Sud na dažďovú vodu dokáže ušetriť viac ako len čerpadlo. Máte ho?

Sud na dažďovú vodu nie je žiadny vynález modernej doby. Len jeho podoby a využitie je možné vídať v rôznych podobách. Moderné domy odvádzajú vodu čo najďalej od domu a na polievanie využívajú pohodlné samozavlažovacie systémy. Zelený trávnik je zelený aj v období sucha bez dažďov a vyžaduje si to minimum úsilia. Záhradkári pestujúci v záhrade zeleninu, ovocie, či bylinky siahajú po čerpadlách a hadiciach. Nie každý z nich pritom siahne po zásobníkoch na vodu.

sud na daždovú vodu

Sudy na dažďovú vodu nie sú stále docenené

Poznáme ich v rôznych podobách. V obchodoch je však známa aj podoba veľkého suda s rôznou litrážou a vekom. Vhodnými sú na miestach, kde priteká viac vody. Ideálny je tak priestor odtokov odkvapových zvodov zo striech. Tam je možné počas jednej búrky získať vodu pokojne do jedného plného suda za krátku dobu. Voda, ktorá by inak prišla nazmar, podmáčala stavbu, alebo by odtokom putovala preč. Zníženie vody pod múrmi má svoje výhody, aj keď možno nepatrné. O to viac pri starých stavbách a stavbách so slabou hydro-izoláciou.

Za zmienku stojí niekoľko faktov:

Sud je nepochybne dobré riešenie na skladovanie vody. Nie dlhodobé, skôr krátkodobé pre obdobia sucha, kedy poslúžia na naplnanie krhiel, alebo malých čerpadiel na polievanie.

 • Sud slúži aj pre čerpadlá ako zásobník do záhrady: sudy je možné naplniť aj priamo v záhrade vodou z čerpadla a sú tak po ruke aj v čase, keď čerpadlo nebeží. My muži ich neraz napĺňame pre svoje polovičky ako pripravené riešenie pre ich polievanie.
 • Odkvap môže mať rôzne riešenia. Aj mobilné: Odkvap nasmerovaný do trativodu, do podzemia, či kanalizácie je možné odkloniť chrličom. Výklopné chrliče sú v ponukách rôznych predajcov, prípadne napojenia hadíc, ktorými možno vodu presmerovať ďalej. Iné vynaliezavé riešenia počítajú s ohýbateľnou odkvapovou rúrou, ktorú je možné presúvať podľa potreby. Za obdobie 3 rokov sme kupovali niekoľko chrličov. Technicky najzaujímavejšie a cenovo výhodné riešenie má Železiarstvo Tóth, ktorého výhodou je vyčnievajúce madlo.
 • Zdanlivo krehké, ale vydržia viac: sudy na dažďovú vodu sú zdanlivo krehké. Sú však ľahké, ľahko vám ich doručí kuriér priamo z obchodu. Odolné voči UV, čo znamená, že majú stálosť, farebnú a taktiež aj materiálovú. Rovnako tak pomerne slušnú výdrž proti roztrhnutiu tlakom vody. Ako prázdne sa dobre prenášajú.
 • Dažďová voda je zadarmo: všetko stojí peniaze, len dažďová voda nás stojí menej. Jej zber z odkvapu predstavujú len náklady s obstaraním samotného sudu.

Na čo určite pozor:

Pri sudoch na vodu je nutné pozerať na niekoľko dôležitých vlastností, ktorých zanedbanie môže spôsobiť problémy so statikou, materiálne škody, prípadne škody na zdraví a pohodlí. Sú to predovšetkým:

 1. Pozor na váhu: prázdny sud môže byť váhou niekde medzi 10 – 20 kilogramami. Naplnený sud je nutné vnímať zhruba ako 200 a viac kilogramovú záťaž. Ak je sud umiestnený na drevenej palete, počítajte s jej nosnosťou, alebo odolnosťou (vekom a stavom). Prelomenie môže spôsobiť vážne problémy na majetku, napríklad ak máte nádrž na tenkom betóne, terase, na plastových podložkách.
 2. Pozor na rovnováhu: bezpodmienečne musí mať sud rovný podklad, alebo vyrovnaný štrkom. Šikmý podklad znamená vytvorenie tlaku na jednu stenu a riziko preváženia. Na takomto mieste počítajte s prelievaním vody, ak odkvap, alebo prítok presiahne kapacitu.

  sud na daždovú vodu

 3. Pozor na umiestnenie: miesta umiestnenia sudu na vodu ako sú balkóny, bytové terasy, terasové strechy, alebo strmý svah so sklonom sú neprípustné. Pri predstave sud s kapacitou 300 litrov reálne obsahuje váhu 300 kilogramov.
 4. Pozor na komáre: vodná hladina, ktorá je dlhšie prístupná lietajúcim komárom, sa stáva liahňou pre larvy. Takáto nádoba je ďalej zdrojom ďalšej generácie komárov. Čiže zdrojom bolestivých štípancov a väčšieho výskytu bodavého hmyzu v okolí.
 5. Vizuálny problém: sud na vodu možno nie je „pekný“ pod odkvapom. Je to však len sila zvyku. Skúste to s ním mesiac, alebo dva a potom sud premiestnite inam. Pochopíte. Nejeden domáci si zvyká na niečo také ťažko a po pochopení významu vody „po ruke“ a blízko muškátov na oknách bez potreby napúšťať vodu z vodovodu, sa ho už nedokáže zbaviť.
 6. Pozor na naplnenie: naplnený sud napojený na odkvap bude počas výdatných zrážok predstavovať problém tam, kde je jeho sklon. Ohrozená môže byť stena, inak zaizolovaná. Problémová môže byť stena staršieho hlineného domu s podrezaním. Vtedy môže tečúca voda znamenať problém v nedostatočne zabezpečenom podreze. Dajte preto pozor, ak sa sud naplní, aby zbytočne netiekol po inak suchom múre.

POZNÁMKA: Článok vychádza z viac ako 5 ročných skúseností s viac ako 8 sudmi na rôznych miestach hospodárstva, domu aj ďalších stavieb.

sud na daždovú vodu

Kde kúpiť sud na dažďovú vodu a ako?

Sudy na vodu nie je ťažké nájsť v ponukách rôznych obchodov. V našom prípade sme už pre rôzne dôvody zakúpili 6 rôznych sudov na rôznych miestach. Doprava sudu osobným autom je komplikovaná pre širšie časti nádoby a nie každé auto ich dokáže prepraviť. Najmä nie kruhové 200 alebo 300 litrové nádoby – nie sú prepravovateľné osobným autom bežných rozmerov. Špecializované predajne venované záhradkárskym potrebám nám opakovane cenovo aj dopravou kuriérom vychádzajú pomerne draho.

Niektoré akcie v TESCO priniesli v minulosti sudy ako sezónny tovar za 14,90 – 16,90 spolu s vekom a výpustným ventilom. Taktiež sme mali možnosť zakúpiť 200 litrový sud na dažďovú vodu v predajni Kinekus, hoci s vyššou cenou a vyššou dopravou. Avšak aj s malou drevenou paletou navyše, ktorá si u nás našla niekoľko využití za posledné roky. Odvtedy sa však opakovane vraciame do ponuky predajne Hornbach. Článok nie je zaplatenou reklamou tejto predajne. Keďže však opakovane práve online obchod Hornbach zásobuje našu redakčno-súkromnú záhradu náradím, materiálom a nástrojmi s dopravou za nepredstaviteľných 3,90 EUR, považujeme za vhodné upozorniť aj na takúto možnosť.

Sud s objemom 200 litrov je v prípade Hornbachu cca 15 eurovou záležitosťou. Vrátane veka aj výpustného ventilu. Cena za doručenie priestorovo objemnej nádoby je už dlhší čas 3,90 EUR, čo rieši starosti s prípadnou vlastnou prepravou a je motiváciou samou o sebe. Redakcia Dom a záhrada sa sem rada vracia aj pre prístup, rýchlosť dopravy aj dlhodobú spokojnosť.

Upozornenie

Názor a skúsenosti vychádzajú z reálnych skúseností niekoľkých desiatok objednávok. Spomenutý predajca Hornbach disponuje cez objednávky len súkromnou adresou, z ktorej nepoznať, že ide o redakciu DOM a ZÁHRADA a tak nemôže vyhodnotiť jej riešenie s iným postupom, alebo dôrazom. Pozitívna skúsenosť je opakovaná a predajca vnímaný ako spoľahlivý. Pre rýchlosť vybavenia, možnosti platby, aj  balenia jednotlivého sortimentu a jeho zabezpečenia. Hornbach netuší, že zásobuje magazín DOM a ZÁHRADA a za tento názor nijako nezaplatil. Rovnako Železiarstvo Tóth a zmienka o ňom nie je platená reklama, ale uvedenie vychádza z reálnych skúseností.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu