Ručný hoblík na drevo je jedným z najzákladnejších nástrojov od počiatku tesárskeho remesla. Moderná doba nám síce umožňuje objednať si profíkov, alebo rovno ohobľované dosky, no aj pri nich sa neraz zíde mať svoj vlastný hoblík. Investovať doň netreba ani veľké peniaze. Na profesionálny nástroj postačí aj suma do 70 EUR. Zadovážili sme si takto hoblík známeho výrobcu, BOSCH PHO 1500. 2,4 kilogramy vážiaci elektrický prístroj, ktorý nepotrebuje priveľmi tlačiť a hobľuje takmer sám bez akejkoľvek ťažkosti. Je fajn, ak má jeho používateľ nejaké skúsenosti.
No aj pre amatéra a začiatočníka nepredstavuje žiadne riziko. Jeho spoľahlivosť vie takpovediac bez následkov naučiť aj amatéra, čo si smie a nesmie dovoliť od hoblíka.
PHO 1500 nezaraďujú medzi „hobby nástroje“ ale skôr pre profesionálov. Telo je z pevného plastu, typicky BOSCH zelenej farby. Tlačidlá sú červené, podobne ako klapka, ktorá sa automaticky preklopí, aby zdvihla hoblík, ak ho ešte rozbehnutý pokladáte na zem, či iný povrch. Pevné telo má jediný pohyblivý ovládací diel, mimo spúšť a poistku. Je ním otočné nastavenie hĺbky hobľovania.
Hĺbka hobľovania má mnoho medzistupňov od 0,25 po 1,50 mm. Hoci reálne sú naznačené číslami len tri hodnoty, otočný nastavovač sa drží pevne na tej hodnote, ktorú si vyberiete. Ide o mechanické otáčanie, žiadna elektronika.
Súčasťou balenia je imbusový kľúč určený pre výmenu hobľovacieho noža, ako aj hobľovací nôž, ktorý je už nasadený. Nie je nutné po rozbalení kúpeného balenia nič nastavovať. Hoblík je továrensky pripravený a je mu možné dôverovať. Imbusový je ukrytý na prístroji, má tam celkom zaujímavo riešené miesto, vďaka čomu sa nestratí. Súčasťou balenia je aj manuál. Náhradné nože do hoblíka sú označené ako typ 2 608 635 376. Toto podivné číselné označenie trochu znemožňuje pamätanie si modelu nožov a je škoda, že obchod, kde sme si kúpili sami hoblík neponúka aj nože na prikúpenie „pre prípad“.
Pri objednávke dreva na domáce práce, tesárčinu, či výstavbu drevodomu sa v cenníkoch dodávateľa nachádza drevo nehobľované. Zväčša práve to aj nakupujeme. No neraz sa nám hodí, ak má drevo opracovaný povrch a netvorí riziko, napríklad pre podlahy, či interiérové obklady, schody a pod. Hoblík nájde uplatnenie pri mnohých aplikáciách. Najmä znižuje cenu dreva, ktoré si môžeme objednať nehobľované a opracujeme si ho podľa potrieb.
foto: pohľad na regulátor hĺbky hobľovania
Práca s ním je vykúpením z nákladov na hobľovaný materiál – cena za hoblík sa vracia pri väčšom nákupe dreva. No je dlhodobou investíciou do dielne. PHO 1500 má necelé tri kilogramy, no človek ho nemusí tlačiť a ani veľmi dvíhať. Na rovnom podklade pokladaný drevený materiál zvláda hobľovať bez potreby tlaku a veľkého tlačenia.
foto: vzhľad pilín pri 1,5 mm hobľovaní
Veľmi dôležitým dielom pre hoblík sú nože. Hoblík pracuje s jediným ostrým plátkom, ktorého nasadenie je vecou dvoch minút. Sami odporúčame nespoliehať sa len na jediný nôž, ktorý je súčasťou balenia, ale mať v rezerve jeden, alebo dva navyše. Jednak pre budúcnosť, ako aj pre prípady, kedy sa k náhradnému nožu nedostanete ľahšie ako čakaním a hľadaním otvorených stavebnín. Nôž, ktorý je poškodený napríklad pre nevhodné hrčavé drevo (bežne toto nôž zvláda, ale aj tvrdý kov sa vie unaviť, keď to najmenej potrebujete), alebo pozabudnutý klinec, znehodnocuje neskôr ďalšiu prácu. Určitým spôsobom sa dá problému ryhovania zbaviť prácnou prácou s najnižšou možno účinnou hĺbkou hobľovania, čo však stále nie je stopercentným výsledkom.
Nešťastné je, že náhradný nôž je nutné kupovať podľa čísla. Nie všade budú vedieť pohotovo poradiť, ktorý nôž je vhodný pre PHO 1500. Nože do hoblíka sú označované a uvádzané pod číslom 2608635376, s medzerami uvádzaný ako 2 608 635 376, s týmto číslovaním sa dajú nájsť v online predaji. V obchode OKmarket https://www.okmarket.sk vychádza cena do 10 EUR, v čase prípravy recenzie je porovnateľne najnižšia. Na zahraničných predajných portáloch je cena podstatne vyššia, ako na Slovensku, pričom ju predražuje aj poštovné. Odporúčané sú aj výrobcom len originálne nože vlastnej značky. Pre rýchle odlíšenie od iných nožov postačí poznať aspoň posledné tri číslice „376“.
TIP: Náhradný nôž má zmysel aj pre prípad opotrebovania brúsnej časti, únavy kovu, či plánovania náročnejšej práce.
Zakúpený prístroj v apríli 2019 využívame pravidelne aj počas leta 2019 pri výstavbe podkrovia, detského ihriska a ďalších prvkov, či príprav sušených dosiek. Je tým nástrojom, ktoré patria medzi spoľahlivých pomocníkov v našej dielni. Tak ako napríklad akumulátorová vŕtačka Extol Industrial LI 16CD, alebo METABO KS 216 M. Význam slova spoľahlivosť sa ukrýva najmä v tom, že s nimi viete počítať a dostať z nich vždy to, s čím počítate bez nepríjemných prekvapení.
Vývoj ceny:
0 komentárov