Kde sa pleseň tvorí najčastejšie? Tipy, ako jej predchádzať a odstrániť ju

Pleseň je nevítaný návštevník našich domovov. Našli ste ju doma a neviete sa jej zbaviť? Prečo sa tvorí a ako sa s ňou vysporiadať? Ako predídete jej ďalšej tvorbe? Poradíme vám, ako vyhrať boj s plesňou. Najbežnejším dôvodom vzniku plesní je zvýšená vlhkosť, kondenzácia vody a slabé prúdenie vzduchu.

Vlhkosť

Kde sa pleseň tvorí najčastejšie a prečo?

Na stenách

Prasknutá alebo odlupujúca sa farba, tmavé fľaky a vydutie sú znakmi vlhkosti v stene. Malé škvrny plesne na stene môžu byť niekedy znamením, že na druhej strane je väčšia kolónia plesní, ktorá pomaly prerastá cez stenu.

Najbežnejšou príčinou rastu plesní na stenách je vysoká vlhkosť, kondenzácia a úniky vody z netesných rúr. Ak je v stene netesná rúra, pleseň sa objaví skôr, ako zistíte presakovanie. Sušenie vlhkého oblečenia vo vnútri miestnosti  alebo para z varenia zvyšujú vlhkosť vzduchu v domácnosti. Ak je vlhkosť dlhodobo zvýšená, na stenách začne rásť pleseň. Je fajn mať poruke vlhkomer, ktorý vám pomôže udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu medzi 40 – 60 percentami.

mETER vlhkosť

Pleseň na sadrokartónových stenách

Pretože sadrokartón je látka s vysokým obsahom celulózy, je to jeden z najčastejších materiálov, na ktorom sa pleseň v domácnosti nájde. Neexistuje žiadny praktický spôsob, ako zo sádrokartónu pleseň úplne odstrániť. Budete musieť vyrezať a zlikvidovať každú časť sádrokartónu, na ktorom sa vyskytuje.

Pleseň na podlahe

Pleseň môže rásť na podlahe rovnako dobre, ako rastie pod stropmi alebo vo vnútri stien. Nečistoty a prach na podlahe zachytávajú vlhkosť a vytvárajú dokonalé podmienky pre rast plesní. Ak polejete koberec vodou alebo inou tekutinou, kým poriadne preschne, plesne majú o živobytie postarané.

Pleseň na nábytku

Nábytok vyrobený z organických materiálov, ako je drevo, prípadne čalúnenie, je ďalším miestom, ktorej sa pleseň skoro objaví, ak máte doma problém s vlhkosťou.

Vlhkosť v okolí okna

Plesne na oknách a rámoch okien

Na oknách sa často kondenzuje voda kvôli studenému vonkajšiemu vzduchu, ktorý chladí sklo. Pri prílišnom utesnení najmä plastových okien kondenzovaná voda často steká až na podobločnicu. Vtedy sa pleseň rada šíri na špinavých miestach okolo rámov.

Vlhkosť okna

Pleseň pod izoláciou

Izolácia vie byť rajom plesní. Ak sa v miestnosti vyskytol problém s vodou alebo ak sa akoby bez príčiny objavila pleseň, je vhodné skontrolovať priľahlú izoláciu. Ak pleseň nájdete, budete musieť vymeniť postihnuté miesto, pretože úplne odstrániť všetky zárodky plesne z izolácie je takmer nemožné.

Pleseň vo vzduchovodoch a klimatizácii

Pleseň sa rada skrýva aj v prieduchoch, potrubiach a v klimatizácii vo vašej domácnosti.

Plesne v suteréne

Suterény a pivnice sú miesta s najväčšou pravdepodobnosťou rastu plesní. Bývajú vlhké, chladné a zle vetrané.

Prostriedky na odstraňovanie plesní

Vlhkosť

Ako sa zbaviť plesní v domácností?  môžete použiť veľa prostriedkov. Medzi najúčinnejšie patria: bielidlo, bórax, ocot, amoniak, peroxid vodíka, saponát.

Ak ste fanúšikom ekologického upratovania, môžete použiť jedlú sódu, čajovníkový olej alebo extrakt z grapefruitových jadierok.

Ako predchádzať vzniku plesní?

Vlhkosť

Je určite jednoduchšie plesni v domácnosti predchádzať ako riešiť jej výskyt. Ak použijete niekoľko jednoduchých opatrení, plesni sa vyhnete.

  • dbajte na optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti;
  • pravidelne vetrajte, najmä ak varíte alebo doma v zime sušíte bielizeň;
  • ak máte plastové okná, nastavte prítlak tak, aby prepúšťali malinké množstvo vzduchu;
  • nábytok nestavajte tesne k stene, ale cca 10 cm od nej;
  • dbajte na opravu netesných rúr a zabráňte únikom vody;
  • ak únik vody nastane, čo najskôr miesto sanujte a vysušte;
  • ohrozené miesta čas od času skontrolujte a prípadnú pleseň okamžite odstráňte;
  • V izbách používajte teplomery s vlhkomerom.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu