7 odporúčaní ktoré sa točia okolo palivového dreva

Praskajúci pôžitok bez výparov a dymu – romantickému večeru pri ohni nič nestojí v ceste. Záhradná opekačka alebo grilovačka sa nezaobíde bez niektorých nástrojov, ktoré nám dodávajú o úroveň viac pohodlia a užívateľského komfortu. Pozrite sa na tieto aspekty z uhla pohľadu, ktorý prináša riešenie.

 Rozkúrenie a drevo

Triesky na rozkúrenie

Drobné drevené štiepky sú užitočné na zapálenie ohňa v koši alebo v krbe. Tým tiež ušetríte pri kupovaní podpaľovačov. Najlepšie naštiepite hobliny zo skutočne suchého polena pomocou krátkej sekerky Fiskars. Živicové dreviny, ako je borovica alebo smrek, sú dobrým zdrojom rozhárajúceho sa ohňa.

Skladovanie dreva

Pri štiepanom dreve obvykle trvá jeden až dva roky, kým dosiahne mieru vlhkosti 15–20 % – ideálnu pre palivové drevo. Drevo zložte vonku, ale zakryte ho. Pokiaľ je drevo naskladané pri stene domu, mal by za ním byť priestor na šírku ruky, aby tam mohol cirkulovať vzduch.

Misa alebo kôš

Oheň na zemi nie je na väčšine záhrad možný, alebo je nežiadúce vypálené miesto. Na druhej strane, ak postavíte ohnisko, misu na oheň alebo napríklad záhradný krb, romantickej hre plameňov nič nebráni. Dajte si ale pozor, aby ste pálili len skutočne suché drevo. To potom nevytvára žiadny dym, ktorý by mohol obťažovať susedov.

Ľahké premiestňovanie dreva

Kto si spracováva drevo v lese alebo ho tam aspoň sám zbiera, musí sa často  stretávať s metrovými kusmi. Tie sú trochu neskladné – pokiaľ si chcete uľahčiť prácu, môžete použiť ručné manipulačné kliešte WoodXpert od Fiskars. S ním je možné kusy ľahko uchopiť a premiestniť. Nemusíte sa tak hlboko ohýbať a nemusíte sa priamo dotýkať kmeňov, čo je vo vlhku v zime oveľa pohodlnejšie.

prenášanie dreva malej krátkej guľatiny, metrovice

To dobre horí!

Mäkké drevo, ako je smrek alebo borovica, rýchlo horí a rýchlo vytvára teplo. Kvôli živicovým zásobám vo svojich vláknach však majú tendenciu prskať. Tvrdé drevá ako je javor, jaseň a najmä buk vytvárajú väčšiu žiaru, takže nebudete musieť tak často prikladať. To však neplatí pre rýchlo rastúce dreviny ako je topoľ alebo vŕba, ktoré nemajú vysokú výhrevnosť. Miestna ponuka dreva však závisí predovšetkým od toho, čo rastie v okolitých lesoch.  Tip: vďaka esenciálnym olejom vytvára brezové drevo krásne plamene a príjemne vonia.

Drevený popol do kompostu?

Popol v skutočnosti obsahuje minerály, ako je vápnik, horčík a draslík, ktoré sú dôležité pre rast rastlín. Často sa však v popole vyskytuje aj malé množstvo ťažkých kovov, ktoré nikto na svojej záhrade nechce. Čo s tým? Pokiaľ produkujete popol pravidelne, napríklad kúrením v krbe, je lepšie ho vyhodiť do zvyškového odpadu. Na druhú stranu, malé množstvo dreveného popola zo surového dreva, napríklad z misy na oheň, je možné bez váhania dať na kompost.

Typy sekier

Ak si chcete zaobstarať sekeru, zväčša sa rozhodujete medzi univerzálnou sekerou a štiepacou sekerou.

čepeľ štiepacej sekery fiskars

Rozdiel sú: pri štiepacích sekerách sa čepeľ viac rozširuje. Drevo lepšie roztvorí, aby sa prvým zásahom rozštiepilo na dve časti. So štiepacími sekerami kosíte v smere vlákien dreva. Univerzálne sekery majú naopak užšiu hlavu, čo uľahčuje prienik do dreva. Univerzálna sekera má zväčša do 2 kilogramov. Pre svoju univerzálnosť nám poslúži na osekávanie, sekanie, aj jednoduché opracovanie stavebného reziva.

Foto: Fiskars


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu