Lepidiel je na trhu veľké množstvo. Záleží na spôsobe jeho použitia a určenia vzhľadom na materiál. V rámci univerzálnych lepidiel by sme tiež vedeli vymenovať známych výrobcov, aj rôzne spôsoby aplikácie. Lepidlo v spreji bolo pre nás novinkou. Síce Super 77 od 3M je určené hlavne pre priemyselné použitie, ale pozreli sme sa naň aj pri tom domácom.
Univerzálne lepidlo Super 77 na prvý pohľad vyzerá ako farba v spreji. Čierna plechovica s červenými prvkami vo farbách loga 3M sa pýši objemom 500 ml. Celý papierový polep plechovky má dve vrstvy s upozorneniami v mnohých jazykoch. Text najmä upozorňuje na opatrnosť pri práci a pravidlá použitia.
Že nejde o len tak obyčajný sprej je jasné pri otvorení. Tryska má drobnú žltú nadstavbu. Pri jeho striekaní z blízkosti nejde o veľký rozptyl a viac menej poslúcha podľa toho, ako sprej nakláňate a držíte. Rozptyl určujete sami zmenou vzdialenosti trysky od povrchu, ktorý chcete pokryť lepidlom a silou stlačenia trysky. Ak však začne vznikať na lepenom povrchu pena, uberte zo sily nástreku. Nechcené miesta si viete zakryť. Sprej nie je ťažký, takže jeho držanie netvorí problém navyše. Výrobca odporúča rukavice a ochranné pomôcky. Tie nikdy nie sú na škodu. Sprej ale netvorí zápach. V exteriéri a ani v uzavretom interiéri. Citlivejší používatelia sa však na toto zistenie nemusia spoliehať.
Klasické lepidlo je vždy nutné nejakým spôsobom nanášať. Špiniť sa tak môžu aj samotné nástroje. Prípadne ak potrebujete pridržiavať nejaký materiál, už vám veľa rúk nezostáva. Tu vidím hlavné výhody lepidla v spreji, ktoré potrebuje len jednu ruku a nič viac. Pochopiteľne, miesta, ktoré nechcete mať poznačené lepidlom, prekryjete fóliou, hárkom papiera, či maskovacími páskami, ktoré tiež ponúka 3M. Rozptyl spreja však ľahko určíte sami spôsobom jeho nástreku..
Príklady nášho praktického použitia
Príkladov vie byť pri multifunkčnom lepidle naozaj mnoho. Spomenieme aspoň tie, kde sa podarilo jeho vlastnosti využiť plánovane, ale aj spontánne. V rámci testovania sme použili viacero materiálov na seba, alebo sme ich zámerne kombinovali. Medzi inými, šlo aj o lepenie kožušinového poťahu na drevenú taburetku.
Prípad taburetky, ktorej pôvodná kožušina doslúžila a rozpadla sa. Pred každým lepením platí pravidlo, že je potrebné pôvodný poklad prečistiť, odmastiť a ideálne zľahka vybrúsiť. Je celkom jedno, či je drevený povrch lakovaný, alebo drsný nelakovaný. Na oboch typoch dreveného povrchu stačí naniesť sprejom vrstvu a priložiť novú kožušinu. Ideálne zaťažiť. V prípade nerovností (tvarovanie sedacej časti) nábytku je v takomto prípade dobré zaťažiť ho, povedzme trochu kreatívne. Vreckami ryže, alebo stĺpcom ťažších vyžehlených plachiet. Zasychá pokojne po desiatich minútach. Výhodou tohto lepidla je aj to, že spoj nestvrdol, aj keď je dostatočne pevný, a je neviditeľný.
Papier: nástrek hárku papiera samotný papier nepoškodí a nezvlní, ak to s množstvom lepu nepreženiete. Priložený papier ide v sekunde až do piatich sekúnd odlepiť. Potom to už ide ťažšie, lebo sila lepeného spoja s postupujúcim časom rastie. Papier viac a viac drží a už hrozí jeho poškodenie. Lepidlo na papier funguje na výbornú. Na kartónový papier rovnako, ale na dokonalú pevnosť spoja potrebuje lepidlo v spreji pri tomto materiáli ešte pár ďalších sekúnd, než sa prejaví v plnej sile. Dolepenie chýbajúcej tapety na stenu netvorí žiaden problém. Tapeta sa dá nastaviť a keď ste si istí, len pritlačíte a drží na svojom mieste už na stálo… a zatiaľ sa nechystá rozmyslieť si to.
Drevo: čisto pre otestovanie sily sme zlepili zhruba 500 gramové strešné laty k sebe. Lepivá plocha 16 cm2 postačila na udržanie kusov dreva na sebe po polhodinke schnutia. Na oddelenie bolo nutné použiť obe ruky a trochu sily. Oba kúsky boli len priložené.
Treba dodať, že lepidlo je určené pre menšie a ľahšie kúsky dreva. Napríklad modely, alebo opravy doplnkov, interiéru, líšt. Uchytili sme ním napríklad otvárajúcu sa lištu na drevotrieskovej staršej komode. Ideálne je mäkké drevo ako smrek, či borovica. Drevo nepoškodzuje. Zanecháva film. Pri väčšom množstve môže zanechať drobné bublinky, no stále ide o nepatrné množstvo oproti iným lepidlám. Povlak sa dá ľahko odstrániť napríklad jemným brúsnym papierom. Lepidlo sa dá pretierať farbami.
Polystyrén a plast: polystyrén na polystyrén sa obvykle vďaka vlastnostiam tohto materiálu na seba lepí ťažko. Ale s lepidlom v spreji Super 77 spoj funguje rýchlo a účinne a to aj vďaka ľahkosti materiálu. Polystyrén navyše vôbec nie je rozleptaný, takže sa neznehodnotia jeho konštrukčné vlastnosti. Tenký polystyrén nie je poznačený roztápaním štruktúry, ani farbením bieleho polystyrénu do žlta, ako tomu je pri mnohých iných lepidlách, ktoré nie sú primárne určené na polystyrén. V rámci plastových materiálov sme lepidlo použili aj na nahradenie už nelepivej pôvodne lepivej časti na izolačnom páse po obvode vstupných dverí. Drží zase pevne, hoci je vhodné používať sprej s prekrytím nežiaducich miest. Istota je istota.
Hlavnými materiálmi, s ktorými sa dá univerzálne lepidlo v spreji použiť, sú papier, drevo, textil a rôzne ľahké materiály. Sprej ich neničí, ale naozaj lepí. Je šetrný k povrchom, čo je výhodou a nepridáva to tak prácu navyše. Využitie nájde v dielni rodinného domu, v kreatívnej dielni v byte, u umelcov a aj medzi mladými. Za krátky čas doma našlo uplatnenie pri lepení dekorácií, ktoré nie sú vybavené lepiacimi plochami. Dovolíme si tvrdiť, že pred Vianocami toto lepidlo nájde uplatnenie pri mnohých dekoračných prácach, kde sa lepidlo jednoducho vždy hodí.
Uplatnenie nájde aj u tých, ktorí lepia rôzne ľahké materiály v rámci svojej profesie. Pri hľadaní príležitostí na vyskúšanie možností a medzí jeho využiteľnosti, sa nám podarilo zostaviť aj niekoľko výhod. Takých, ktoré lepidlo v tejto podobe nesporne má.
0 komentárov