj tie letné. Používajú sa odrezky jednoročných konárikov. Spodný rez má byť šikmý, horný tesne nad očkom, z ktorého vyrastie vetvička. Spodný rez ošetríme zakoreňovačom a vysádzame do jemného substrátu v parenisku, alebo pod svetlou pokrievkou. Množenie je pritom možné aj pomocou „ponárania“ vetvy do hliny.
Pri pestovaní tamarišiek je odporúčaným pravidlom kupovať mladú rastlinu, nie dospelý veľký krík. Mladá sa lepšie ujme novým podmienkam. Mladú rastlinu polievame po zasadení každý druhý deň, prípadne v podobnej intenzite. Následne raz za týždeň. Rastlina, ktorá sa dobre uchytí, môže byť ponechaná na prirodzených zrážkach, ktorým nezaškodí občas pomôcť.
Zaujímavou vlastnosťou je odolnosť voči znečistenému ovzdušiu, voči soli a rôznym pH hodnotám. Na pH nie je náročná, pričom odporúčané sú určite neutrálne pôdy. Zvládne polohu pri ceste, vstupnej bráne. Ocení však najmä vysadenie do trávnika. Ako solitér získa prístup k slnku z viacerých strán. Má silné korene, podľa niektorých zdrojov kopírujú približne veľkosť koruny nad zemou. Preto ju nevysádzajte k múrom starších domov, susedovej stavby, alebo nad kanalizáciou o ktorej budete presvedčení, že ju časom budete musieť prerábať.
Poznáme viac ako osemdesiat druhov. Prevažne ide o kríky dorastajúce do výšky 2 – 3 metrov. Kvitnú v ružových, fialových, červených, aj bieloružových farbách. V európskych parkoch a záhradách sú najvýraznejšie rozšírené štyri druhy tamarišiek. Ako krík sa vyznačuje odolnosťou voči morskej vode, respektíve zasolenej pôde, čo v našich podmienkach nie je nijako zásadnou funkciou.
Foto: lístky tamarišky štvortyčinkovej, zahradnici.sk
0 komentárov