Uletel mi papagáj: ako nalákať a chytiť papagája na úteku?

Papagáje rôznych druhov sú krásne vtáky, ktoré oplývajú inteligenciou, osobitosťou plemena, jedinečnej povahy, ale aj svojimi slabosťami. Každý papagáj je určitá osobnosť, ktorá reaguje na obľúbený predmet, maškrtu, a buď je na svojho majiteľa naviazaný, alebo ako mladý vták ešte necíti previazanosť so svojim pánom. Pre svoju inteligenciou môže využiť nepozornosť chovateľa a uniknúť.

papagáj

Stačia pootvorené dvierka, alebo chyba pri zatváraní. Nejeden papagáj vie otvoriť klietku, no ak je k tomu otvorené okno, sieťka, či iný priechod na slobodu, môžu využiť šancu. Dôvodom je zvedavosť, chuť sa preletieť, ale aj pocit, že vonku mu bude lepšie.

Čo robiť, ak papagáj práve uletel?

Ak ste práve v tejto chvíli videli, ako vám drahý papagáj uletel a z pochopiteľných dôvodov sa s tým nehodláte zmieriť, máte niekoľko možností. Tou prvou je vyraziť s prázdnou klietkou, sieťkou, alebo uterákom po jeho stopách. V skutočnosti žiadne stopy nerobí a môže byť kdekoľvek. Až na zvuk, ktorý je pre papagáje charakteristický. Odlíšite tak papagája od iného vtáka bežného pre naše končiny.

Čerstvo uletený papagáj sa bude ozývať a bude teda na blízku. Dôvodom je, že ak bežne nelietal, bude rýchlo unavený a bude odpočívať. Je celkom možné, že ho niekto zazrie neďaleko domu na strome, ako naberá dych. Kondička papagája je totiž slabá, krídla nie sú používané na let. Najlepší čas a jeho chytenie je práve tento.

Ako prilákať uleteného papagája?

Papagáj, ktorý uletel, sa dá prilákať rôzne. Ak poznáte zvuk, na ktorý reaguje, zvonenie v mobile, alebo kľúče, prípadne maškrtu a volanie, skúšajte to. Ak viete, kde papagáj je, je to ľahšie. Horšie je, ak netušíte, ktorým smerom letel a kde sa zdržiava. Najväčším šťastím je papagáj, ktorý má vybudovaný vzťah s majiteľom, uletel zo zvedavosti, nevie sa vrátiť a nemá záujem zotrvávať vo voľnej prírode. Predsa len schopnosť nájsť si potravu nemusí byť pre každého umelo odchovaného papagája rozvinutá do tej úrovne, že bez ťažkostí prežije.

papagáj

Prilákať menej citovo naviazaného papagája môže byť ťažšie. Najlepšia možnosť je prilákať ho partnerom v menšej klietke a nalákať ho do inej klietky. Iná pomôcka je cudzí papagáj. Ten váš totiž pri objavovaní nového sveta bude hľadať iných priateľov papagájov. Je potrebné si uvedomiť, a vidieť to aj na zatúlaných papagájoch, že sa nemusia zniesť s inými vtákmi. Mali sme možnosť pozorovať, ako havrany, vrany, ale aj holuby trápili papagáje malých a stredných veľkostí. Papagáj si tak nemusí pripadať bezpečne a môže mať záujem o návrat. Nespoliehajte však celkom na to.

Bude si hľadať svojich. Prípadne nových priateľov. Je celkom bežné, že sa uletený papagáj objaví na balkóne alebo v blízkosti iného papagája. Je to častý prípad, keď najmä sídliskách uleteného papagája priláka iný papagáj v klietke. Jeho majiteľ potom nachádza neznámeho papagája na návšteve. Má príležitosť ho chytiť. O to viac, ak má skúsenosti s chovom a vie ako na to. Preto je dobré mať rozvešané inzeráty a prosby smerom k verejnosti, aby existovalo rýchlejšie spojenie a jeho návrat.

Dlhšie uletené papagáje si žiadajú viac

Dlhšie ako deň uletené papagáje tvoria vyššie náklady. Chovateľ meria cestu viac ako len v rámci obce. Za deň dokáže uletieť mnoho kilometrov a tak nemusí vôbec byť v záhradách pôvodnej dediny, ale aj niekoľko dedín ďalej. Papagáj krúžkovaný je výhodou, pri odchyte prípadným chovateľom sa ľahšie vypátra majiteľ. Napríklad aj z väčšej diaľky, či zahraničia.

papagaj uletel, hľadá sa

Papagáj dnes už nemá problém prežiť aj zimné mesiace. V lokalitách, kde je potrava, orechy zabudnuté na zemi, či na stromoch, neopadavé zabudnuté ovocie, záhrady zanedbané, alebo aj kŕmidlá pre vtáky, ktoré ľudia zanechávajú počas zimy pre bežné vtáctvo. To, ako aj menej mrazivé zimy, umožňujú takýmto vtákom prežiť. Dedinky v okolí Bratislavy počas roka križuje viacero exotických vtákov a darí sa im prežiť dlhší čas, než sa ich podarí odchytiť, alebo sa stanú korisťou predátorov, či mačiek, na ktoré nie sú vždy pripravené.

Ak sa papagáj stratil, určite vyskúšajte:

  • Rozhodiť pomyselnú sieť. Facebook stránky obcí, vývesné tabule, prípadne obecný rozhlas. Oznam v ňom stojí pár eur, ale je dobré, ak miestni obyvatelia vedia, že sa také niečo stalo. Zanechajte kontakt na obecnom úrade. Azda neexistuje neochotná obec, ktorá by nechcela nijako pomôcť. Ak áno, pokojne sa s tým zdôverte v komentároch.
  • Majte prenosnú klietku, alebo samostatnú klietku s kŕmidlami.
  • Informujte komunitné facebook stránky, skupiny, prípadne známych chovateľov v okolí. Pripojte fotografiu, prípadne kontakt na seba. Ten je dôležitý. Vedieť sa hneď spojiť znamená získať informáciu „Lieta niekde nad sídliskom XY“, ale rovnako tak aj „Práve mi sedí na balkóne, viete sem prísť?“
  • Ak to ide a máte možnosť, vylepte plagátiky. Informujte známych v okolí, siahnite aj do vedľajších obcí. Dosiahnite, aby ste boli vyhľadateľní v Googli. Pokojne pridajte aj číslo na krúžku pre prípad, že bude niekto nález preverovať v Googli. Do Google sa dostanete napríklad zavesením inzerátu na bazos.sk, ktorý Google dobre indexuje a ktokoľvek do Google zadá popis papagája, rasu, prípadne možnú lokalitu, čí číslo, dokáže naraziť na váš inzerát o stratenom a hľadanom papagájovi. Pomôcť to môže aj v prípade, ak by niekto našiel uhynutého papagája. Je to síce zlá správa, ale cenná, ak má ušetriť ďalšie hľadanie a investície do hľadania.

Nezabudnite! Sme na Slovensku

Sám (autor tohto článku) som v minulosti zažil stratu andulky, aj agapornisa fischera, ktorého sa podarilo inému chovateľovi odchytiť. V prípade andulky šlo o zaujímavý prípad, kedy ju nálezca stihol predať a nový majiteľ riadne zakúpeného vtáka odmietal ukázať, či vrátiť. V prípade agapornisa fishera šlo o zaujímavú príhodu, pri ktorej údajne nálezca vynaložil nemalé finančné prostriedky na odchyt. Mal na mysli kúpu novej klietky, zvukové nahrávky a čas strávení chytaním a pod. ktoré chcel uhradiť a až následne sa papagáj vráti ku mne.To nevymyslíš, to je život.

Oveľa bežnejšie je nalákanie cudzieho papagája k sebe vďaka svojim papagájom. Najdúch, ktorý obohatí genofond nového chovateľa, je prínosom. Drahé papagáje sa nie vždy priznávajú. Pred dvadsiatimi rokmi sa tak podarilo na strednom Slovensku odchytiť neznámeho vzácneho „žaka sivého“, ktorý v novom domove pobudol ešte ďalšie desaťročie bez toho, aby sa jeho nový majiteľ pokúsil nájsť predošlého. Nálezca skrátka nemusí priznať takýto cenný nález. Občas len nemusí vynaložiť úsilie, aby si okolnosti a pôvod overil a na tom jeho príbeh príchodu uzavrie. Je dobré o strate papagája dať vedieť a pri vzácnych kúskoch to nevzdať. Nezaškodí informovať veterinárne ambulancie v okolí. Prekvapivo môžu byť cenným zdrojom informácií, kde sa môže uletenec nachádzať.

Držíme palce pri hľadaní, lákaní, chytaní a návrate členov rodiny späť do vašej rodiny.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu