7 malých psích plemien a „kabelkáčov“: ktoré psy sú najmenšie?

Túžite po psovi a viete, že veľký to nebude? Ako si vybrať z malých plemien a ktoré to vlastne sú? Pri výbere psieho plemena sa veľakrát pozeráme na vzhľad a jeho cenu. Skôr, ako vlastnosti psa mnohých zaujíma jeho vzhľad a práve náklady spojené s kúpou. Najdôležitejšou vlastnosťou je pritom náročnosť v rámci starostlivosti, stravovanie, zdravie, či srsť. Sú psy, ktoré majú mimoriadne veľa energie. Jack Russel teriér nie je vhodný do domácnosti s pomalými obyvateľmi, ktorí sedávajú doma.

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou
foto: Aj taký Maltézsky pinč patrí medzi obľúbené z malých plemien s vlasmi

Doberman, či sibírsky husky je vyslovene nevhodný pre svoje priestorové nároky do bytu a akékoľvek molosoidné dlhosrsté plemeno je nevhodné všade tam, kde majiteľovi záleží na absolútnej čistote v dome aj mimo neho. Vyberanie podľa veľkosti psa nie je na škodu. Najmä ak veľmi dobre viete, aké máte možnosť v rámci dopravy. Niektorý z plemien malých psov sa zmestí „všade“. Slangovo nazývaní ako „kabelkáči“ sa stali symbolom, ktorý nie je úplne spoločensky významný, no je trendový. Nebudeme teraz hodnotiť ľudí, ktorí si obstarávajú tieto plemená len podľa vzhľadu a ani spôsob ich prezentácie.

Dôležité je vnímať malých psíkov stále ako psíkov. Hoci ich mnohí kupujú ako hračku sebe alebo deťom, stále ide o živého tvora s nevyhnutnou starostlivosťou. Nie je to o peknej fotke na Instagram či video na TikTok, ale aj o povinnostiach. 

Najmenšie psie plemená

Tie najmenšie plemená, ktoré môžeme kúpiť na Slovensku, alebo vo svete, sú výsledkom šľachtenia. Pri predstave, že pes je dielom šľachtenia zo skroteného vlka, je viditeľný neuveriteľný proces zmien. Boxer, alebo mopslík, či anglický buldoček vyzerali pred 100 rokmi celkom inak. Aj úsilie niektorých šľachtiteľov prichádza so stále menšími vzrastami psov. Pôvodný výborný plavec a lovecký pes pudlík je dnes aj v podobe trpasličích pudlov a ešte menších Toy pudlov. Vo všeobecnosti je známa čivava, ktorá predstavuje jedno z najmenej obľúbených plemien u mnohých veterinárov, ktorých sme sa pýtali ešte v čase, keď sa na Slovensku plánovalo zakázať niekoľko údajných bojových plemien. Nervy malej čivavy sú na tom skrátka horšie, ako nervy nemeckého ovčiaka.

malé plemená psov: čivava

1. Čivava

Krátkosrstá aj dlhosrstá čivava je populárnym psom pre humorný vzhľad, prílišnú odvahu a roztomilosť. O jej propagáciu sa postaralo množstvo celebrít, komédií, Hollywood, aj rôzne vtipné obrázky. Psie plemeno nazvané podľa mexického regiónu Chihuahua. Nepovažuje sa za vhodné plemeno k malým deťom pre možné zranenia, ktoré deti môžu v podstate akémukoľvek malému plemeno spôsobiť. Napriek rôznym nálepkám môže ísť o inteligentné psa a hrdého.

malé plemená psov: pomeranian

2. Pomeranian

Pomeranian je malý, nádherný psík s hustou kožušinou, ktorá si aj žiada starostlivosť. NIe je vhodný do domácnosti, ktorá by ho zanedbávala. Ide o presne ten typ a plemeno psa, ktoré je vo svete mimoriadne žiadané. Jeho cena je šialene premrštená a k jeho zakúpeniu sa odhodlávajú ľudia zväčša pre roztomilý vzhľad, bez akejkoľek skúsenosti. Stretávame sa s ľuďmi, ktorí schcú len toto plemeno a nemajú medzi plemenami alternatívu. Meno nesú podľa regiónu Pomeranian v Nemecku a vyznačujú sa priateľskou povahou k ľuďom, nie však k iným psom. Od pomeriana je to na skok k inému zaujímavému plemenu menom šitzu.

3. Šitzu (Shih Tzu)

Šitzu má pôvod v Číne. Patrí medzi nenáročné plemená, milé s veľmi nízkou váhou a vzrastom. Šteniatka pôsobia veľmi krehko a aj dospelý pes byť na tom o nič lepšie. Je vhodný do malých domácností, k menej hlučnej rodine pokojne s menším dieťaťom. Je však dobré naštudovať si o plemene trochu viac, než sa preň rozhodnete.

malé plemená psov: yorkšírsky teriér

4. Yorkshirský teriér

Yorkshirský teriér, presne tak ako jeho meno napovedá, pochádza z britského Yorkshiru a už od 19. storočia je známy ako lovec myší a krýs. Lovecký ištikt si zachoval dodnes. Obľúbené plemeno do rodiny s deťmi, pre slobodné ženy, aj mužov, ktorí prekypujú láskou a voľným časom. „Jorkšír“ je hravý, inteligentný a milý pes. Nenáročný na chov. Nemá však typickú srsť, ktorá by vypadávala, keďže ide o vlasy. Je ho nutné strihať.  Ide o veľmi ľahkého psa, ktorého zdanlivá veľkosť vynikne najmä pri kúpaní. Jeho váha v dospelosti môže byť okolo 3 kilogramov.

5. Bišon

Bišon je známe plemeno pôvodom zo Španielska, ktoré má le jednu farbu a roztomilý vzhľad. Priateľské a inteligentné plemeno nemá klasickú srsť, ale vlasy, takže je ho nutné strihať. Malé šteniatka patria s pomerianmi medzi najobľúbenejšie na sociálnych sieťach, čo sa príspevkov a lajkov týka. Ľahko sa cvičia, sú vhodní do rodiny s deťmi. aj k iným psom. Majú nízke nožičky, preto sú nevhodné dlhé prístupové schodiská.

malé plemená psov: mopslík pug

6. Mopslík

Mopslíky sú nezameniteľné, ikonicky známe pre rôzne humorné vyobrazenia. Patria pritom medzi najstaršie známe plemená, hoci v pôvodnej antickej Číne pôvodne vyzerali trochu inak. Nie sú tak ľahké ako toy pudlíky, šitzu, alebo yorkšíri, pôsobia hutne a majú krátku srsť. Jeho telesné teplo pôsobí upokojujúco, no v zime je vhodná ochrana. Je často zosmiešňovaným plemenom pre jeho oči, ňufák a čeľusť.Radi naň poukazujú tí, ktorí komentujú šľachtenie psích plemien.

pudlík malé plemená psov:

7. Toy Pudlík

Pudel má niekoľko veľkostných variantov. Kráľovský je najväčší. Pod ním je stredný pudel, tretím je trpasličí pudel a najmenší je Toy pudel. Pes nedosahujúci niekedy ani tri kilogramy je drobný, roztomilý a opäť ide o plemeno, ktoré je nutné strihať, pretože jeho srsť nevypadáva. Doma nezanecháva žiadne chlpy, neplzne a je tým vhodný aj pre ťažkých alergikov, ktorí srstnaté zvieratá nemôžu mať vo svojej blízkosti.

Pudlík patrí v každom prípade medzi veľmi inteligentné plemená. Pôvodom je z Francúzska, kde pôvodné pudle vznikli ako špecializované plemeno poľovné. Šlo o vodného psa s výbornými loveckými vlastnosťami. Cena malého toy pudlíka sa môže pohybovať taktiež vysoko. Pes je inteligentný, vhodnýá do rôznych prostredí. Mimoriadne nevhodný do rúk začínajúceho a najmä lenivého chovateľa, k agresívnym členom rodiny a do spoločnosti väčších psov iného druhu.

Pozor na tých, ktorí radi množia malých psov pre zisk

Záujem o drobné plemená vytvára obchodnú príležitosť. Stále sú medzi nami chovatelia, ktorí psom nevenujú potrebný čas, lásku a slúžia len na zárobok. Množiarne psov s nejasným pôvodom od vyčerpaných súk predávajú psov priebežne. Je vhodné zaujímať sa, z akého prostredia psíka nakupujete. Sú aj ďalšie malé plemená, ktoré sú populárne. Sú takými mopslíky, maltézske pinče, prípadne šitzu (Shih Tzu). Aj tieto sú medzi množiteľmi populárne pre vysoký dopyt. Ak máte pocit, že kúpou takéhoto psa ste psíka zachránili z množiarne, umelý nadobudnutý pocit je v skutočnosti hlúposťou. Najmä preto, že jeho kúpou ste podporili množiareň a jej ďalšie fungovanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu