Ako bezpečne chytiť andulku alebo papagája v klietke a rukami?

Chovatelia vtáctva majú svoje triky. Najmä spôsob, ako chytiť svojho operenca v klietke veľmi záleží od jeho povahy a druhu. Sú druhy vtákov, ktoré je možné s pomocou ich dôvery chytiť ľahké, iné sú takmer nemožné a vyžadujú si určité unavenie, aby to bolo vôbec možné. Lenže za cenu veľkého stresu a mnohých rizík. Napríklad aj dohrýzených rúk, ak ste práve stratili rukavice a uterák. Chytanie vtáctva v klietke je občas nevyhnutnou súčasťou života chovateľa.

papagáj v klietke

Pre neznalých ide o dôvody ako:

  • Krúžkovanie / kontrola krúžkov a pod.
  • Podávanie liekov
  • Zastrihávanie krídel pri druhoch, kde je to nevyhnutné
  • Ošetrovanie a kontrola zdravotného stavu
  • Chytanie zranených vtákov
  • Oddeľovanie agresorov
  • Čistenie, alebo vyslobodzovanie zo zajatia a iné dôvody.

Chytanie vtákov v klietke si vyžaduje základnú prípravu

Na chytanie vtáctva v klietke je dôležité presunúť sa do miestnosti, ktorá je menšia, poskytuje menej útočiska a žiadne možnosti úniku mimo miestnosť, alebo dom. Minimalizujte riziká ako otvorené okná, haly, dvere a pripravte na to aj ostatných členov domácnosti. Odstráňte zvieratá ako mačky a psy, ktoré aj pri dobrom vzájomnom vzťahu môžu komplikovať chytanie. Majte po ruke všetky nástroje, ktoré budete potrebovať ako krúžkovanie, lieky, ale aj pomôcky pri chytaní. Čistý malý uterák, rukavice a pod.

Pozor na prekážky – z klietky odstráňte bydielka, kŕmidlá, napájačky a hračky. Nezaškodí ich občasná kontrola a servis. V každom prípade však tvoria prekážky v pohybe ruky v klietke. Môžu byť príležitosťou na zranenie operenca a komplikujú samotné chytanie.

Dobrým trikom je mini klietka vnútri – taká, ktorou je možné vo veľkej klietke priklopiť lapaného vtáka do malej. Do klietky ju dostanete ľahko cez spodné priestory, ak sa vám podarí vtáctvo nalákať do hornej časti klietky. Triky má každý chovateľ vlastné.

Na chytanie používame čistý utierku, alebo rukavice

Vtáky, ktoré nie sú krotké, nekŕmené z ruky a nezvyknuté na ľudské ruky, bude komplikované chytiť do dlane. Opatrne ich posúvame do kúta. Rýchlou pomôckou je ľahký uterák, utierka, určite však čistý materiál. Drobných vtáčikoch chytáme tak, aby sme brali mimoriadny ohľad na jemné zraniteľné krehké telo. Prstami bez rukavíc sa pokúsime vycítiť mieru zovretia skôr guľovitého uchopenia. Andulky a menšie papagáje môžeme taktiež chytať do ruky, skôr do valcového zovretia, opäť s opatrnosťou pred prílišným tlačením. Z dlane by malo trčať bruško a nožičky. Papagáj je tak tvárou k vám.

papagáj v klietke

Sieťka s okami nie je dobrá v podmienkach domácej klietky. Komplikuje vyslobodzovanie zvieraťa, zbytočne viac traumatizuje, ak sa zdržiavate vyslobodzovaním pierok, krídel a pazúrikov zo sieťky. Sieť je výbornou vtedy, ak chytáme vtáky v exteriéri, pri úteku, alebo veľké vtáctvo vo veľkých voliérach, kde si nevieme poradiť inak. Sieť nám umožňuje vidieť, kde vták je, kde je zobák a kde pazúry. Pod utierkou je to menej zrejmé. Dávame si však pozor na zobák a pri silnejších zobákoch je dobré mať rukavicu.

Časté chyby pri chytaní:

  • Priveľký stres pre zviera
  • zachytenie pazúrov a krídel do utierky, zamotanie vtáka
  • zlé uchopenie, možné zranenie krídla
  • vyslobozdovanie z priveľkej utierky tvorí niekoľko rizík
  • použitie rukavíc znižuje cit v rukách, pozor na silné uchopenie
  • potrebné nástroje na úkony nie sú v dosahu
  • nezabezpečené únikové cesty pre operenca

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu