Recenzia: dva týždne práce s Karcher WD 3 Premium

Nedávno sme vám priniesli pohľad na Kärcher WD 3. Dnes vám radi priblížime Kärcher WD3 PREMIUM, ktorý sa od klasického WD 3 líši zrejme len vyhotovením svojej hlavnej konštrukcie. V prípade, ak máte šťastie u svojho predajcu na edíciu PREMIUM 25 rokov, súčasťou balenia je o 5 vreciek do vysávača navyše. Podrobný pohľad do WD 3 sme už priniesli. Až pri WD 3 Premium sa viac dostávame do väčšieho záberu. Kärcher je predsa len známa značka, ktorá by mala niečo vydržať a tak sa ku nej postaví jej zákazník. Je tomu naozaj tak?

Karcher WD3 Premium

Kärcher WD3 PREMIUM

Na prvý pohľad je Premium séria naozaj odlišná. Kovové telo je vlastne pevný plech z ušľachtilej ocele, ktorý sa len tak nepodarí poškodiť, či poznačiť škrabancami. Prípadne poznačiť farbou, ako pri plastovom. Na plastové diely vplýva aj používanie pri vysávaní, môžete ho ľahko zašpiniť, kým oceľový vydrží naozaj viac. Aj prípadný pád zo schodov. Áno, žiaľ, podarí sa aj niečo také. WD3 celkovo poteší svojho majiteľa slušným výkonom. Nech už kupujete klasický, alebo premium, vždy dostanete prístroj s príkonom 1000 W, 4 metrovým prívodným káblom s rovnakými rozmermi 390×340×525 mm a 17 litrovým zásobníkom.

Rozdielna je len váha, ktorá je pri oceľovom mierne vyššia. Stále však do 6 kilogramov. Prístroj je vybavený kartušovým filtrom, ktorý ako nový vyzerá pekne čisto, no len čo mu dáte zabrať, máte prácu s jeho čistením. Nie je z popisov predajcov celkom jednoznačné, či sa používa len výhradne s odpadovými vreckami, alebo zvláda prácu aj bez nich. Otestovali sme oba prípady. Bez vreciek zvláda, no odporúčame zvoliť vysáanie bez vreciek na naozaj len hrubé nečistoty, kde nehrozí zanesenie filtra veľmi jemným prachom.

Využitie a dojmy z práce s WD3 PREMIUM

WD3 PREMIUM u nás našiel využitie pri upratovaní počas rekonštrukcie. Inštalácia konzol a izolácie v podkroví si žiadala odstrániť prach a nečistoty zanesené z vonku a aj tie, ktoré sa zanechali po rekonštrukcii strechy. Veľmi jemný prach z cesty, či z brúsenia dreva znamená smrť pre bežné vysávače. Preto trieda techniky „priemyselný vysávač“ nájde uplatnenie. Značka ako Kärcher o to viac, keďže je známa svojou spoľahlivosťou. Pri náročnej práci s stiesnených podmienkach, pri zohýbaní a prechádzaní medzi trámami by sa hodil prístroj bez prívodného kábla. Avšak to Kärcher WD3 Premium nezvládne, podobne ako žiaden iný priemyselný vysávač.

Karcher WD3 Premium

Stále však možno vyzdvihnúť jeho spoľahlivosť. Silný ťah zvláda zdvihnúť kamene a okruhliaky veľkosťou menšie ako je hrdlo hadice. Zvláda prelomiť menšie dlhšie nečistoty drevených triesok a vtiahnuť ich. Prístroj vytiahne z betónových prasklín prach, ktorý sa nepodarilo vytiahhnuť bežnému vysávaču a už vôbec nie metlám a kartáčom. Stavebné otvory vyčistí od prachu, takže je možné pokračovať v nanášaní malty. Pri práci s vysávačom a vysávaní zaprášených plôch povaly si predsa len všímame, že by sa hodilo k vysávaču menšie zariadenie – hlavica s nie príliš širokým priestorom, no vhodná do prašného prostredia. Hlavica dodávaná s vysávačom je široká a vhodná na širšie priestory s rovnými plochami. Tie menej rovné už ale musíte prechádzať hadicou a jej plastovou koncovkou.

Koncovka sa môže obrusovať a je tak na nej viditeľná práca a snaha vysávať len s ňou bez hlavice. V každom prípade, koncovka hadice bez trubice a hlavice, sa dobre drží. Uchopiť ju môžete za rúčku, samotná hadica sa dobre krpúti, takže pri používaní nemusíte neustále pozorovať, či ju nepoškodíte, alebo či sa nezohla.

Vrecká na odpad: používať, alebo nie?

Pri vysávaní jemného prachu odporúčame nasadiť si vrecko. hovorí sa síce o 17 litroch objemu, no reálne, ak do nádoby vkladáte filter, musí objem o niečo znižovať. Znižuje ho nepochybne aj naskladané vrecko, ktoré musíte do vnútra vložiť ako mesiačik na oblohe v detskej rozprávke. Do oblúka s nastrčením otvoru vrecka do otvoru oceľového šasi s vpustom. Štadnardne je súčasťou jendo vrecko. V prípade WD3 premium je ich 5 navyše. To poteší, ak sa chystáte pracovať dlhšie.

Vrecko sa dá naplniť veľmi rýchlo. Preto je fajn ušetriť si ho a čo najviac nečistôt dostať z prostredia klasickou cestou. Vysávač použiť až na tie nečistoty, kde nepomôže metla a lopatka. Stará klasika. Vyberanie vrecka je tiež zvláštnosť, pri ktorej to chce už skúsenosť, alebo vlastný systém. Po vybratí filtra odporúčame jeho prečistenie, prebúchanie a zamedzenie, aby sa prach dostal do vnútra. Pri plnom vrecku sa po vybratí filtra ukáže jeho odtlaok na vrecku. Samotné plné vrecko ani neodporúčame plniť celkom doplna, inak bude problematické ho vybrať. Práve plastový vpust na kovovom tele je pomerne ostrý a prederaví vám ho raz dva. Odporúčame preto pomaly, vrecko z vpustu vybrať a celé vrecko vo vysávači otočiť. Tak, aby oba konce vrecka boli pri vpuste. Tak sa pri vyberaní poškodí najmenej.

Je pravdou, že papierové vrecká veľa nevydržia. Najmä ak vysávate odpad ako stavebný prach, či sypkú maltu. Odpad má svoju váhu a vrecká sa trhajú. Ste tak odkázaní na ich výmenu, alebo lepenie. Lepenie pomocou lepiacej pásky ale v prašnom prostredí nemá zmysel. Najmä ak vo vnútri cirkuluje vzduch. Pri výkone a nápomocnosti prístroja však za to stoja aj nové sáčky.

  • Nový náhradný filter stojí niečo cez 10 EUR. Nesie označenie produkt uvádzané ako (6.414-552)
  • Filtračné sáčky s apredávajú po 5 kusov a cenovo vychádza jeden na dve eurá. Spolu 10 eur. Označenie výrobku v obchodoch nesie číslo (6.959-130)

Zopár zaujímavostí:

  • Vysávač má len jedno tlačidlo, respektíve dvojtlačidlo. Jedno pre zapnutie, druhé pre vypnutie.
  • Celá motorová časť je tá, ktorá tvorí veko a vkladá sa do oceľového tela. Vo veku je triež rúčka, za ktorú sa môže vysávač zdvíhať.
  • Stalo s anám, že pri zdvíhaní vysávača za rúčku, keď bol vysávač plným, odopli sa obe spony a vysávač sa tak otvoril. Spadol síce z nie veľkej výšky, no bez následkov. Kolieska samotné vyzerajú slabo, no aj tie samé o sebe vydržali už aj pád zo zo schodov. Nebol chcený a plánovaný.
  • Aj s deravým vreckom sa dá vysávať. že je zanesený filter a je potrebné ho vyprášiť, alebo je plné vrecko, sa dozviete podľa zvuku. Vysávač tón motora zvyšuje postupne.
  • Zaujímavá je funkcia výpustu – fukára, kedy len prehodíte hadicu z jedného otvoru do druhého. Vzduch tak vychádza von a vy môžete pomocou rovnakej hadice vypúšťať vzduch napríklad ak chcete odprášiť jemné rastliny od prachu, vyfúkať triesky a reziny zo štrku, alebo potebujete napríklad schladiť rozžhavený pevný predmet. Skúšali sme touto funkciou rozfúkať gril. Keď si zabezpečíte uhlie a smerovanie vysávača, čaká vás rozfúkanie ako víchor. Alebo to z bezpečnostých dôvodov vôbec neskúšajte.

Kärcher WD3 PREMIUM nesklame. Prinesie silu, ťahá ako treba. Je riešením, ktoré vychádza pod 90 EUR a pomôže pri čistení, rekonštrukcií aj stavebných prácach. V bežnej domácnosti bude pomocníkom pri veľkom upratovaní, vysávaní neporiadku v dieľni, v garáži, alebo na povale. Dokáže vysávať aj malé množstvo vody, no s vodou sme ho neskúšali. Sme príliš odkázaní na jeho vlastnosti suchého vysávania. K vodnému sa dostaneme neskôr. Sami by sme možno posilnili vrecká, no pri ich cene si ešte kúpime zásobu do budúcnosti.

Prenášanie je bezproblémové. Telo prístroja umožňuje nasadiť celú výbavu. Len pri prenášaní trochu zavadzia samotná hadica, ktorú nie vždy vieme, kam ju môžeme zastoknúť. Hlučnosť odpovedá výkonu, kolieska stíhajú aj po nerovnom teréne a celkovo je po stránke konštrukcie dostatočný. Prístroj v súčasnosti nie je novinkou a je v ponuke viacerých predajcov.

V ponuke obchodov a batériová „AKU“ verzia

Zaujímavé je, že hoci je Kärcher WD3 PREMIUM novším a lepším modelom ako WD 3, už nie je v ponuke oficiálnych stránok. Avšak, ponúkajú špeciálnu verziu WD 3, ktorá je drahšia, ale tiež zásadne upravená. Ide totiž o akumulátorovú – batériovú verziu WD 3 PREMIUM BATTERY SET, pri ktorej nie je nutné mať prístup k elektrine a teda priame napájanie z elektrickej siete. Len neskôr k nabíjaniu. Na miestach, kde je potrebné vysávať, tak postačí byť pripravený s nabitou batériou. Model je drahší, ale taktiež so zaujímavými vlastnosťami. Nabíjanie výrobca udáva až 5 hodín a pár minút so štandardnou nabíjačkou. O dôvod navyše dobre plánovať a mať ho po ruke nabitý, neponechaný po práci bez nabíjania. 36 V batéria sa vsúva do hornej časti vysávača, čím nepochybne vysávač naberá v hornej časti vyššiu váhu. Na rovnej podlahe to nie je žiadne výrazné riziko… do chvíle, než nepotiahnete silnejšie hadicou na nenaplnenom vysávači.

Na prístroji je viditeľný displej, ktorý zobrazuje zostávajúci čas. Súčasťou balenia je práve nabíjačka štandardná a batéria rovnako tak. Telom sa výrazne podobá na WD 3 PREMIUM, hoci veko a batériové časti sú celkom novinkou, až prekvapením. Vzhľadom na silu vysávača, akú má pri napájaní zo siete, ak má byť akumulátorová verzia rovnako silná a výkonná, batéria má naozaj čo robiť, aby taký výkon utiahla. Škoda, že chýba možnosť dvojakého napájania, napríklad počas čakania na nabitie, by mohlo fungovať klasické napájanie. V ponuke predajcu je aj rýchlonabíjačka BATTERY POWER 36 V, ktorá je schopná nabiť akumulátor používaný v batériovom WD 3 na 80% už za 45 minút, podľa oficiálnych zdrojov. To je istotne zaujímavejšie, než čakať 5 hodín na kapacitu schopnú zaistiť len 15 minút práce. Na prácu vonku, okolo domu, na chate, či v sídliskovej garáži bez predlžovačky a dostupnej zástrčky určite fajn.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu