Chov exotických vtákov a papagájov: 5 dôvodov, prečo to premyslieť

V susednom článku sme si predstavili dôležitých 5 dôvodov, prečo nechovať malé nenáročné papagáje a andulky, ak nemáte potrebnú výbavu, chuť, čas a vzťah. Dosť zásadne sa však táto téma líši v rámci malých a inak v prípade väčších exotických vtákov. Rozhodli sme sa oba články vydať samostatne, aby každý oslovil konkrétnu cieľovku. Malým papagájom a andulkám sa teda venujeme osobitne. Veľkému exotickému vtáctvu zase v tomto článku.

papagáj

Tomu vtáctvu, ktoré si zrejme nezadováži hocikto. Aj preto, že obstarávacia cena veľkého papagája a vzácneho exotického vtáctva všeobecne sa môže pohybovať v stovkách a tisícoch eur. To najhoršie čo môžete spraviť, je bez veľkých skúseností (nerátajúc škrečka v piatich rokoch) vstúpiť do chovu veľkého papagája. Bez skúseností, priestoru, zázemia a potrebných povolení.

Rozhodujete sa, či do týchto vôd vstúpiť?

Alebo hľadáte inšpiráciu, či vážne zhodnotenie toho, prečo do toho neísť? Je celkom možné, že pokračovať v čítaní tohto článku niektorým nadšencom instagramu a všetkým, ktorých očarili videá s rozprávajúcimi papagájmi, prejde chuť. Papagáj totiž bežne nerozpráva. Spokojný papagáj, ktorý si vybuduje vzťah a dôveru k svojmu majiteľovi, sa pustí do opakovania počutých slov skôr v niektorých prípadoch, ako vo väčšine. Svoj podiel má na tom odmeňovanie, disciplína a celková životospráva a najmä chovateľ. Kúpiť si papagája bez toho, aby ste mali všetko potrebné z prvého článku a niečo odžité, je ako pristúpiť ku koňovi a starať sa oň, ak ste ho doteraz videli len v bahne Nekonečného príbehu. Exotické vtáctvo je veľmi drahá, zodpovedná a náročná záľuba. Ak vás doteraz nikto neodhorovil, pozorne čítajte.

Chov veľkých exotických papagájov a iných vtákov môže byť náročný z niekoľkých dôvodov:

Nutričné požiadavky

Vzácne exotické papagáje často vyžadujú špeciálnu výživu a diétu, ktorá sa musí starostlivo sledovať, aby sa zabezpečilo, že dostávajú všetky potrebné živiny a vitamíny. Hodiť mu jablko, banán, alebo kukuricu skrátka nebude riešením. Dôležitá je pritom pestrosť.

Povinnosti:

Bežný záujemca o chov papagájov ani len netuší, že obstarať si vzácneho exotického papagája, respektíve niektorého z tých na zozname CITES, si vyžaduje viacero povinností a pravidelných prehliadok veterinára. O nich sa vedie záznam a problémom môže byť ich zanedbanie. Okrem toho sú exotické papagáje často chránené zákonmi a reguláciami a ich chov a obchodovanie môže byť obmedzené alebo regulované. Preto môže byť náročné získať povolenia a splniť požiadavky na chov a starostlivosť o tieto druhy papagájov.

papagáj v klietke

Ako chovateľ exotického vtáctva, môže mať špeciálne povinnosti a pri niektorých, ktoré nariaďuje priamo obec či mesto, musí sledovať aj vývesku. Sú to napríklad aj hrozby vtáčej chrípky, ktorá je pri voliérovom vtáctve vysokým rizikom. Ak už sme pri povinnostiach, nezabúdajte na susedov. Voliérový chov vonku môže znamenať hluk. Byť konfrontovaný susedom, že mu sliepky prestali znášať a sú v strese, nie je žiadna príjemná záležitosť. Vtipnejšie sú príhody, pri ktorých neustále zvoní telefón, ale nikto nedvíha. Zvoniacich talentovaných operených telefónov je na Slovensku hneď niekoľko.

Prostredie:

Vzácne exotické papagáje často pochádzajú z tropických oblastí a vyžadujú určité klimatické podmienky a prostredie, ktoré je potrebné vytvoriť v chovnej stanici. Nie je nič neobvyklé, ak má veľký papagáj v byte samostatnú miestnosť, alebo vyhradenú veľkú časť obývačky. V rodinných domoch je riešenie čisto pre papagája v hale, alebo v obývačke oveľa jednoduchšie. Častejšie ale vidíme samostatné stavby, kde je vášeň takéhoto chovateľa oveľa viac slobodnejšia. Ako priestor vyhradený pre vtáctvo, ktoré nie je súčasťou interiéru domu, totiž odpadáva niekoľko starostí. Samozrejme, takéto riešenie výrazne zvyšuje náklady na chov. No voliéra je voliéra. Vykurovaná s chráneným vstupom je snom každého nadšenca exotického vtáctva. Level UP!

papagáj

Sociálne nároky

Niektoré druhy exotických papagájov sú veľmi sociálne a potrebujú tráviť veľa času s ľuďmi alebo s inými papagájmi. Ich izolácia alebo nedostatok pozornosti môže viesť k zdravotným problémom a agresívnemu správaniu, seba poškodzovaniu, stresu a podobne. V divej prírode papagáje a mnohé druhy iných vtákov žijú v spoločenstvách, v kolóniách, dohovárajúca medzi sebou a sú stále v kontakte s inými. Toto je pre ne prirodzené. Doslova našetriť si na jedného papagája a nepočítať s iným je často odsudzované a medzi chovateľmi pri niektorých druhoch dokonca neprípustné.

Zdravotné problémy exotického vtáctva:

Exotické papagáje sú náchylné na rôzne choroby, ktoré môžu byť ťažké diagnostikovať a liečiť. Starostlivosť o zdravie papagájov vyžaduje odborné vedomosti a skúsenosti. Cena takýchto ošetrení tiež môže byť výrazne vysoká a veterinár ba mal byť vopred preverený ako ten, kto bude vedieť zaobchádzať s takýmto zvieraťom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu