Keď nemôžete vŕtať: pripevnenie zrkadiel či prahov bez vŕtania

Pri zariaďovaní kúpeľne, či osadení nových dverí je neraz dilema, či poškodiť a risknúť vŕtať do obkladu kvôli zrkadlu, alebo to skúsiť bez vŕtania. Pomerne dosť veľa vecí je možné vyriešiť bez vŕtania, aj keď vŕtanie je vždy záruka toho, že daná vec bude naozaj držať na svojom mieste. Pripevniť zrkadlo na stenu v kúpeľni alebo záchode nemusí byť veľká pohroma. Drahý obklad ak puká, nevŕtajte doň. Ak ste im veľmi neverili, skúste to. Lepiace pásky určené práve na lepenie zrkadiel o stenu nie sú až tak veľkým riskom.

Pripevnenie zrkadiel o stenu

Obojstranné lepiace pásky – sú určené práve na lepenie zrkadiel sú bežne dostupným artiklom, ktorý nájdete v predajniach práve v blízkosti vybavení kúpeľní, zrkadiel, pri zrkadlách, čistých sklách alebo silikónoch. Chce to len zaistiť čistý povrch na obklade aj na zadnej strane zrkadla. Jarovou vodou vyčistený a vysušený podklad na oboch miestach je správne pripravený povrch pre nalepenie lepiacej pásky. Doprajte jej pokojne viac a rovnomerne. Zrkadlo následne prikladajte veľmi opatrne rovnomerne bez ponáhľania sa niektorým rohom viac ako opačným. Hore je možné položiť vodováhu, alebo za asistencie manželky vás bude navigovať už azda správne aj bez vodováhy. Príliš ťažké zrkadlá by mali zvoliť silikón.

Bez vŕtania, obojstranná páska prilepenie zrkadlo

Lepiace silikóny a lepidlá – dobrou voľbou sú aj lepiace silikóny a im podobné lepidlá. S akoukoľvek lepiacou hmotou nepreháňajte množstvo. Najmä nie na okrajoch. Trikom, ktorým je možné zaistiť väčšiu silu upevnenia, je zhruba 5 centimetrový kruh silikónu, ktorý ak sa pritlačí o obklad bez špáry, môže vytvoriť podtlak držiaci akýkoľvek tvrdý a hladký povrch ešte silnejšie. Urobte si podobné kruhy aspoň dva. Pokiaľ vám ide o zachovanie obkladu, zvoľte také lepidlo, ktoré bude možné o niekoľko rokov odstrániť ľahšie, ako zbíjačkou.

Prah do dverí

Dnes je bohatá variácia výberu toho, čo nám ponúkajú do dverí. Tam, kde sa stretávajú dlažba s plávajúcou podlahou, mení sa výška, alebo kde sa len stretávajú dve miestnosti, tam patrí prah. Dnešné obložkové dvere si vystačia aj bez prahu, no kvôli podlahovej krytine a jej deleniu má tento prah zmysel vizuálny, aj funkčný. Sú také, ktoré vŕtame. Sú také, ktoré lepíme a ide to pomerne hravo. No sú aj také, ktoré nemusíme lepiť, pretože lepivú látku už priamo obsahujú. Prahy do dverí na svojich bočných hranách môžu byť vybavené lepiacim gélom, ktorý je však extrémne silný a môže tak zachytávať aj nečistoty, kým sa ho podarí nasadiť.

prechodová lišta, prah nalepovací

Nasadzujte ho presne vymeraný a s odstráneným ochranným obalom. Jediným pritlačením bude sedieť. Krivé nalepenie môže mať pri niektorých lepivých linkách vážne následky. Poškodenie podlahy, alebo poškodenie samotnej lepivej linky. Preto opatrne a presne prikladajte prah, ktorý ste si pred tým presne vymerali a odrezali pílkou na kov. Keďže najčastejším materiálom moderných lepiacich prahov je hliník, bez pílky na železo toho veľa nespravíte.

POZNÁMKA: rezanie prahov s lepiacou časťou prinesie jeden problém. Pri rezaní budete zasahovať aj po lepiacej časti, ktorá sa roznesie po čepeli píly. Neskúšajte zlepiť lepiacu časť. V takomto prípade je žiaľ vhodné čepeľ obetovať, alebo rezať čo najviac na plocho a do oboch priestorov s lepiacou linkou tak zasiahnuť len letmo v úplnom závere rezania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu