Drvič odpadu inštalovaný v sifóne, respektíve namiesto klasického sifónu, je domácim spotrebičom, s ktorým sa bežne Slovák nestretáva. V USA je bežnou súčasťou domácnosti už 6 desaťročí. Objavujeme ho vo filmoch, starých, aj nových. Americké domácnosti drvičku, alebo drvič odpadu používajú často. S vypínačom nad umývadlom, prípadne vypínačom na inom mieste, ovládajú drviaci tanier, či iný mlynček, ktorý spracúva hmotný odpad. Na prvý pohľad možno zbytočnosť, no aj na Slovensku už niekoľko domácností objavilo jeho vlastnosti. Pravdou je, že ak ste už používateľom drvičky odpadu a zvyknete si na ňu, ťažko sa vám bude fungovať bez nej.
Drvička primárne slúži na zbavenie organického odpadu. Na Slovensku nie je toľko drvičiek, aby predstavovali hrozbu pre odpadové hospodárstvo. Pre pár domácností môže znamenať zaujímavú vychytávku, hoci nie celkom tradičnú na naše končiny. Našinec totiž rád zaplní odpadkový kôš všetkým, alebo v rodinnom dome organický odpad použije na kompost.
Bežnou súčasťou a bežným koloritom našej kuchyne je smetný kôš plný hnijúcich smetí, skrytý v skrinke pod umývadlom a vynášaný len keď príliš zapácha, alebo len ak je celkom plný. Do koša smerujeme zvyšky zeleniny, či ovocia, kosti, odrezky z mäsa, rôzne organické kúsky odpadu a vôbec organický odpad ako taký. Ten sa však pri skladovaní mimo chladničku, či vlastné brucho, rozkladá. Pôsobením ďalšieho odpadu vzniká zmes aróm a chemických reakcií.
Drvička, alebo drvič, keďže rod pre toto slovo nie je celkom ustálený, sa dá inštalovať do starej aj novej kuchyne. Namiesto sifónu, na moderné umývadlá, s vlastným nutným prívodom elektrickej energie. Nespotrebúva elektrický prúd, pokiaľ nie je zapnuté drvenie, takže inak plní úlohu klasického sifónu. Jeho cena sa môže pohybovať od dvoch stoviek a viac. Reálne však môže priniesť úsporu. V krátkosti môže ísť o:
V reálnom svete ide prakticky o nahádzanie odrezkov zo zeleniny, ovocia, kostí, škrupín z vajec, suchých kvetov, alebo rôznych škrupín, do umývadla s drvičom odpadu. Do otvoru ich stačí poposúvať postupne a zbavíte sa tak ľahko akéhokoľvek odpadu. Dôležité je, aby tam neboli lyžičky, nože a škrabky, čo sa vo všeobecnosti stávalo pomerne často a preto sú niektoré drvičky vybavené systémom na rozpoznávanie takýchto predmetov a drvička sa vtedy nezapne.
Pre ilustráciu: jednotka drviča odpadu, značky FRANKE
Drvenie organického odpadu v drvičke môže mať zmysel. Kôš sa tak plní menej a reálne sa tak do koša sype len papier, plast, sklo a plechovky. To znamená, že v konečnom dôsledku vzniká oveľa lepší priestor na čisté recyklovanie odpadu. Nakoniec je ale dobré spomenúť ešte jednu výhodu. Pokiaľ všetko suché pečivo, staré kompóty, nedojedené jedlo, kosti a kúsky ovocia smerujete do drvičky odpadu a nesypete do koša, znamená to, že sa na skládku nedostane nič, čo by mohli konzumovať hlodavce a vtáky. Menej potravy pre hlodavce je výhodou. Povedzme, že aj medvede by boli menej lákané ku kontajnerom. No obaly sú aromatické stále.
Drvička odpadu je vstupná investícia. Jej inštalácia si môže vyžadovať elektrickú zástrčku navyše, čo pri niektorých starších kuchyniach môže byť problém. Nevýhodou je, že niektoré drvičky spotrebujú pri vyplavovaní veľa vody. Výhodou je, že drvičky drvia odpady na malé čiastočky, ktoré pod tlakom z drvičky vyplavuje technológia do odpadu, do ktorého smeruje aj toaleta. Bežne niektoré nedojedené zvyšky a pozabudnuté polievky vylievame do záchodu, kým postačí drvička. V takom prípade však spotrebujete menej vody, ako pri splachovaní v toalete.
0 komentárov