Mnohých z nás očarilo exotické vtáctvo. Páči sa nám predstava opakujúceho rozprávajúceho papagája, krotkého operenca, ktorého krásne krídla a sfarbenie zapôsobí ako doplnok do domácnosti a k samotnému človeku. Chcete sa pozerať na tie krásne farby kedykoľvek sa rozhodnete nahliadnuť do klietky. Lenže tak ako sme u nás mali niekoľko generácií rôzneho vtáctva a máme jasno, má mnoho ľudí jasno hneď v prvý deň, že medzi chcieť a vydržať chcieť môže byť priepastný rozdiel. Ak zvažujete, či si zadovážiť papagája, skúste si prečítať niekoľko dôvodov, pre ktoré si to rozmyslieť. Ak zvažujete väčšie drahšie náročnejšie vtáctvo, potom si pozrite tento článok.
Či už pôjde na začiatok o andulky, agapornisov, alebo alexandrov, myslite na niekoľko nevyhnutných otázok a tém, v ktorých musíte mať jasno už na začiatku. Do chovu papagájov sa nikdy nepúšťame bez rozmyslu. Len preto, že sa nám zdal lacný niekde na burze. Nenáročné papagáje môžu mať vo svojom názve nenáročnosť a predsa je toto slovo odvodené od náročnejších druhov, ktorými sa začínať vôbec neodporúča, inak chov končí tragicky. Prinajmenšom bolestivo na strane majiteľa.
Myslite na to, či máte na chov nenáročných papagájov nasledovné:
pre každého papagája je určený nejaký minimálny priestor a ideálny priestor. Papagáj v malej klietke je ako človek na samotke. V niektorých domácnostiach doživotne. „Skvelý život“. Najmä ak pre snahu čo najviac ušetriť je pre malého papagája zakúpená klietka cez internet, ktorá nemá určenie pre papagáje, ale pre kanáriky. Študujte, prechádzajte nároky toho, čo vyžaduje ktorý papagáj a pripravte podmienky preto, aby papagáj alebo andulka mali možnosť sa aspoň občas (alebo ešte lepšie – pravidelne) preletieť v zabezpečenom priestore.
odísť na týždeň na dovolenku a nechať papagája so zásobou vody a krmiva? Nemysliteľné. Papagáj si nežiada len čas vašej prítomnosti, ale aj pravidelný čas na čistenie klietky, pre podstielku, ošetrovanie minimalizácie mikróbov a pre dopĺňanie krmiva. Papagáj, ktorému sa nevenujete, nemá vo vašej domácnosti čo hľadať. O to viac, ak je sám a dúfali ste, že „Ahoj, daj mi keksík, Ahoj Anča“ pobežia ako obohratá platňa. Vyslovovať slová dokáže pozorný majiteľ naučiť aj andulku, hoci priekopníkom je v tom žako sivý, kakadu a ďalšie druhy stredných papagájov.
vedeli ste, že vtáctvo, ktoré máte v priestore, kde sa fajčí, pomaly zabíjate? Ak ste to nevedeli, už to viete. Stres vtákov z prítomnosti mačiek a psov môže byť dlhodobý, ale aj krátkodobý, ak sa vták púšťa a zistí, ako priateľskí sú ďalší obyvatelia rovnakej domácnosti. Prostredie plné kriku, agresivity, cigariet, hluku z televízora, rádia, nie je vhodné. Ba dokonca v súčasnosti je pre život papagája nevhodné jeho držanie na balkóne, ak je prístupný voľne žijúcim vtákom pre vírusové ochorenia vtáčej chrípky. Ak nemáte prostredie pre hlučného obyvateľa domácnosti, nezadovážte si ho. Okolie klietok je plné pierok, krmiva a nebude za to vinný papagáj, ale chovateľ. Pre nevhodný typ klietky, nepochopenie, že ide o zviera a vy ste jeho chovateľ.
andulky a malé papagáje spievajú, pípajú a trepú krídlami. Zobákom skúšajú spoľahlivosť a odolnosť klietky a neustále budú v časoch nudy hľadať spôsob, ako sa dostať na slobodu a užiť si trochu viac. Ak máte malé dieťa a čakáte, že papagáj pochopí prst pred ústami, ste na omyle. Ak sa za oknom ozve voľné vtáctvo poletujúce v korune stromov, alebo andulka na druhej strane ulice, váš Pipo sa jednoducho musí ozvať. Ak naozaj neviete, aké to je mať krásneho, ale aj hlučného priateľa, potom si to rozmyslite, kým sa netrápite vy a ani vták samotný.
mať exotických vtáčikov v klietke len na parádu je trochu smutné. Zväčša nás motivujú pekné videá, influenceri a instagram. Pohľad na hovoriacich papagájov, učenlivé jedine, triky s mincami, ovocím a rozplývame sa nad pohľadom na unikátne správanie a humor. Uchádza potom človeku realita. To, že ide o 59 záberov z ktorých len ten jediný úspešný autor videa zavesí pre verejnosť. že za opakovaním jedného slova sú týždne, až mesiace driny. Že papagáj priletí na ruku a papá z nej, je tiež mimoriadna motivácia chcieť tiež niečo podobné doma. Ak však nemáte papagája od vajíčka, ručne dokrmovaného a v ňom reálneho priateľa s ktorým ste si niečo odtrpeli, nečakajte šťastie v podobe vtáčika zo zverimexu.
Máte dostatok času, priestoru, vynaliezavosť v rukách pre stavbu voliér? Čas je dôležitý, ale rovnako tak aj skúsenosti a záujem o tento druh chovu. Pustite sa do toho vtedy, ak máte dom, dostatok priestoru a nebudete trápiť ani svoju rodinu a ani susedov. Exotické vtáky sú nádherné, ale zásadne sa nekupujú ako okrasa, frajerina a už vôbec nie ako instagramový trend.
To boli malé a menej náročné papagáje, alebo andulky. Keďže sa chov týchto vtákov v niečom líši od veľkých exotických vtákov, druhov ako žako, ara, kakadu a vzácnejších obyvateľov Južnej Ameriky či Austrálie, máme v zálohe aj článok venovaný iným 5 dôvodom – Prečo sa nepúšťať do chovu väčších exotických vtákov. Článok nechce odrádzať pevne rozhodnutých nadšencov. Chce skôr odradiť pred neuváženým rozhodnutím, čiernym obchodom, alebo zadovážením papagája len pre pekný instagram.
0 komentárov