Vlhkosť na stenách? 5 spôsobov, ako s ňou bojovať

Aj napriek vašim snahám máte stále vysokú vlhkosť v dome? Niekedy je problém inde, ako by ste predpokladali. Ak nechcete mať zničené steny alebo kusy nábytku, mali by ste pri prevencii dodržiavať tieto kroky.

Vlhkosť

Prečo vlhkosť odstraňovať?

Aj taký banálny problém ako zarosené okná môže viesť k zdravotným ťažkostiam. Vo vlhkom prostredí sa totiž rýchlejšie tvoria baktérie. Zhoršená kvalita vzduchu tak vedie k vzniku plesne na stenách. Tá zase k astmatickým alebo iným ochoreniam. Čím skôr objavíte miesta, kde sa vlhkosť zhromažduje, tým lepšie. Oveľa ťažšie to je na miestach, kde si ju všimnete príliš neskoro alebo vôbec. Ale ani na takých to nie je nemožné. Zaobstarajte si merač vlhkosti, ktorý vám pomôže odhaliť, či je úroveň vlhkosti v poriadku. Ideálna hodnota by mala byť medzi 30 a 60 percent. Ak vidíte, že sa vlhkosť vo vašom príbytku zvyšuje, zbystrite pozornosť.

Päť spôsobov, ako bojovať s vlhkosťou v byte

1. Dobre vetrajte

Pravidelné vetranie bytu môže pomôcť odstrániť vlhkosť a jednoznačne zlepšuje kvalitu vzduchu. Otvárajte okná a dvere tak často, ako je to možné, aby sa vzduch mohol prirodzene cirkulovať. V zime vetrajte nárazovo, ale poriadne.

2. Používajte odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu sú zariadenia navrhnuté na odstraňovanie nadmerného množstva vlhkosti z prostredia. Môžu byť špeciálne užitočné najmä v izbách, kde nemáte okná. Tými sú často kúpeľne alebo pivnice. Takýto odvlhčovač jednoducho položíte do izby a v intervaloch vylievate vodu, ktorú nazbieral z prostredia.

3. Sušte prádlo vonku

Keď operiete prádlo, prednostne ho sušte vonku. Sušenie vnútri môže zvýšiť vlhkosť vzduchu. V zimných mesiacoch si na sušenie vyberajte väčšie miestnosti, kde sa vlhkosť nebude tak rýchlo kondenzovať.

4. Používajte na cirkuláciu elektroniku

V kúpeľniach a kuchyniach môžete cirkuláciu podporiť aj elektronikou, ktorú budete pravidelne používať. V kuchyni nezabúdajte na digestor. Do kúpelne si môžete zaobstarať ventilátor, ten sa vám zíde aj v lete alebo pri sušení prádla.

5. Sledujte teplotu v byte

Udržiavajte rovnakú teplotu v byte, aby ste minimalizovali rosenie. V zimných mesiacoch sa snažte, aby boli radiátory a iné vykurovacie zariadenia správne nastavené. Vďaka tomu udržia optimálnu teplotu pre každú miestnosť. Teplotné nerovnováhy môžu totiž na studených povrchoch spôsobiť kondenzáciu.

okno plesne wirestock bastadi

Zdroj: freepick.com / wirestock

Skryté problémy

Najmä v zime, keď je vonku chladné počasie, sa vlhkosť v domácnosti prirodzene zvyšuje. Za jej zvýšením však môže často byť aj zlá izolácia strechy. Ak ste spozorovali vlhkosť len počas upršaných dní, skontrolujte, či vám niekde náhodou nezateká. Vlhkosť sa takisto môže dostať do vnútra cez poškodené tesnenie na oknách. Tento problém vyriešte inštaláciou gumových alebo silikónových pásov, ktoré jednoducho nalepíte na okenné rámy. Zabránite tak prúdeniu vzduchu a vlhkosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu