Letné horúčavy: 3 dôvody, pre ktoré je v podkroví teplo ako v saune

Horúčavy a letné počasie sú problém pre všetky zvieratá, starších ľudí, detí, čokolády na palubnej doske, sviečky pri okne, asfalt na cestách. Lenže horúčavy sa podpisujú aj na teplotách v interiéri a pod strechou. Práve strecha dokáže vytiahnuť teploty k päťdesiatke pomerne ľahko a stačí k tomu pomerne málo. Sami zisťujeme, ako veľmi sa pobyt v podkroví môže podobať na pobyt v suane, čo nie je ideálne ak sa pokúšate práve takýto priestor zobytniť. Sú však tri oblasti, ktoré je možné pozrieť, zhodnotiť a možno sa ich pokúsiť napraviť.

Strecha tmavá, montovaný plast

Tmavý odtieň krytiny

Tmavé odtiene, ako sú carbon, antracit, tmavohnedé varianty a odtiene príbuzné k čiernym vo všeobecnosti slnečné lúče lákajú oveľa viac, než svetlé odtiene klasickej červenej. Aj preto sa takáto strecha zohrieva v lete viac. To je skvelá vlastnosť v zime, no pri izolovanej streche to teplo z vonka nemá veľmi význam. Aj to je dôvod, kedy vstup do tmavej je síce na oko krásny, no má svoju nevýhodu na strechách, kde by bolo vetranie problém, alebo ktoré by neboli dostatočne odvetrávané.

Vetranie cez vetracie škridly

Moderné strešné riešenia myslia na tak banálny prvok ako je vetracia škridla. Ide o akýsi malý mini-vikier zabudovaný v škridle. Tie sa rozmiestňujú pravidelne vo vyšších radoch škridly, keďže práve tam teplo stúpa najviac. Odvetrávacia škridla pomáha znižovať šialené teplotné rozdiely medzi teplotou nad a pod krytinou. Výrobcovia strešných krytín dnes ponúkajú aj práve tieto škridly k svojim modelom celkom bežne. Treba len počítať so zvýšenou cenou od klasickej škridly. Pozor na solárne panely. Teplo pod nimi a ešte aj pod škridlou sa rovnako tak rieši odvetrávaním.

Zaizolovaná strecha a stojatý vzduch

Strechy s tmavšou krytinou bez izolácie a bez vetrania sa vyhrejú rýchlejšie. Izolovaná strecha sa vyhreje možno pomalšie, ale teplo si vie udržať. Izolovaná je vždy lepšia ako strecha nezaizolovaná, čo sa prejaví najmä v zime. Nahodená sklená vata je naozaj dôvod, pre ktorý sa bude teplo v priestore držať dlhšie a počas noci nebude tak rýchlo unikať. Nevetrať tento priestor počas horúčav, večerov, či nocí znamená držať si vysokú teplotu. To nie je dobré pre mnoho materiálov, niektoré nátery, chemické látky ako sú lepidlá, rôzne spoje na fóliách a podobne. Vhodné a kvalitné materiály pre tento účel počítajú s vyššími teplotami, no nie všetko mávame v podkroví len z kvalitných materiálov.

Vo vnútornom priestore je to najhoršie stojatý vzduch. Vzduch sa nemieša, drží a ohrieva. Prúdenie vzduchu pomocou ventilácie, či otvorených okien do prievanu vie spraviť veľa. Sú elektronické systémy, ktoré sa starajú o ventiláciu, pravidelné prúdenie vzduchu, odvetrávanie. Systémy na strešných oknách dokážu taktiež vytvárať podmienky na vetranie,  reagujú na dážď zatvorením, či na konkrétne hodiny taktiež.

Stále pritom nejde o klasické klimatizácie, ktoré sú tiež riešením, no drahším. Ak už sa večer nahromadí teplo z celého dňa, večerné vetranie naozaj nezaškodí. Práve naopak.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu