Sépiová kosť je niekedy vnímaná ako výrobok. Nechovatelia sa s týmto „výrobkom“ nestretávajú, kým pre iných je veľmi dobre známa. Sépiová kosť je ľahko prijímateľný organický vápnik, ktorý je spestrením jedálnička a najmä dôležitým zdrojom potrebných stavebných látok pre zvieratá ako sú plazy, vtáky, slimáky, alebo korytnačky. Korytnačky a slimáky si na sépiovej kosti, alebo jej častiach pochutia jednoducho preto, že ich pancier či ulita vápnik vyžaduje vo vyššej miere a zaisťuje tak správnu pevnosť, ako aj ďalšie funkcie orgánov.
Význam má pre vtákov (papagáje, andulky, zebričky, kanáriky a pod.), pre správnu životosprávu, nehovoriac pre schopnosť vlastnej reprodukcie. Biely podlhovastý predmet ľahko nájdete na pláži v prípadoch, kedy sépia, zástupca hlavonožcov, zomrie prirodzenou smrťou a vápenatá veľmi ľahká „kosť“ zostane ako to najpevnejšie v tele tohto živočícha. Vyplavené na plážach sa môžu objaviť celkom ojedinele, ale pokojne aj viaceré. Nejde totiž o výrobok, ale o pozostatok živého tvora, skutočnej sépie.
Ide o celistvý zdroj vápnika pre zvieratká schopné ho obrusovať, hrýzť, alebo rozpúšťať. Pre niektoré druhy nie je v tejto podobe vhodný a odporúča sa skôr vápnik práškový (pre korytnačky a plazy napríklad) ako prímes do potravy.
Účelom článku nie je ani tak upriamiť fakt, že nejde o výrobok, ako sa môže podľa podivného popisu v niektorých obchodoch zdať, ale reálny zvyšok z telesnej schránky morských sépií. Sépiová kosť je nožom ľahko opracovateľná a už sme ju mali možnosť vidieť aj ako materiál pre drobné sochárske umenie. Na dovolenkách sa vám ju môže podariť nájsť na mnohých bežne známych lokalitách aj pre slovenského cestovateľa. Platí tu však mimoriadne dôležité upozornenie.
Niektoré krajiny majú prísne zákony týkajúce sa vývozu prírodného dedičstva. Týka sa to mušlí, kameňa, drevených výrobkov, celých rastlín, sadeníc, ich semien, živočíchov živých, či mŕtvych. Do väzenia sa v niektorých exotických krajinách dá dostať pre pašovanie drobnej žabky, hmyzu, motýľov, ale aj mušlí. Všade tam spadá aj sépiová kosť, ktorá síce môže pochádzať zo sépie uhynutej v medzinárodných vodách, no skôr, ako si kosť zbalíte do kufra, informujte sa na obmedzenia v danej krajine.
V bežnom predaji dostupné sépiové kosti maj§ pôvod buď nálezový, ale zväčša ide o kosti získané z lovených zvierat, ktoré ďalej putujú na predaj v gastornomickom priemysle. Kosti sa potom dostávajú do predaja na ďalšie spracovanie, ako aj pre chovateľské potreby.
Samozrejme, tá z obchodu je za úhradu, kým tá z dovolenky je bezplatná. Avšak bezplatná so sebou prináša najmä legislatívne riziko a zdržaie na letisku. Teda v tom minimálnom prípade.
0 komentárov