Typy, ako najlepšie a najrýchlejšie vysušiť vypranú bielizeň

Špinavej bielizne v domácnosti nie je nikdy málo. Ak má rodina tri, štyri, či dokonca viac detí, pranie je na dennom poriadku. Ak nevlastníme sušičku, veľakrát sa stane, že čerstvo vyprané oblečenie nemáme ani kam povešať. Jeho následné žehlenie nie je veľmi obľúbenou domácou prácou. Prinášame finty na sušenie bielizne – ako oblečenie čo najlepšie usušiť, aby ostalo voňavé ako ihneď po vypratí. Niet predsa nad vôňu čerstvo vypranej bielizne, no nie vždy je ľahké dopracovať sa k nej bez veľkej námahy.

sušenie bielizne

Dôležité pravidlo je sušiť tam, kde je dostatočne nízka vlhkosť. Sušenie tam, kde je vysoká vlhkosť, je zdĺhavejšie. Pozor na fakt, že sušenie bielizne môže spôsobovať vysokú vlhkosť v miestnosti a podporovať tvorbu plesní. Ak už dávate sušiak do miestnosti, či spálne, nezabudnite otvoriť okno aspoň na ventilačku. V opačnom prípade načerpá aj viac ako liter vody z bielizne bytový textil, omietky, hračky, stropy a podobne…

Sušiace siete

V domácnosti, kde sa perie viac pleteného oblečenia, sa vyplatí investovať do sietí na sušenie. Spravidla ide o drevený rám, ktorý je vypletený silónovým vláknom. Ďalším riešením je súprava zásuviek, ktoré majú namiesto dna sieťku. Bielizeň sa tak výborne prevetrá a rýchlo vysuší.

Skrinka s odvetrávaním

Ak je v dome dosť miesta, možno jednu časť práčovne vyčleniť na skriňu so závesnou tyčou. Tričká, košele, blúzky alebo šaty sa tak budú dať sušiť priamo na vešiaku, čo uľahčí žehlenie. Navyše, bielizeň nebude na očiach. Treba pritom však myslieť na odvetrávanie. Zaujímavým riešením je napríklad skriňa, ktorá má v sebe zabudovaný ventilátor, podobný, aký bežne máme na toalete alebo v kúpeľni.

Závesná tyč

Najjednoduchšie a aj lacné riešenie – vyčleniť si miesto, kde sa bude bielizeň v pokoji sušiť – na vešiaku a na tyči. Takto možno využiť najmä miesta, kde nie je dosť priestoru pre skrinky.

Príručný sušič pre jednoduchšie sušenie bielizne

Ideálne je mať sušič blízko pračky, a to aspoň na pár kúskov bielizne. Môžeme si naň zavesiť jemné oblečenie ako blúzky, šatky alebo diskrétne drobnosti ako podprsenky či nohavičky.  Rafinovaným nápadom je napríklad vysúvacia zásuvka tesne nad pračkou, ktorá má namiesto dna tyčky, na ktoré sa dá bielizeň zavesiť. Šikovnou pomôckou sú aj vyklápacie sušiaky upevnené na stene alebo „rebrík“ na bielizeň, ktorý sa spustí zo stropu. Nezaberie nám takmer žiadne miesto.

Sušička je však stále sušička

Klasická sušička, ktorá sa podobá na práčku, má niekoľko dôležitých vlastností. Napríklad zbavovanie bielizne vlhkosti. Zásobník na vodu vám tak ľahko odhalí niekoľko litrov čistej vody, ktorá by inak putovala do priestoru domácnosti. Sušička má však svoju dôležitosť aj v rámci rýchlosti s akou je možné v jeden deň oprať a v sušičke vysušiť bielizeň a na druhý deň znova použiť. Často bez potreby žehlenia a najmä bez prachu, keďže sušička má svoje výhody aj pre alergikov.

Sušičky si môžete pozrieť v ponuke TPD.sk, ale rovnako tak aj podrobnejšie v tomto článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu