Recenzia: výkonný tyčový vysávač Rowenta X-Force Flex 15.60

Stojaci tyčový vysávač so silným výkonom a bez kábla. Súčasný trend vysávania. Chceme jednoducho lietať po dome s tým, že chrbát nie je nutné skláňať a vysávanie má byť aj zážitkom. Nie utrpením. Tyčové vysávače na batériu používame už roky. Aj my sami v redakcii sme už mali niekoľko kúskov. Každý novší kúsok prináša pokrok. A nie je tomu inak ani teraz.

Máme Rowenta X-Force Flex 15.60

V minulosti sme už o vysávačoch X-Force písali. Patrí medzi výkonné stroje so silou, mimoriadnou výbavou, aj eleganciou. Jeho výbava je zaujímavá. Prekvapením bude pre svojho majiteľa už pri rozbaľovaní a následne aj počas používania. Má niekoľko predností na ktorých značka Rowenta stavia marketing. Silný výkon, až päť rôznych rýchlostí, zaujímavé vlastnosti, kefy, násady, aj umývanie dlážky vodou… kombinuje naozaj unikátny elegantný dizajn a ohybný kĺb.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: ohyb FLEXI kĺbu cez tlačidlo je jednoduchší, ako sa dá vyčítať z obrázku

Spájanie, oddeľovanie a ohýbanie tohto kĺbu je záležitosťou stlačenia jedného mechanického tlačidla v danom diely vysávača. Všetko do seba ľahko zapadá. Následne stačí vysávač nadvihnúť a celý sa automaticky narovná a viac „neláme“. Cez podobné tlačidlo sú poistené aj jednotlivé diely. Rovnaký konektor a násada sa týka stojanu, hlavíc, aj prípadných ďalších dielov. Od prvého použitia je vysávač v našom prípade prekvapením. Môže za to aj automatický režim, ktorý rýchlosť a silu upravuje podľa typu koberca.

Prvé dojmy a unboxing

Pri rozbaľovaní (aj používaní) má používateľ jasno v tom, že má čo dočinenia s prémiovým, alebo lepšie povedané lepším výrobkom. Rowenta vás vymeniteľné náhradné diely nebude nútiť kupovať hneď, ak vám ich ponúkne do zásoby rovno. Veľká škatuľa s rozmermi 765*232*485 mm v sebe ukrýva dve poschodia úložných priestorov. S nimi počítajte pri rozbaľovaní „na plocho“. Položiť ich potom môžete vedľa seba (obe polovice nie sú spojené). Na prvý pohľad na množstvo úhľadne zabalených dielov to môže pôsobiť ako príliš podrobná skladačka. Ale je to len prvý dojem.

Systém postavenia vysávača, aj stojanu pre tento vysávač nie je náročný. Dá sa pochopiť ľahko, pretože určité diely po postavení vysávača sú hlavicami, filtrom a to ostatné je jasný stojan. Ten má aj výraznú podložku, na ktorú je možné vysávač pokladať s klasickou hlavicou, rovnako ako s tou na vodné vysávanie a vytieranie dlážky. Zároveň sú na stojane otvory, do ktorých je možné podľa ľubovôle a mieri používania nastrkať zvyšné hlavice.

Príslušenstvo Rowenta Xforce flex 15.60

Vysávač je dodávaný mierne nabitý na vyskúšanie, no žiada si vlastné dobytie. Hlavná jednotka s motorom má na sebe napojenú batériu. Pozor, v tomto prípade ide o batériu, ktorú je možné vyberať a nahradiť napríklad inou. To bežne pri vysávačoch nemáme. Zväčša je batéria pevná a jej poškodenie znamená poškodenie celého vysávača.  Rowenta X-Force Flex 15.60 nie je lacný vysávač. Je výkonný, výbava je naozaj bohatá a zbabrať model neoddeliteľnou batériou by bolo nešťastie. Nabíjanie je možné cez trafo a konektor vkladaný do batérie.

Ak nainštalujete stojan, trafo-konektor nabíjania je možné vložiť priamo do stojanu a ponechať v zástrčke. Tým pádom pri každom postavení vysávača do stojanu dôjde k nabíjaniu. To sa po nabití batérie vypne. Vysávač je tak stále pripravený. Nabíjať sa dá aj bez púzdra. Nabíjačku skrátka môžete používať aj na priame nabíjanie batérie bez stojanu.

Prvé zapnutie a práca s vysávačom

Výborné na vysávačoch Rowenta X-Force Flex je ovládanie. Model 15.60 má tri tlačidlá s ukazovateľom hodnôt. Displej nám tak zobrazí zostávajúci čas práce v danom režime na aktuálnom nabití. Čas sa zmení podľa toho, aký výkon zvolíme. V prípade potreby, ak prechádzate veľkým domom a ešte vám zostáva určitý priestor, aspoň jasne vidíte, čo si môžete ešte dovoliť. Ukazovateľ času je nesporné plus.

Iným plusom je výber rýchlostí, ekonomický režim, automatický režim, alebo extra boost výkonu. S vysávačom sa narába veľmi jednoducho, pretože je pomerne ľahký. Pre kĺby a hladký pohyb sa dá ľahko manévrovať a ohýbať. Vysávač je v ideálnej výške, všetko funguje hladko a aj ovládanie spúšte v jednej ruke na spôsob pištole je niečo, na čo sa dá ľahko zvyknúť. Spomínaný extra boost je vlastne druhá pištoľová spúšť, ktorá sa nachádza vedľa a má iný typ zaťahovania. Pri bežnom vysávaní ho môžete kedykoľvek zatiahnuť a tým sa výrazne zvýši výkon vysávača.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: sivá spúšť je bežné tlačidlo. Červené je extra boost.

 • Použiteľný extra výkon sa dá využiť napríklad pri prechode rôzne znečistenými miestami
 • Pri miestach, kde máte iný povrch, alebo potrebujete naozaj zabrať bez ovládania rýchlosti na tlačidlách a na displeji z hora.

Rowenta X-Force Flex 15.60 a ohybný kĺb

Vysávač, ktorý je možné v polovici ohnúť a povysávať s ním aj pod posteľou alebo pod skriňami má svoje výhody. Sme takí, ktorí majú nábytok na nožičkách a tak funkciu ocenia. Pod posteľou, gaučom, ušiakom, kreslami, stolami a ťažkými stoličkami sa nejaký ten prach hromadí. Siahnuť po ňom vysávačom sa možno dá aj odňatím hlavice so samostatnou rúrkou. Ohybný kĺb dovolí dolnej polovici prístroja dosiahnuť vodorovnú polohu a dosiahne tak viac ako pol metra pod posteľ. Aj viac, záležiac odvýšky nožičiek, pokiaľ dovolia vojsť čiastočne aj druhej polovici.

Sklápanie kĺbu je záležitosťou jedného stlačenia, na ktoré sa dá zvyknúť. Následne je to veľmi jednoduché. Nežiada si to ani veľmi premýšľať.

Ručný vysávač malý

Celý tyčový vysávač je tvorený základnou časťou s motorom, ktorú ak odpojíte od tyče, v rukách vám zostáva malý ručný vysávač. Malý, avšak stále so silným výkonom. Porovnateľne silnejším, než akýkoľvek iný vysávač z množstva, ktoré sme dosiaľ mali. Jedným z prídavkov – flexibilná mimoriadne ohybná násada – je možné povysávať auto, alebo akékoľvek iné stiesnené priestory. Pre extrémnu ohybnosť násady sa dá dostať naozaj všade a slušne dôkladne. Toto nie je trápenie s výkonom, alebo ťahaním káblov. Akumulátorový bezkáblový vysávač zväčša nemá takto silný výkon. Rowenta X-Force Flex 15.60 je však predsa len drahší prístroj, takže si môžete pre zmenu zvyknúť, že aj výkon jeho používateľa poteší.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: ručný vysávač s extra ohybnou hadicou na ručné vysávanie.

Na malý ručný vysávač je možné nasadiť akúkoľvek násadu aj bez ohybnej tyče. Dokonca stojan a jeho diely, sa dajú v prípade potreby tiež použiť. Získate tak niekoľko variácií rôznych vysávačov, dĺžky a použitia. Alebo sa spoľahnete na klasiku, bežnú tyč a univerzálnu násadu. S malým vysávačom a priamo nasadenou násadou na čalúnený nábytok sa ľahko poprechádzate po kreslách a tvarovaných sedačkách, či posteliach.

Údržba

Bezsáčkový vysávač šetrí nervy aj čas. Povysávaný prach a smeti ľahko vysypete do koša a znova nádobu nasadíte naspäť. Vnútorné ústrojenstvo chrániace filter je ľahko prístupné z hora nádoby. Pootočením je možné filter vybrať a umyť pod tečúcou vodou bez drhnutia. Je skvelé, že Rowenta do celého veľkého balenia pribaľuje ešte jeden filter pre budúcnosť. Z preventívnych dôvodov si tak nie je nutné hneď kupovať jeden náhradný ak sa neobvykle s touto prevenciou stretávame už v základnom balení.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: nádobka na prach a vo vnútri je filter.

Vysávač sa dá ľahko skontrolovať. Mieru naplnenia odpadom je totiž vidieť cez priehľadnú stenu nádoby. Vidíte tak rovno aj to, čo bolo to prekvapenie niekde pod posteľou, ktoré urobili ten podivný zvuk… kúsky lega, alebo kúsok keksu. Pri deťoch je tento vysávač dôležitý pomocník. Rovnako ako pri domácich zvieratách, keďže jeho  výkon vyťahuje aj tie chlpy, ktoré ste dovtedy možno na zemi nevideli.

Na čo myslieť pri kúpe a skladovaní?

Rowenta X-Force Flex model 15.60 má niekoľko násad a príslušenstva, ktoré môže byť po ruke ak chcete udržiavať dokonalú domácnosť. Nahradiť môže akýkoľvek iný vysávač v dome. Okrem priemyselného a vysávača na popol. Nepotrebuje žiadne vrecká a teda ďalšie investície. Ide o veľké balenie a viacero dielov. Celú škatuľu možno odložíte do pivnice, alebo na povalu. Niektoré diely však budú potrebovať nejaký priestor. Menej frekventovaný, no nepochybne sa zídu.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: vysávač má niekoľko násad. Napríklad aj malú turbo kefu, ktorú využijete na menšie plochy, napríklad aj sedačky.

Stojan nemusíte vôbec používať na „parkovanie vysávača“ ak viete samostatnú časť na vkladanie vysávača priskrutkovať o stenu. Avšak je lepšie to mať celé v jednej sade. Priskrutkovanie o stenu môže mať zmysel pre zvýšenie stability. Má otvory, ktoré sa dajú využiť na navŕtané skrutky a vysávač je tak možné priamo vešať na stenu. Môže byť zavesený, hoci myslite na zachovanie prístupu k elektrickej energii a nabíjanie. (pozor pri vŕtaní na prítomnosť káblov). Bez vŕtania si vystačí so stojanom, na ktorom drží pevne bez lability. Samotný vysávač však pri vysávaní sám o sebe nestojí. Ostatne tak, ako je bežné pri výkonnejších vysávačoch. Je to škoda.

Nadšenie z Rowenta X-Force a definitívny názor

V našej redakcii máme v tejto chvíli už 6 rôznych značiek a 11 modelov vysávačov. Možno o niektorých vysávačoch dnes už ani nevieme, kde ich máme, ale vieme s ktorým sme dlhoročne spokojní. Rowenta X-Force Flex 15.60 nám v tejto chvíli nahradzuje hneď dva prístroje. Jeden pre slabší výkon vekom a druhý pre výkon svojou kapacitou. Čierne prvky so sivou a bronzovou pôsobia elegantným dojmom, futuristický vzhľad prinúti návštevu pozastaviť sa, či je to naozaj „len vysávač“ a výkon presvedčí o tom, že dobrý vysávač.

Rowenta x-force flex vysávač recenzia

foto: na dlážku, aj koberec s vysokým vlasom. Zvláda rôzne povrchy.

Výbornou vlastnosťou je výkon, niekoľko stupňov rýchlosti a variácie použiteľnosti. Vysávač je ihneď pripravený, stále po ruke, nevyžaduje ťahanie káblov, žiadne prepínanie, nasadzovanie a ani neistotu pri tom, či je plný, alebo nie. Vidíte, či je plný. Vidíte aj displej, ktorý jasne ukazuje, čo si ešte môžete dovoliť. Výkon regulujete tak, že vidíte presne stupeň výkonu, alebo nastavíte niečo iné. Vo chvíli, keď narazíte na smietku provokatéra, ktorá sa odmieta vzdať, pomôže extra výkon s zaujímavo riešenej alternatívnej spúšti.

Recenzia, hodnotenie vysávača Rowenta X-force flexi 15.60

foto: Rowenta X-force Flexi 15.60 v podobe ručného vysávača len s násadou na čalúnenie

Ovládanie je veľmi jednoduché, poskladanie prístroja rovnako tak. Rowenta pri tomto modeli neprináša žiadne otázniky a nejasnosti. Uspokojí aj najnáročnejšieho používateľa. Poskytne mu totiž prístroj, ktorý môže postaviť alebo zavesiť. Po nabití bude pripravený po ruke. Nebude si žiadať žiadne extra nastavenia. Je ním možné rovno vyraziť na koberce a podlahy. Dostaneme sa s ním všade, aj na menej prístupné miesta a nebude nás trápiť ani piskľavým zvukom. Tie ekonomické režimy, ktoré poslúžia na prach a nenáročné podlahy, sú pomerne tiché. S nimi sa dá vysávať až 80 minút. So silnejším výkonom menej.

Technické vlastnosti:

 • Ohybný kĺb na dosiahnutie nedostupných miest pod posteľou a nábytkom
 • 9 článková lítiová 32,4 V batéria odnímateľná (plné nabitie do 3 hodín)
 • 5 rôznych rýchlostí vrátane automatického režimu, ktorý si prepína výkon podľa povrchu
 • V balení je hlavica pre štrbiny, pre vodné vytieranie, turbokartáč, alebo na čalúnený nábytok,
 • Vodná hlavica má v balení náhradný mop
 • Náhradný filter v balení
 • Turbokartáč a flexibilná násada na vysávanie v stiesnených tvarovaných priestoroch (auto, kamión, karavan, stan, kočík, priestory v nábytku a alebo náročné a neprístupné priestory v extrémnom uhle)
 • Digitálny displej s ukazovateľmi výkonu a zostávajúceho času
 • HEPA filter pýšiac sa filtráciou s úspešnosťou 99,9% prachových častíc
 • Nádoba na prach má objem 0,9 litra a ľahko ju celú umyjete pod vodou vrátane filtra samotného (opätovné použitie po úplnom vysušení)

Postrehli sme, že samotný výrobca Rowenta považuje tento model za svoj najvýkonnejší. Môže to byť pokojne pravda. Obsahuje zdokonalenia oproti podobným modelom s mierne nižším číslom. Má silný motor, na ručné vysávanie naozaj neprimerane silný. Výkon je cítiť. Vysávač naozaj vysáva to, čo mu povysávať dáte a nepotrebuje k tomu presviedčať. Práve svojim výkonom tak šetrí čas a dovolí nám po vysávaní robiť niečo iné.

Oficiálne stránky výrobcu a podstránka modelu vysávača: rowenta.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu