Považujete za najlepšiu posteľ na svete jedine tú svoju? Sú ľudia, ktorí necestujú po celý rok nikam ba dokonca neprespávajú ani u priateľov, čo rodiny a tak následne aj svoju posteľ nemajú s čím porovnávať. Prípadne schytajú na návšteve lôžko na rozťahovacom gauči, alebo na gauči, ktorý nikdy nebol rozťahovací a tak už nejakú možnosť porovnania majú. Ak nie je s čím porovnávať, potom tá najlepšia je zväčša tá vlastná.
Upravená podľa svojho, vyležaná postupne tak, aby si aj vlastná chrbtica zvykla na všetky nerovnosti. Čaro jedinečnej najlepšej postele však nie je len o posteli. Nie je len o prostredí vlastnej spálne, o matraci v nej, vôni perín, obliečok a materiálu. Je to totiž celý súbor vlastností, ktoré nie vždy súvisia s posteľou.
Áno, aj spánok môže byť zážitkom. Má byť zážitkom pre mozog, ktorý potrebuje odpočinok. Aj pre telo, svaly a všetky zmysly, ktoré jednoducho potrebujú odpočinok a iné zas prepnúť do fázy pokoja. Človek celkom počas svojho života neodpočíva. Výnimočne vo vážnych prípadoch kómy, ale to azda vám nehrozí. Spánok ovplyvňuje mimo zdravotný stav a poruchy spánku mnoho faktorov týkajúcich sa kvality prostredia a postele. Kvalitný matrac, alebo aspoň matrac, ktorý vyhovuje chrbtici a vlastným nárokom, vôňa, prípadne materiál obliečok… potom je to výška vankúšam veľmi dôležitý faktúr. Musí byť presne taká s akou dokáže vaša hlava s krkom „fungovať“ a neprekáža tlačením, či prehnaným dvíhaním hlavy. Čistota celej postele je prvoradá. Aj keď mnoho postelí má mimo vankúš aj perinu nejaké tie knihy, časopisy a iné drobnosti pod vankúšom. Niekde je to dokonca pes, jeho hračky, alebo iné zabudnuté predmety. Preč s tým. Časy, kedy človek spával vedľa ohňa medzi kosťami a zvieratami sú dávno preč.
Tá najlepšia posteľ na svete je pre každého tá, v ktorej sa mu výnimočne spalo. Pohodlne, bez bolestí a tak, že má pocit túžby zopakovania si takéhoto spánku. Vtip je v tom, že v rovnakej posteli sa môžete ocitnúť aj v inej situácii a už ju nebudete považovať za tú najlepšiu. Je to preto, že veľa spraví aj psychické rozpoloženie v akom si líhate spať. Nálada s akou idete do postele a pocity, ktoré máte. Veľa totiž spraví samotný fakt, ako veľmi ste vítaným hosťom, alebo ako veľmi sa cítite bezpečne na mieste, kde si líhate spať. Lepšie povedané, záleží od toho, aké si uvedomujete mieru bezpečnosti, pohody a ohrozenosti.
Sú medzi nami mnohí ľudia, ktorí sa nie vždy priznávajú a v hoteloch majú komplikovaný život, čo nezvládajú spánok na konkrétnej strane postele, alebo potrebujú stenu, či viac ako len malý stolík. Necítia sa v bezpečí, ohrození z voľnej strany, alebo ohrození neustálym strachom z pádu. Napriek tomu, že sa steny ani len nedotknú, podvedomie pracuje. Dôležitým faktorom je teplota a prúdenie vzduchu. A takáto banalita celkovo upraví zmyslové vnímanie celej postele ako dobrej, alebo zlej. Príliš teplá perina prinúti podvedomie odkryť sa. Následné teplotné rozdiely v chladnom, prípadne prúdiacom vzduchu nie sú nič príjemné pre reumatikov a ľudí, ktorí nevedia, že majú problém s kĺbmi. Prúdenie vzduchu si pritom mnohí ani neuvedomujeme. Stačia ventilačky na opačných stranách domu, či bytu a netesniace dvere miestností medzi nimi.
Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú hodnotenie „tej najlepšej postele na svete v akej ste spali“ sú aj vzduch. Staršie domy, alebo domy so zlou izoláciou, môžu byť navlhnuté. Od vlhkosti múrov získava vlhkosť aj obliečka, či perina. Podobne ovzdušie ovplyvňuje aj nepochopiteľné fajčenie v interiéri, prípadne prehnané používanie voňaviek, či vonných tyčiniek. Sú to totiž faktory, ktoré ovplyvňujú čuchové vnemy a tie sa aj počas spánku spájajú s ďalšími zmyslami, menia kvalitu spánku, ba dokonca sa podpisujú aj na zdravotnom stave. Psychológia človeka skrátka dokáže meniť a ovplyvňovať naozaj všetko, aj čas, ktorý si v spánku ani len neuvedomujeme.
0 komentárov