Náradie: Diamantový brúsny kotúč má širšie využitie, na čo pozor?

Diamantový brúsny kotúč je jeden z tých, ktoré si domáci majster obstará ako chuťovku k svojej uhlovej brúske, alebo ako nástroj z núdze. Znie zaujímavo a lákavo mať doma diamantový kotúč, aj keď reálny diamant, ako ho poznáme v šperkárstve by sme na ňom hľadali márne.

Diamantový brúsny kotúč

Diamantový prach na povrchu brúsnej plochy a extrémna tvrdosť kotúčov, ktoré sú navrhnuté pre brúsenie tvrdých povrchov, nachádzajú využitie vo viacerých oblastiach priemyslu, stavby, či práci v dielni.

Priestor, kde sa dá využiť diamantový brúsny kotúč

Diamantový brúsny kotúč je poslednou záchranou pri mnohých prácach. Jeho kvality vieme oceniť pri vyrovnávaní nerovností na betónovej podlahe. S inými nástrojmi je veľmi komplikované vyrovnať nerovnosti, či celkom krivú podlahu. Samozrejme, väčšie plochy sú náročnejšie na prácu, no ten výsledok za námahu stojí. Brúsenie betónu, betónových poterov, žuly, skál, kameňa, rôznych betónových konštrukcií, prípadne aj nivelačných vrstiev, ktoré sa nevyrovnali tak, ako bežne očakávame. Vyiužívajú ich dlaždiči, pokiaľ na nerovnú podlahu nemôžu pokladať dlažbu a je potrebný zásah. Príklad pre nasledovné rozdelenie poslúžil Diamantový kotúč EXTOL 8803111, ktorý uvádza na svojej škatuli tieto zaujímavé údaje o použiteľnosti.

  • Najlepšie pracuje na materiáloch: dlažba a obklady, murivo, mramor, žula (granit)
  • Dobre sa pracuje aj s materiálmi: betón, kameň, pieskovec, vápenec, tehla, bridlica

Brúsne kotúče tejto kategórie, určené na tvrdé materiály, majú inú stavbu, ako bežné kotúče. často sú to aj modely, ktoré sú oveľa hustejšie a rôzne tvarované svojimi brúsnymi plochami. Ich cena s apohybuje od 20 EUR do 80 EUR za väčšie kotúče, prípadne viac. Vo všeobecnosti sú viac vysunuté vpred, majú pevnú konštrukciu a taktiež sú ťažšie, než všetky ostatné tipy brúsnych kotúčov. Pozrite sa detailnejšie, ako vyzerá brúsna plocha s priblížením:

Diamantový brúsny kotúč detail

Určite je potrebné dodať

Kotúč určený do uhlovej brúsky, môže mať rôzny priemer, no najčastejšie je to 125 mm, 150 mm alebo dokonca 180 mm priemer s upínacím otvorom 22,2 mm, čo je akýsi štandard. Priestor využitia má pri svojej tvrdosti všade tam, kde nepomohli všetky ostatné kotúče. Samozrejme, siahnuť na tak tvrdé materiály si môže dovoliť pre svoju konštrukciu, no aj tá nie je doživotná.

diamantový brúsny kotúč

Opotrebuje sa rýchlejšie, ak nemáte dostatočné odsávanie vybrúseného materiálu, alebo častým používaním na rôzne tvrdé plochy. Opotrebovať ho môže aj nesprávne používanie uhlovej brúsky a príliš agresívne prikladanie na materiál.

Zásady:

  • nekupujte väčší priemer, ako je vaša uhlová brúska
  • používajte ochranné rukavice
  • najlepšou voľbou je riešené odsávanie, pre čo najdlhšie zachovanie použiteľnosti brúsnej plochy
  • odsávanie vyrieši aj menšiu prašnosť prostredia
  • brúsny kotúč umývame suchou handrou, v prípade použitia vody je ho dobré osušiť opäť handrou.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu