Nová kuchynská linka: Rohové kuchyne v tvare L

Rohové kuchyne bývajú veľmi praktické a vhodné na aktívne varenie. Sú otvorené do priestoru a dajú sa tak ľahko spojiť s obývacou izbou či jedálňou. Pokiaľ však chcete ich pozitívne vlastnosti čo najviac podčiarknuť, musíte ich predovšetkým správne usporiadať.

kuchyňa v tvare L, unsplash

Dôležitá je nadväznosť prác

Pri všetkých typoch kuchynských liniek platí pravidlo správnej nadväznosti prác, ktorá by mala byť: skladovanie – umývanie – varenie. Pri linkách tvaru „L“ to potom konkrétne vyzerá tak, že by mala na jednom konci začínať chladničkou (môže byť v kombinácii s potravinovou skriňou), ďalej by mala pokračovať aspoň drobnou odkladacou plochou (na vybrané suroviny určené na ďalšie spracovanie), nasleduje kuchynský drez, hlavná pracovná plocha a vedľa nej plocha varná (sporák). Nezabudnite však ešte vedľa sporáka na odkladaciu plochu pre používaný riad či hotové pokrmy, v prípade väčších kuchýň potom môže pokračovať ďalšia pracovná plocha.

TIP: Kuchynská linka v tvare „L“ umožňuje hravý prístup k použitým materiálom. Odvážte sa a skúste skombinovať dva rôzne materiály, ktoré vytvoria kontrastný vzťah medzi jej dvoma stranami. Vaša kuchyňa tak bude pôsobiť veľmi nadčasovým dojmom.

Ako naložiť s rohom

Priestory v rohu kuchynskej linky sú obvykle horšie dostupné, najmä ak ste menšej postavy. Z tohto hľadiska je teda veľmi výhodné do nich umiestňovať drobné spotrebiče (kávovar, kuchynského robota, domácu pekáreň). Možné je to však iba v prípade, že je vaša kuchyňa dostatočne veľká a vy máte ďalšie pracovné plochy na varenie.

kuchyňa v tvare L, unsplash

Do rohu kuchynskej linky môžete umiestniť aj kuchynský drez. Je však potrebné prispôsobiť samotný tvar rohu, aby bol pohodlne prístupný, čo znamená riešiť roh skosením alebo zaoblením. To isté v podstate platí, ak by ste chceli v rohu zriadiť hlavnú pracovnú plochu.

Veľmi efektne bude pôsobiť aj digestor s varnou plochou umiestnenou v rohu. Je však potrebné zvoliť taký typ digestora, ktorý je pre túto polohu určený. Zároveň je vhodné vybrať digestor so zaujímavým dizajnom, ktorý si také čestné miesto zaslúži. A rovnako ako v predchádzajúcom prípade upravte tvar rohu tak, aby sa vám čo najlepšie prispôsobil.

Nebojte sa experimentovať

Kuchyňa tvaru „L“ môže byť navrhnutá s rozdielnymi výškami pracovnej plochy. Každá činnosť v kuchyni je totiž pohodlná v trochu inej úrovni od podlahy, a napriek tomu je väčšina kuchynských liniek navrhnutá iba na jednu priemernú výšku.

kuchyňa v tvare L, unsplash

3 tipy ako vhodne doplniť kuchyňu v tvare L:

  1. Kuchynská linka tvaru „L“ je veľmi otvorená do okolitého priestoru a pokiaľ voľne nadväzuje na obývaciu izbu, je vhodné ju prirodzene „uzavrieť“. Najčastejšie sa do jej voľného rohu umiestňuje jedálenský stôl, ku ktorému tak budete mať pohodlný prístup, ale zároveň nebude príliš ďaleko na servírovanie. Pokiaľ práve nestoľujete, môžete plochu stola užívať na odkladanie surovín a riadu, pre ktorý už na linke nemáte miesto.
  2. Pokiaľ vám nedostačuje priestor existujúcej kuchynskej linky, môžete ju doplniť pracovným či varným ostrovčekom. Jedná sa o veľmi zaujímavé riešenie nielen z hľadiska praktickej stránky kuchyne, ale aj jej dizajnu. Kuchynské linky tvaru „L“ sú pre umiestnenie ostrovčeka ako stvorené, nesmiete však zabudnúť na úskalia, ktoré so sebou toto riešenie prináša.
  3. Kuchynskú linku tvaru „L“ je možné tiež vhodne doplniť barovým pultom. Ide o ďalší spôsob ako si rozšíriť pracovnú či skôr odkladaciu plochu a ako urobiť vašu kuchyňu oveľa atraktívnejšou. Barový pult potom bude dobre slúžiť na rýchle stravovanie, napríklad počas raňajok.

Foto: unsplash


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu