Náradie: 2-kolíkový kľúč na uhlové brúsky si dobre strážte

Každá správna dielňa ukrýva riešenie a odpovede na všetky otázky v domácnosti a okolo domu. Jedným z nástrojov, ktoré dokážu nájsť nevyčerpateľné možnosti využitia, sú uhlové brúsky. Utiahnutie a zaistenie brúsnych a rezných kotúčov do hlavy je však pri drvivej väčšine uhlových brúsok riešené rovnako. Na odistenie brúsneho kotúča tak budete potrebovať kľúč, ktorý je práve k vašej uhlovej brúske. Metabo, Bosch, Makita, DeWalt a mnoho iných používa dvojkolíkový systém kľúčov a vzájomne zhodných. Vzájomne však vôbec nemusia pri každom ďalšom modeli a výrobcovi sedieť. Tu žiaľ výrobcovia vždy nenašli svoju spoločnú reč a tak sa navzájom líšia. Niekde výrazne, inde len veľmi nepatrne, čo však pri kovových dieloch niekedy stačí.

kľúč na karbobrúsku uhlovú brúsku

Keď sa vám pritrafí nehoda, stratíte svoj kľúč, alebo si ho zbalí fušér s pocitom, že vám berie niečo cenné, v určitých prípadoch máte uhlovú brúsku, s ktorou veľa nezmôžete. Potrebujete vyraziť do predajne náradia, kde tieto kľúče majú k dispozícií aj ako náhradné diely. Sú situácie, keď nie je obchod k dispozícii, ani sused a pred sebou máte niekoľko dní. Smola je pri pohľade na uhlovú brúsku. Napríklad, ak je nasadený kotúč, ktorý nemáte ako využiť a potrebujete iný. Istiace kľúče na uhlových brúskach sa môžu zlomiť, jeden z dvoch zubov sa môže ohnúť. Aj v takýchto prípadoch ide o menšiu pohromu. Najmä v prípadoch nutných použití brúsky a náväznosti inej práce.

Kľúče k uhlovým brúskam

Len niektorí výrobcovia bežne zásobujú kľúčmi predajcov. Ide o málo predávaný druh sortimentu a tak pre niektoré značky kľúč vôbec nenájdete. Zostáva tak križovať predajne, skúšať objednávať a v prípade menej známej značky s celkom iným rozostupom kolíkov, je až nemysliteľné, že by ste mali zostať bez šance použiť opäť svoju brúsku plnohodnotne.

Vlastná výroba riešenia

Šikovný kováč úžitkovej výroby dokáže vyhovieť a pomôcť. Rovnako tak pomocou dvoch imbusových kľúčov a kovovej platničky dokáže zručný majster pozvárať menší nástroj a vybrúsiť do použiteľného dizajnu. Pri nasadzovaní viac vystúpených brúsnych kotúčov a násadok sa oplatí uvažovať aj o variante s vysunutým koncom. Kľúče pre vysoké brúsne hlavy sú však niekedy kapitolou samou o sebe.

Alternatívne riešenie – zahnuté kliešte

Tak ako nejedna partia stavbárov už riešila, či domáci majster postrehol, rôzne rozchody dvoch dierok s imbusovým tvarovaním, sa dajú pohotovo riešiť aj pomocou zahnutých klieští. Tie si roztvoríte v požadovanej šírke a môžu poslúžiť pre odistenie brúsneho kotúča. Provizórne riešenie.

Prírubové a nastaviteľné kľúče v obchodoch

Ak máte času viac a nie je nutné okamžité riešenie, poslúži aj internetový predaj. Ak nepoznáte rozmer, nedokážete nájsť rozostup kolíkov podľa názvu prístroja a ste odkázaní na objednávanie online, dobrou voľbou je nastaviteľný kľúč ako ten v ponuke kinekus.sk, alebo na heureke nižšie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu