Všimli ste si? Médiá aj verejnosť sú často smutní z búrok a dažďa. My nie

Dokázali by ste si predstaviť rok bez dažďa? Mnohí Slováci a moderátori áno, hoci sami by po pár dňoch radi použili výrazy pripomínajúce prosby „aby aspoň trochu spŕchlo“. Rok 2022 nám bol ešte počas roka 2021 prezentovaný ako extrémne horúci a suchý. Niektorí pestovatelia s hrôzou očakávali, aké budú mať podmienky na pestovanie. Každý správny záhradkár, ktorý nemá len trávnik so samozavlažovaním s jedným či troma stromami, má v záhrade čo robiť. Pri polievaní sa nemíňa len veľa vlastnej práce, ale aj elektrický prúd a namáhajú čerpadlá. Tí, ktorým netesnia rúrky, alebo čerpadlo hapruje, sa tešia každému dažďu.

Dážď búrka

Každý dážď je prínosom do každej živej záhrady. Akákoľvek pravidelnosť dažďa medzi slnečnými dňami je vítaná. Od každého poľnohospodára, ktorý kŕmi všetkých ostatných, po každého záhradkára. Napriek tomu je dážď v týchto dňoch spájaný v médiách so „žiaľ“ či „bohužiaľ“.

Verejnosť radšej víta slnečné dni. Pochopiteľne

V každom jednom rádiu sa pri čítaní správ a prechode na počasie stretávame s názormi, ktoré dažde uvádzajú s rôznymi negatívnymi úvodmi. Je tak poznať, že moderátori žijú v bytoch a nemusia polievať. Alebo len automaticky zastupujú všeobecne vítaný názor, že dážď nie je dobrý a slnečné dni sú tie správne. Dážď je pritom nevyhnutný pre ich vlastné prežitie a istý pomer tu má skrátka svoje miesto a dôležitosť.

Názory v televízii, rádiu, alebo niektorých online médiách možno vidieť sklesnuté pri zmienke o búrkach a dažďoch. Že sa však naplnia zásobníky na dažďovú vodu, voda dosiahne aj na miesta, ktoré nie sú prístupné umelému zavlažovaniu a že sa vďaka spodnej vode dostáva aj do studní, je pre takéto názory vedľajšie. Záhradkárske časopisy naopak hodnotia roky a dažďové prehánky vždy s vítaním každej jednej striedajúcej dni suché. Podobne ojedinelé periodiká venované poľnohospodárom. Spoznávame tak pravidelné dva pohľady a názory.

Z dažďa radosť? Záhradkári nie sú sami

Každý jeden s pozitívnym pohľadom na svet víta každý dážď. A čo hubári? Sú jedni z mála, od ktorých mimo všetkých pestovateľov, počujeme aj niečo iné. Ďalšiu skupinu tvoria alergici, ktorí najmä teraz prežívajú ústup kvitnúcich stromov a kríkov, pričom nastupuje obdobie kvitnúcich tráv. Každý dážď im napomáha prečistiť vzduch, aj okolité exteriérové prostredie od nánosov peľu a prachu.

Berme teda ten dážď ešte viac pozitívnejšie, než doteraz. že upršaný deň pokazil plány na turistiku či relax? Deň je pokazený vždy len do takej miery, ako dovolíme, aby pokazený bol.

Avizované klimatické katastrofy sú zatiaľ zažehnané

Už nejakú dobu nám klimatológovia predpovedajú klimatické katastrofy, ktoré by mohli svet zmeniť tak, ako ho nepoznáme. Deje sa to na iných miestach sveta. Dôvodom pre migráciu z Afriky a Stredného východu tak nemusia byť ani vojny, ale skôr hlad zo sucha. Poloha v strednej Európe nás zatiaľ drží od katastrofických scenárov. Aj pravidelnosť zrážok. Obdobia sucha, ktoré už v stredoveku vyľudnili na ploche neskoršieho Slovenska nemálo obcí a zahubili nemálo ľudí, tu už boli. Ich návrat vieme len čiastočne kompenzovať umelým zavlažovaním a ani vtedy by sme si nepriznali, že máme vážny problém.

Vítajme preto každé striedanie búrok a berme niektorých ľudí v médiách s rezervou. Ich túžba, aby nepršalo vôbec je len podivný humor, či len to, čo chce počuť väčšina ľudí. Po pár slnečných dňoch by mala prísť búrka. Pre zaistenie rovnováhy, života, aj minimalizáciu nákladov, ktoré sú už teraz v mnohých odvetviach v šialených výškach. Aspoň pre tento mesiac sú katastrofické scenáre zažehnané. Plánovaný výskyt dažďa je však i tak vždy vítaný s nechuťou ako negatívum, či hrozba.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu