Strihanie a udržiavanie živých plotov v špičkovej forme

V závislosti od druhu potrebujú rastliny raz alebo dvakrát za sezónu prerezať. Táto starostlivosť sa oplatí, pretože tak bude živý plot kompaktný a hustý. Ak mu počas strihu venujete pozornosť, skôr si všimnete aj možné poškodenia, choroby, suché vetvy, alebo mimo vítaných aj tých nevítaných návštevníkov.

Strihanie živého plota

Upravené živé ploty vyzerajú dobre a na rozdiel od dreveného plotu sú plné života. Ide to aj bez strihania, ale vo väčšine záhrad nie je dostatok miesta na voľne rastúci živý plot. Pravidelné zastrihovanie odmení hustým rastom a dlhou životnosťou. Živý plot z tisu môže byť starý aj 1000 rokov. Nakoniec za zmienku stojí aj samotný fakt, že zdravý živý plot je neraz ukážkou vašich záhradníckych schopností, pozorného oka, aj starostlivých rúk.

Kompaktné alebo s ďalekým dosahom?
Teleskopické nožnice na živý plot Fiskars SmartFit HS86 ponúkajú oboje. Ich rukoväť je možné predĺžiť od 68 cm do 93 cm a zaistiť.

teleskopické nožnice fiskars

Správny čas na strih živého plota

Okrem rastu rastlín je prerezávanie stromov a kríkov dokonca v niektorých krajinách regulované zákonmi. Pretože aj keď živý plot zvonku vyzerá husto a vzbudzuje celistvý nepriechodný dojem, môžu v ňom hniezdiť vtáky – našťastie! Preto sa musí prvý rez vykonať pred začiatkom doby hniezdenia, takže do konca februára. Druhé, menšie udržiavacie rezy je možné robiť od konca júna. Leto je ideálne pre všetky živé ploty, ktoré sa strihajú iba raz ročne. Ak vtáky stále hniezdia v živom plote, počkajte, kým nevyletí posledné mláďa. Tiež by malo byť vhodné počasie. Ideálne je zamračené, pretože obnažené listy po reze by mohli na horúcom slnku zhnednúť. Príjemný bonus: pri zatiahnutej oblohe sa tak ľahko nespotíte.

Strihanie živého plota

POZOR: Pre väčšinu ihličnanov je vhodné skôr mierne ako radikálne zastrihnutie. Po reze do starého dreva už nevyrašia. Okrem tisu – ten vám odpustí skoro všetko.

Rastliny pre strihané živé ploty

Obvyklé rastliny pre strihané živé ploty s jednoduchou údržbou:

  • Hrab obyčajný (Carpinus): Pôda môže byť hlinitá až piesočnatá a stanovište slnečné až tienisté. Darí sa mu takmer všade, strihá sa dvakrát ročne a hnedé listy zhadzuje niekedy až na jar.
  • Strom života (tuja): Tomuto stálezelenému kríku sa dobre darí na slnku a v priepustnej, mierne vlhkej pôde dobre zásobenej humusom, kde vyrastie rýchlo. Napriek tomu väčšinou stačí len jedno zastrihnutie za sezónu.
  • Tis (taxus): Nenáročnému stále-zelenému ihličnatému stromu sa dobre darí na slnečných až tienistých stanovištiach. Pretože rastie pomaly, stačí strihať raz ročne. Pozor: Takmer všetky časti tejto rastliny sú jedovaté.
  • Vtáčí zob (Ligustrum): Táto nenáročná drevina sa kvôli svojmu rýchlemu rastu strihá dvakrát ročne. Či živý plot zostane nepriehľadný po celý rok, závisí od zimy: Čím je chladnejšie, tým viac listov opadá.
  • Vavrínovec lekársky (Bobkovišňa lekárska, lat. Prunus laurocerasus): Jej stálezeleným listom sa darí na slnku aj v tieni, znáša suchú pôdu a vyžaduje jedno strihanie ročne.

Tip: ako uzatvoriť nevzhľadné medzery v živom plote?

Medzery medzi dvoma stromami je možné zakryť nastavením zopár bambusových tyčí nad sebou vo vodorovnej polohe. Upevnite ich pevnejšie na hlavných kmeňoch dvoch hlavných kmeňov a priamo na ne jemne uviažte mladé vetvičky. Vetvičky veďte pozdĺž bambusových tyčí. Čerstvé výhonky postupne budú hrubnúť a takto navedené presne do toho priestoru, ktorý potrebujete zakryť postupne vyplnia medzeru. Ľahko si tak nasmerujeme vetvičky presne tam, kam potrebujeme. Akonáhle sa začnú rozrastať a začnú vnímať svoj voľný životný priestor, využijú ho naplno.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu